Muškáty neboli pelargonie patří již mnoho let k nejoblíbenějším balkonovým květinám. Patří mezi víceleté rostliny, které se dají úspěšně zazimovat tak, abychom se z jejich krásy mohli těšit i následující sezónu. Nejen že ušetříte za nákup nových muškátů, víceleté rostliny navíc bohatěji kvetou. Jak tedy úspěšně zazimovat muškáty vám poradíme v následujícím článku.

Příprava na zazimování muškátů

Již koncem léta, kolem poloviny září, je vhodné muškátům mírně omezit zálivku a přestat s jejich přihnojováním. Tvorba nových výhonů a květů pro zazimování není žádoucí, rostlině bychom měli umožnit plnohodnotné vyzrání výhonů, které napomůže k úspěšnému přezimování rostliny. To můžeme podpořit použitím speciálního hnojiva pro vyzrávání rostlinných pletiv s vyšším obsahem draslíku. Toto hnojivo stačí používat jednou za čtrnáct dní do druhé poloviny října. Rostliny můžete také preventivně ošetřit přípravkem proti plísním a škůdcům, přesto je vhodné rostliny během zimy kontrolovat.

Zazimování muškátů

Muškáty  je nejvhodnější zazimovat ještě před příchodem prvních mrazů, které by rostliny spálily. Muškáty jsou však velmi odolné a první, mírné mrazíky jim zpravidla neublíží. Zásadní pro úspěšné zazimování muškátů je výběr správného stanoviště. To by mělo být světlé, vzdušné a teplota by se měla pohybovat ideálně mezi 7 a 12 °C. Ideálním místem je například dílna, garáž, chodba, zimní zahrada, skleník nebo prostor mezi špaletovými okny. Všechna stanoviště by však měla mít dostatek přirozeného světla a měly by být chladné. Muškáty pravidelně zaléváme jednou za dva až tři týdny, substrát však nesmí být přemokřený. Čím je nižší teplota, tím méně zaléváme. Zjara – začátkem března rostlinám vyměníme substrát za nový, začneme s jejich přihnojováním speciálním hnojivem pro muškáty a rostliny začneme častěji zalévat. Muškáty umístíme zpět na venkovní stanoviště až po odeznění prvních mrazů, zpravidla po první polovině května.

Reklama

Převislé muškáty (Pelargonium peltatum), které tvoří dlouhé převisy zkrátíme před zazimováním o polovinu, rostliny se přes zimu nebudou zbytečně vysilovat. Krátké a nové výhony není třeba zkracovat. Z odřezaných výhonů si můžeme nařízkovat rostliny nové. Koncem února až začátkem března výhony opět zkrátíme, a to přibližně o jednu třetinu. 

Výhony vzpřímených muškátů (Pelargonium zonale), nazývané také jako muškáty páskaté před zazimováním nezkracujeme, odstraníme pouze suché listy a květy, nebo poškozené a slabé výhony. Řez provedeme až koncem února.

Na rozdíl od předešlých druhů muškátů můžeme velkokvěté, neboli anglické muškáty (Pelargonium grandiflorum) zazimovat na teplejším stanovišti, které by mělo mít ideálně 10 – 15 °C. Před zazimováním pouze odstraníme suché listy a výhony jen mírně zkrátíme. Na jaře dávejte pozor na přízemní mrazíky, které by velkokvětým muškátům, na rozdíl od převislých a vzpřímených, mohly značně uškodit.

Zazimování muškátů ve tmě, v bytě a ve sklepě

Mnoho z nás nemá k dispozici světlé a chladné místo, kam bychom mohli muškáty přes zimu uložit. Jak tedy zazimovat muškáty v bytě? Rostliny vyndáme z nádob a kořeny očistíme od všech zbytků zeminy. Zabalíme je do novin a svážeme provázkem. Takto zabalené rostliny buďto zavěsíme hlavou dolů, nebo je umístíme hlavou dolů do krabice. Takto připravené muškáty můžeme přezimovat například ve sklepě nebo v chladnější komoře. Na jaře rostliny opatrně vybalíme, mírně zkrátíme kořeny a výhony, a namočíme je na den do vody. Poté je vysadíme do květináčů s novým substrátem pro muškáty a začneme s jejich pravidelným přihnojováním a zálivkou.

Reklama

Comments are closed.