Květy jsou v listopadové zahradě spíše vzácností, přesto se ani v tomto měsíci nemusíte vzdávat kouzla rozkvetlé zahrady. Podzimní květy jsou velmi závislé na počasí v aktuálním roce a obvykle zanikají s prvními mrazíky a sněhovou nadílkou. Za příznivých podmínek se v listopadu můžete těšit ještě z květů svíčkovců, šanty, kontryhele, třapatky zářivé, aksamitníků nebo fuchsií. Kromě těchto vytrvalců existují i další rostliny, které se nezaleknou ani chladnějšího počasí a spolehlivě kvetou během listopadu.

Hebe

Hebe, s českým názvem rozrazilec, jsou stálezelené nízké husté keříky, které mají kompaktní tvar a mnoho druhů také atraktivní květy. V našich podmínkách dorůstají nejčastěji 30 – 50 cm a vytváří polštářovitě rostoucí keře. Barva květů je nejčastěji fialová, růžová nebo bílá. Pro úspěšné pěstování hebe je zásadní znalost o mrazuvzdornosti daného druhu. Obecně platí, že drobnolisté druhy jsou mrazuvzdornější a můžeme je bez obav pěstovat na zahradě ve volné půdě. Druhy širokolisté, které často nesou atraktivní květy, bývají na zimní mrazy choulostivější a bývají mrazuvzdorné jen do – 5 °C a hodí se proto více pro pěstování v nádobách. Mezi nejoblíbenější hebe patří Hebe x franciscana ‚Variegata‘ s panašovanými listy a fialovými květy nebo Hebe ‚Kamilla‘ s růžovými květy.

Půdopokryvná růže ‚The Fairy‘

Půdopokryvná růže ‚The Fairy‘ (Rosa The Fairy) je prostě skvělá! Jak její název napovídá, je pohádkově krásná, absolutně nenáročná na pěstování a od konce května až do prvních mrazů je obsypána růžovými květy. Rosa The Fairy vytváří kompaktní, hustě větvené keříky se sytě zelenými listy, které dorůstají výšky 60 – 80 cm a přibližně stejné šířky. Coby půdopokryvná růže se uplatní jako podsadba vyšších okrasných dřevin, v trvalkovém záhoně i ve skupinové výsadbě. V zahradách vytváří neobvyklou obrubu zahradních cestiček, výborně se hodí k osázení slunných svahů, jelikož svými výhony zabraňuje sesouvání půdy. Úspěšně se pěstuje také v nádobách, které mohou vykouzlit romantickou atmosféru na vaší terase nebo balkoně.

Brambořík břečťanolistý

Bramboříky jsou jedny z nejkrásnějších podzimních a zimních květin, a to nejen díky svým kouzelným květům, ale také dekorativním mramorovaným listům. Existuje kolem 20 druhů bramboříků, u nás se na zahradách nejčastěji setkáváme s bramboříkem břečťanolistým (Cyclamen hederifolium) a bramboříkem perským (Cyclamen persicum), který se pěstuje jako hrnková rostlina. Brambořík vykvétá na podzim krásnými růžovými, fialovými nebo bílými květy, jeho listy jsou tmavě zelené, mramorované. Vyrůstají společně s květy a koncem jara zatahují.

Podzimní kamélie

Kamélie se v našich podmínkách pěstují jako pokojové i venkovní rostliny. Existuje přes 30 000 různých kultivarů, které se liší jak svými nároky na pěstování, tak výškou a barvou květů. Podzimní venkovní kamélie jsou kyselomilné stálezelené keříky jejichž květy připomínají půvabné květy čajových růží. Ty se objevují dle odrůdy od září do ledna, nejčastěji v růžové, purpurové a bílé barvě. Dosahují výšky 1,5 – 4 metrů a přibližně stejné šířky a většina z nich je zcela mrazuvzdorná. Mezi oblíbené kultivary na podzim kvetoucích kamélií patří např. Camellia ‚Ashton´s Pride‘, Camellia ‚Winter´s Sunset‘, Camellia sasanqua ‚Bonanza‘ nebo Camellia ‚Winter´s Cupid‘.

Vřesy a vřesovce

Existuje mnoho druhů vřesů i vřesovců, pro krásný podzimní efekt na zahradě i v truhlíku je vhodné zvolit pozdně kvetoucí odrůdy. Mezi ně patří vřesovec růžový (Erica carnea) a vřes obecný (Calluna vulgaris). Poslední dobou jsou v nabídce i uměle barvené vřesy, které však nepůsobí přirozeným dojmem a dlouho nevydrží. V zahradě jsou velmi dekorativní ve skalkách a vřesovištích a v podrostu okrasných dřevin. Mohou vytvářet krásnou a nevšední obrubu zahradních cestiček a trvalkových záhonů. Díky různé době kvetení můžeme sesazením vřesů a vřesovců docílit opravdu dlouho rozkvetlého záhonu v době, kdy je většina rostlin na zahradě uložena k zimnímu spánku. Z vřesů vyzkoušejte např. Calluna vulgaris ‚Lilli‘ , Calluna vulgaris ‚Lena‘, z vřesovců pak Erica darleyensis ‚Ghost Hills‘, nebo Erica tetralix ‚Tina‘.

