Každý rok snad všichni zahrádkáři bojují s mšicemi, které nejčastěji napadají růže, ibišky, bylinky, rybízy, papriky a mnoho dalších okrasných i užitkových rostlin. Jsou to jedni z nejrozšířenějších škůdců, kteří se množí velmi rychle a poškozují rostliny, proto je nutné se jich zbavit co nejdříve. Prvním znakem napadení rostliny mšicemi jsou zkroucené listy, které po rozevření odhalí malé, nejčastěji zelené nebo černé škůdce – mšice. V dnešním článku se budeme věnovat tomu, jak se zbavit mšic pomocí přírodních postřiků i osvědčených přípravků proti mšicím.
Domácí přírodní postřiky proti mšicím
Na mšice můžete nejprve vyzkoušet domácí přírodní postřiky jako je nálev z kopřiv, česnekový postřik nebo postřik z esenciálních olejů.
- Nálev z kopřiv – v dostatečně velké nádobě si připravíme nálev z kopřivy tak, že kopřivy (cca 500 g) necháme alespoň 3 – 5 dní vylouhovat v 5 litrech vody, nejlépe na slunečném místě. Nálev přecedíme a rozprašovačem aplikujeme na napadenou rostlinu.
- Česnekový postřik – prolisujte 25 stroužků česneku a zalijte ho 1 litrem vařící vody. Po vychladnutí výluh zceďte přes jemné sítko nebo kávový filtr a rozprašovačem aplikujte na napadené rostliny. Česnekový postřik zabírá nejen proti mšicím, účinný je i na jiné žravé i savé škůdce.
- Postřik z mléka – postřik připravíte jednoduše smícháním jednoho litru mléka s jedním litrem vody a roztok aplikujte na napadenou rostlinu.
- Postřik z jedlé sody – půl lžičky jedlé sody svaříme s litrem vody a vychladlý roztok aplikujeme na napadenou rostlinu. Tento postřik je účinný také na vlnatky.
- Postřik z esenciálních olejů – 5 kapek esenciálního oleje např. z máty peprné, hřebíčku, rozmarýnu nebo tymiánu smíchejte s vodou v menší lahvičce s rozprašovačem.
Osvědčené přípravky proti mšicím
Pokud chcete mít jistotu, že se mšic snadno a rychle zbavíte na zahradě i doma v květináčích, vyzkoušejte některé z osvědčených přípravků, mezi které patří zejména postřiky Karate, Rock Effect a Neudosan AF. Při jejich použití však mějte na paměti ochranou dobu zejména při použití např. na ovocné stromky a keře.
Jedním z nejoblíbenějších přípravků na hubení mšic je Karate se Zeon technologií 5CS. Jedná se o nesystemický insekticid proti širokému spektru žravého a savého hmyzu jako jsou mšice, mandelinka bramborová, houbomilka česneková, molice, bělásek, svilušky a kněžice. Tento insekticid se vyznačuje rychlou likvidační účinností a dlouhým reziduálním působením. Je světlostabilní, což umožňuje jeho použití proti rozvlekle nastupujícím škůdcům. Dráždivé účinky vyvolávají neklid hmyzu a nutí i skrytě žijící druhy ke kontaktu s účinnou látkou. Má repelentní účinek.
Unikátním koncentrátem na bázi přírodních látek s insekticidními účinky je AGRO NATURA Rock Effect. Účinně redukuje parazity, hubí škůdce rostlin jako jsou mšice, molice, svilušky, třásněnky, červce – puklice – včetně jejich přezimujících stadií a díky tomu, že se jedná o postřik na přírodní bázi, je ideální pro zdravé pěstování i pro ekologické zemědělství, navíc je ochranná lhůta pouze jeden den. Nejčastěji se používá na papriky, rajčata, okurky, tykve, bob, jádroviny, peckoviny, okrasné rostliny, bylinky, angrešt, rybíz, vinnou révu, jehličnaté dřeviny a chmel.
Dalším osvědčeným přírodním přípravkem proti mšicím je Neudosan AF, který spolehlivě účinkuje proti savým a žravým škůdcům jako jsou mšice, svilušky, molice, dřepčíci. Je vhodný jak pro venkovní použití, tak pro použití v bytech a jiných uzavřených prostorách. Navíc je tento přípravek zcela neškodný pro včely, obsahuje pouze přírodní účinné látky. Díky absenci nebezpečných chemických látek nemá Neudosan ochrannou lhůtu. Je vhodný na ovocné stromy, bobuloviny, na jahodníky, pro zeleninu ve volné půdě, ve sklenících, a do zimních zahrad a obytných prostor.
Další přípravky proti mšicím najdete na www.pasti.cz.
Comments are closed.