Každý rok snad všichni zahrádkáři bojují s mšicemi, které nejčastěji napadají růže, ibišky, bylinky, rybízy, papriky a mnoho dalších okrasných i užitkových rostlin. Jsou to jedni z nejrozšířenějších škůdců, kteří se množí velmi rychle a poškozují rostliny, proto je nutné se jich zbavit co nejdříve. Prvním znakem napadení rostliny mšicemi jsou zkroucené listy, které po rozevření odhalí malé zelené nebo černé brouky – mšice. V dnešním článku se budeme věnovat tomu, jak se zbavit mšic přírodní cestou, tedy bez chemie pomocí přírodních postřiků proti mšicím.

Přírodní postřiky proti mšicím

  • Nálev z kopřiv – v dostatečně velké nádobě si připravíme nálev z kopřivy, tak, že kopřivy (cca 500 g) necháme alespoň 3 – 5 dní vylouhovat v 5 litrech vody, nejlépe na slunečném místě. Nálev přecedíme a rozprašovačem aplikujeme na napadenou rostlinu.
  • Česnekový postřik – prolisujte 25 stroužků česneku a zalijte ho 1 litrem vařící vody. Po vychladnutí výluh zceďte přes jemné sítko nebo kávový filtr a rozprašovačem aplikujte na napadené rostliny. Česnekový postřik zabírá nejen proti mšicím, účinný je i na jiné žravé i savé škůdce.
  • Postřik z mléka – postřik připravíte jednoduše smícháním jednoho litru mléka s jedním litrem vody a roztok aplikujeme na napadenou rostlinu.

  • Tabákový postřik – 150 g tabákových listů povaříme hodinu ve 3 litrech vody. Po uvaření výluh přecedíme přes jemné sítko nebo kávový filtr a v poměru 1:1 rozředíme vodou. Na postižené části rostliny aplikujeme tabákový postřik pomocí rozprašovače. Tabákový postřik je vhodný pouze pro okrasné rostliny, tedy jen pro ty, které nebudete konzumovat.
  • Postřik z jedlé sody – půl lžičky jedlé sody svaříme s litrem vody a vychladlý roztok aplikujeme na napadenou rostlinu. Tento postřik je účinný také na vlnatky.
  • Postřik z esenciálních olejů – 5 kapek esenciálního oleje např. z máty peprné, hřebíčku, rozmarýnu nebo tymiánu smíchejte s vodou v menší lahvičce s rozprašovačem.

Další cesty jak se zbavit mšic ekologicky

  • asi nejsnadnější cestou, jak se zbavit mšic, je proudem vody. Mšice totiž obvykle nejsou schopné najít cestu zpět na stejnou rostlinu. Tato metoda je nejúčinnější na začátku sezóny, než se mšice rozšíří a je vhodná pouze pro statnější rostliny, které neponičíte silným tlakem vody.
  • jako prevenci můžete do okolí ohrožených rostlin vysázet aromatické rostliny, které mšice nesnáší. Velmi účinné jsou afrikány, máta, bazalka, tymián, česnek, levandule, lichořeřišnice nebo kopr.
Reklama

Comments are closed.