Letošní Chelsea Flower Show poprvé představila novou nesoutěžní kategorii Balkonové zahrady jako inspiraci pro obyvatele měst, kteří by si alespoň na tomto kousku venkovního prostoru rádi vytvořili oázu zeleně a místo pro relaxaci. Balkonové zahrady byly navrženy s důrazem na sezónnost a praktické pěstování rostlin v městském prostředí s omezeným prostorem a ukazují, že i na takto malém prostoru je kromě rostlin v klasických závěsných truhlících a květináčích možné úspěšně pěstovat dřeviny i trvalky a dodat tak tomuto prostoru zcela nový rozměr. Inspirujte se i vy a vytvořte si na balkoně své útočiště a úžasné místo k odpočinku plné zeleně!

Balkonová zahrada Sky Sanctuary

Zahrada designéra Michaela Coleyho byla navržena pro rozjímání a relaxaci a využívá barevné schéma jemných pastelových barev a nepostradatelné zelené v mnoha odstínech. Výsadba zahrnuje např. sasanky, kakost ‘Rozanne’, pomněnkovce, kapradiny, břečťan a vonokvětku Burkwoodovu – středně vysoký, stálezelený keř s menšími, ale velmi elegantními listy, které je v dostatečně velkých nádobách možné pěstovat i na terasách a balkonech.

Balkonová zahrada Arcadia

Téměř snovou, fantaskní zahradu vytvořila designérka Martha Krempel. Starožitnými dřevěnými dveřmi, které byly přivezené z Indie, se dostáváme do pohádkové balkonové zahrady s exotickými rostlinami, idylickým malovaným pozadím a závěsným houpacím křeslem, které je upevněno na dřevěné pergole. Květy oranžových jiřin se mísí s modrou šalvějí ‘Amistad‘, ozdobné trávy dávají tomuto kouzelnému místu lehkost a dynamiku. Pergola nabízí vítané zastínění a oporu popínavému přísavníku pětilistému, který je v tomto období obsypán jasně červenými listy.

Balkonová zahrada Balcony of Blooms

Balkonovou zahradu Balcony of Blooms navrhla Alexandra Noble, která je známá využíváním schémat výsadby na podporu biologické rozmanitosti. Ukazuje, že i malé prostory mohou být praktické, produktivní a zcela okouzlující. Dva vícekmenné stromy (brsleny ploché) poskytují pocit soukromí, zatímco souvislý zelený lem balkonu s truhlíky je osázen bylinkami pro kulinářské i léčebné využití a květinami lákající opylovače.

Balkonová zahrada Green Sky Pocket Garden

Svěží oázu daleko od rušného městského života vytvořil James Smith. Téměř každý centimetr balkonu je využit k pěstování, půdopokryvné rostliny dokonce vyplňují veškeré mezery mezi nášlapnou dlažbou. Je to výborná ukázka toho, jak nejlépe maximalizovat každou část našeho venkovního prostoru. K posezení láká jednoduchá dřevěná lavice, závěsné truhlíky na balkonovém zábradlí jsou plné zeleně a nechybí ani květináče zavěšené přímo na zdi balkonu. Soukromí od před okolními zraky poskytují dřeviny, osobitý prvek pak bronzová soška. Kromě půdopokryvných rostlin jako zběhovec plazivý, mateřídouška úzkolistá nebo nízké druhy sukulentů tuto balkonovou zahradu zdobí i květy zvonků a sasanek.

Balkonová zahrada The Landform Balcony Garden

Balkonové zahradě Landform navržené Nicolou Hale dominuje žluté a purpurové barevné schéma – dvě barvy, které jsou pro včely nejatraktivnější. Jsou zde řebříčky, novobelgické astry, šalvěje, sporýš argentinský a yzop lékařský, potřebnou výšku a omamnou vůni dodává u nás poměrně vzácný keř heptakodium jasmínovité, zatímco dřín obecný dodává tomuto prostoru symetrii.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk

Reklama

Comments are closed.