Pravidelný řez růží je pro královny květin důležitý jak pro jejich vitální růst, tak pro bohaté kvetení. Řez růží se provádí několikrát do roka, ten jarní je však zcela zásadní. Mnoho zahrádkářů a začínajících pěstitelů se řezu růží obává a váhá, jak na něj. Není to nic složitého, stačí se řídit základními pravidly pro jednotlivé druhy růží.

Kdy řezat růže

Jarní řez růží se provádí koncem zimy až začátkem jara (přibližně začátkem března, v chladnějších oblastech dubna). Díky stále teplejším zimám se již není možné stoprocentně spolehnout na dobře známé staré pravidlo, které říká, že ideální dobou k řezu růží je doba, kdy vykvete zlatý déšť. O ideálním načasování tak rozhoduje zejména průběh počasí. Do řezu bychom se neměli pouštět, pokud teplota stále ještě pravidelně klesá pod nulu nebo hrozí silné mrazy.

Základní pravidla řezu růží

Pro řez růží používejte pouze ostré a čisté nůžky, jen tak docílíte rovného a čistého řezu, který minimalizuje riziko rozvoje chorob. Při řezu růží nejprve odstraníme všechny poškozené, namrzlé a jinak poničené větve. Rovněž můžeme zcela odstranit staré zdřevnatělé výhony, případně je odřízneme nad mladým výhonem, napomůžeme tak zmlazení keře. Odstraníme také  křížící se výhony, slabé výhony zkrátíme přibližně o dvě třetiny, podpoříme tak jejich další růst.

Obecné pravidlo pro techniku řezu růží říká, že řez by měl být prováděn mírně šikmo jen pár, přibližně 5 milimetrů nad pupenem, a to směrem ven. Řez nikdy neprovádíme mezi pupeny, kde by se rána špatně hojila. Délka řezu výhonů, které chceme na keři ponechat se odvíjí od druhu růží. 

Jarní řez keřových růží

Keřové růže jsou vyšší, mohutné keře, které nejčastěji dosahují výšky od jednoho až do dvou metrů. Jsou označované také jako sadové nebo parkové růže. Obecně se pro jejich bohaté kvetení doporučuje jednou za čtyři až pět let rostlinu zmladit tak, že odstraníte část starých výhonů. 

Silné výhony opakovaně kvetoucích keřových růží na jaře seřízneme o jednu třetinu, slabé výhony můžeme zkrátit ještě více, a to přibližně o dvě třetiny. Jednou kvetoucí keřové růže oproti tomu řežeme co nejméně. Pokud je potřeba, provedeme prosvětlovací řez až po odkvětu. Do této kategorie patří také botanické, tedy původní plané druhy růží, které nejlépe necháváme volně růst, abychom se mohli těšit z jejich krásných šípků.

Jarní řez velkokvětých růží

Velkokvěté růže jsou nazývané také jako čajohybridy nebo čajové růže. Dorůstají výšky kolem 80 až 100 cm a na jejich dlouhém stonku většinou roste pouze jeden květ, vyjímečně i květů více. Jarní hluboký řez provádíme tak, že na výhonu ponecháme tři až šest oček podle tloušťky výhonů. Silné výhony zkracujeme více, ty slabé pak méně. Tímto způsobem řezu velkokvěté růže každoročně zmladíte a podpoříte růst silných a zdravých výhonů.

Jarní řez mnohokvětých růží

Jak jejich název napovídá, stonek tohoto druhu růží nese narozdíl od velkokvětých růží mnoho nádherných, leč menších květů. Patří sem zejména tz. polyantky a floribundy (kříženec polyantek s velkokvětými růžemi). Polyantky se zpravidla seřezávají na polovinu jejich výšky, floribundy pak na 7 oček, tzn. o polovinu až dvě třetiny.

Jarní řez pnoucích růží

Pnoucí růže dělíme na dvě základní skupiny – climbery, které většinou kvetou opakovaně a dosahují výšky až tří metrů a ramblery, které kvetou velmi bohatě, ovšem většinou jen jednou a dosahují až úctyhodných osmi metrů. Pnoucím růžím na jaře zkrátíme pouze postranní krátké větve přibližně na pět pupenů, hlavní dlouhé výhony neřežeme. Pokud jsou ovšem výhony přestárlé a vyholují, můžeme je na jaře odstranit. 

Jarní řez půdopokryvných růží

S řezem půdopokryvných růží si nemusíte příliš lámat hlavu. Jsou totiž zcela nenáročné, odolné a velmi spolehlivě a bohatě kvetou. Nemusíte tak stříhat jednotlivé výhony, naprosto postačí, pokud je plošně seříznete např. za pomoci elektrických plotových nůžek přibližně na výšku 20 cm, ale použít můžete samozřejmě i klasické nůžky. Řez není nutné provádět každý rok, úplně postačí, pokud půdopokryvné růže plošně prořežete jednou za dva až tři roky.

Jarní řez stromkových růží

Způsob řezu stromkových růží je určen typem růže, který je naočkován na kmínku. Obecně platí, že při řezu stromkových růží je zásadní tvar koruny, její otevření a směřování výhonů směrem ven. Řez se provádí hlubší podle vzrůstnosti dané odrůdy s tím, že ponecháváme pouze tři až pět nejvitálnějších výhonů. Kromě namrzlých, suchých a jinak poničených výhonů nezapomeňte odstranit také vlky, které vyrůstají z kmínku.

Comments are closed.

Exit mobile version