V českých zahradách se s touto nevšední bylinkou nesetkáváme příliš často a je to opravdu škoda. Agastache se totiž krášlí krásnými, většinou modrofialovými květy a na zahradě působí velmi dekorativně.

Tato trvalka pochází z Mexika a jihozápadní oblasti USA, v našich podmínkách se pěstuje spíše jako krátkověká trvalka, kdy na jednom místě vydrží zhruba pět let. Velmi hojně se však vysemeňuje a hodí se tak zejména do volných zahrad, kde vám nebude vadit, že tato kouzelná bylinka bude měnit svá stanoviště.

V našich podmínkách se pěstuje několik druhů agastache, nejčastěji agastache svraskalá, fenyklová a mexická, které dorůstají výšky 30 – 100 cm. Mezi nejčastější barvy květů patří modrofialová, bílá, oranžová a růžová, kvete od června do září. 

Reklama

Květy agastache na vaši zahradu spolehlivě přilákají motýly, včely a další hmyz a přestože se většinou využívají do skupinových výsadeb, květy jsou vhodné také k řezu. Vytvářejí bohaté trsy a rychle se rozrůstají i do šířky. Za zmínku rovněž stojí jejich krásná vůně připomínající intenzivní mátovoanýzovou vůni.

Nejoblíbenější kultivary

  • Agastache rugosa Blue Fortune – modrofialové květy, silně aromatická, listy vonící po anýzu se používají k přípravě čajů nebo se mohou přidávat do salátů a jiných pokrmů, dorůstá do výšky 80 cm

  • Agastache rugosa Alba – bílé květy, bujně rostoucí, dorůstá výšky až 1 m

  • Agastache hybrida Beelicious Purple – růžové květy, kompaktní tvar trsu, bohatá násada zářivých květů, dorůstá výšky 40 cm

  • Agastache aurantiaca Agadir Orange – zářivé oranžové květy, bohaté květy, dorůstá výšky 50 cm

Jak pěstovat agastache

Agastache vyžadují slunné stanoviště s běžnou, svěží, dobře propustnou půdou. V zimě je citlivější na přemokření. Ve vlhké, těžké, jílovité půdě může trpět hnilobou kořenů, proto je v takovýchto podmínkách vhodné příměsí písku nebo štěrkového mulče odvést přebytečnou vlhkost. V zahradě se hodí zejména do střední části trvalkového záhonu, štěrkových záhonů nebo prériových výsadeb. Dobře snáší krátkodobé přísušky.

Reklama

Comments are closed.