Chryzantémy 

Chryzantémy, neboli listopadky,  jsou tradiční stálicí podzimní sezóny a není se co divit. Jsou poměrně nenáročné na pěstování a od konce srpna je zdobí hustá záplava květů snad ve všech barevných variantách, na které si jen vzpomenete. Mezi oblíbené chryzantémy pěstované v nádobách patří chryzantémy typu Multiflora, mezi pozdně kvetoucí patří  např. Foggy, Cheryl a Pamplona Jogger, které kvetou od října do listopadu. Tyto chryzantémy na podzim zakoupíte snad v každém zahradnictví a hobby marketu, většinou však vydrží jen jednu sezónu. Na zahradu se proto více hodí vytrvalé a plně mrazuvzdorné listopadky, jako je např. Chrysanthemum indicum ‚Kleiner Bernstein‘, Chrysanthemum indicum ‚Fellbacher Wein‘ nebo Dendranthema arcticum ‚Roseum‘.

Statice Gmelinova

Statice (Limonium) patří mezi tradiční trvalky i letničky určené především k sušení, jelikož jejich květy si i po usušení zachovávají svou krásnou barvu. Tradiční statice, nazývané také jako limonky, kvetou od července do srpna, ovšem v roce 2020 byl představen nový, vysoce odolný kultivar s názvem Statice Gmelinova ‚Dazzle Rocks‘ (Limonium gmelinii ‚Dazzle Rocks‘). Ta se pyšní záplavou fialovo růžových květů, které se objevují od června až do listopadu a stává se tak jednou z nejdéle kvetoucích trvalek. 

Čemeřice černá

Čemeřice jsou nádherně kvetoucí stálezelené trvalky, které jsou ovšem prudce jedovaté, proto se příliš nehodí do zahrad s malými dětmi. Existuje mnoho druhů čemeřic, které se liší nejen barvou svých krásných květů, ale i dobou kvetení. Nejčastěji kvetou od prosince do dubna, některé odrůdy začínají kvést již v listopadu. Jejich kvetení se vyznačuje tím, že se jejich květy během dočasného ochlazení zkroutí a když se opět oteplí, opět se rozvinou v celé své kráse. Mezi nejkrásnější čemeřice, které kvetou již v listopadu, patří čemeřice černá ‚Happy Day‘ (Helleborus niger ‚Happy Day‘). Ta kvete od října do prosince bílými květy,  lidově se jí říká také vánoční růže. Velmi oblíbené jsou rovněž čemeřice černé ‚Christmas Carol‘ a ‚Praecox‘.

Hvězdnice 

Hvězdnice, neboli podzimní astry jsou evergreenem českých zahrad. Jsou zcela nenáročné na péči a spolehlivě rozzáří podzimní zahradu svými růžovými nebo fialovými květy, které se dle odrůdy objevují od konce srpna a na zahradě vydrží až do prvních mrazů. Díky svému vzpřímenému růstu vypadají krásně jako solitéry, pěkně ladí např. s rozchodníky, oměji, okrasnými trávami nebo dalšími kultivar hvězdnic jiných barev. Mezi pozdně kvetoucí hvězdnice patří Aster pringlei ‚Rosalind‘, Aster ageratoides ‚Eleven Purple‘ nebo např. Aster amellus ‚Veilchenkönigin‘. 

Japonské sasanky 

První bílé, nebo růžové květy japonských sasanek (Anemone) rozkvétají od srpna a jejich kvetení pokračuje až do listopadu. Tento druh sasanek dorůstá výšky 1 metru a díky nenáročné péči patří mezi nejoblíbenější trvalky zahrádkářů. Uplatní se mezi dalšími trvalkami i jako podrost pod stromy a vyššími keři. Nejlépe se jim daří na polostinném stanovišti ve vlhké půdě bohaté na živiny. Jsou také ideální k řezu. Velmi pěkná je růžově kvetoucí hybridní sasanka Anemone x hybrida ‚Bowles´s Pink‘ nebo bíle kvetoucí Anemone hybrida ‚Elfin Swan‘.

Violky

Violky, neboli macešky jsou v našich zahradách notoricky známé. Nejčastěji se setkáváme s violkami rohatými a maceškami zahradními, které zdobí nejen okenní parapety nebo balkony ale jako dvouletky jsou často vidět i v zahradních záhonech. Jsou to velmi vděčné a otužilé rostliny, které kvetou na jaře a na podzim jednobarevnými i vícebarevnými květy. Ty vydrží noční mráz do -5°C a poté zavadají.  Vybírat můžete z nepřeberného množství barev, existuje dokonce i černá violka, našimi favority je ale fialová Viola wittrockiana ‚Volante Blue With Blotch‘ a Viola wittrockiana ‚Carneval® F1 Midnight Glow‘, ta je modro fialová se žlutočerným středem.

Comments are closed.

Exit mobile version