Přestože jsou krtci užiteční pro ekosystém zahrady, jejich nadměrná činnost se zejména na okrasných, ale i užitkových zahradách stává problematická, a tak se z krtka stává nežádoucí škůdce. Krtci se živí hlavně hmyzem, který mnohdy zahrnuje i škůdce, kteří poškozují kořeny rostlin a zároveň jsou užiteční tím, že provzdušňují půdu. Na druhou stranu jejich spletité chodby, které krtci v honbě za potravou budují, umožňují snadný přístup jiným zahradním škůdcům, jako mohou být např. hryzci, hraboši a myši. Při budování chodeb navíc vznikají typické hromádky půdy, takzvané krtince, které mohou poškodit trávník i záhony a na zahradách nepůsobí esteticky. V dnešním článku Vám proto poradíme, jak se zbavit krtka na zahradě.

Krtci jsou obvykle nejaktivnější zejména koncem zimy a během jara, kdy nás na jejich přítomnost neomylně upozorní právě krtince. Než však vyrazíte do boje s krtkem, měli byste vědět, že krtci jsou u nás chránění zákonem o ochraně přírody a krajiny a za jeho usmrcení Vám může být vyměřena pokuta až do výše 50 000 korun. Jediný způsob, jak se tedy krtka můžete zbavit, spočívá v jeho vypuzení ze zahrady.

Pachové odpuzovače

Krtci jsou známí svým výborným čichem, čehož je v boji s krtky možné využít. Ať už výsadbou rostlin, které krtkům nevoní – typicky se jedná o narcisy, aksamitníky, česneky, řebčíky, bez, čemeřice nebo mečíky, nebo do krtčí chodby umístit něco, co zapáchá a zároveň je biologicky odbouratelné. Vyzkoušet můžete např. velmi vyzrálý sýr s chuchvalci sušené trávy namočenými v překvašeném jogurtu nebo kyselém mléce. 

Existuje i mnoho pachových odpuzovačů, jako je např. Bros odpuzovač krtků, psů a koček, jehož pach odpuzuje nejen krtky, ale i psy a kočky, kteří mohou Vaši zahradu nebo třeba předzahrádku znehodnocovat svými exkrementy. Přípravek je snadno použitelný, stačí odkopat kousek krtčí chodby a do ní nasypat asi 3 lžíce přípravku. Poté se otvor zasype tak, aby se pach přípravku mohl šířit chodbami. Existují také tekuté odpuzovače krtků, jako je Bros Tekutý přípravek na krtky. Použití je v podstatě stejné, pouze se do krtčí chodby přípravek nalije v doporučeném množství.

Akustické odpuzovače

Stejně jako mají krtci citlivý čich, mají citlivý i sluch a nemají rádi hluk. Můžete tak vyzkoušet hlasité rádio, což ale pravděpodobně po chvíli nebude příjemné ani Vám, ani Vašim sousedům. Využít však můžete různé akustické odpuzovače a elektronické plašičky. Ty mají navíc odpuzující účinek i na další zahradní škůdce jako jsou např. hryzci a hraboši. Počítejte však s tím, že některé akustické odpuzovače vydávají zbytkové zvukové vlny slyšitelné i pro lidi, což může být zejména při relaxaci na zahradě značně rušivé.

Z tohoto pohledu jsou tak vhodnější elektronické plašiče, jehož zbytkový zvukový signál má již pouze velmi malou intenzitu, a tak Vás na zahradě nebude rušit. Osvědčil se např. Deramax-Dual, který odpuzuje nejen krtky, ale také hryzce, hraboše, ale i rejsky a hady. Ten účinně přenáší  zvuk a vibrace do půdy o ploše 1 200 m2. Navíc je bezúdržbový, stačí jednou za cca 8 měsíců vyměnit baterie.

Pasti na krtky

Velmi oblíbené jsou také pasti na krtky, které umožní humánní odchyt krtků. Ty Vám pomohou s odchytem nejen krtků, ale také např. hryzců. Vyzkoušejte např. plastovou past na krtky, která se instaluje otvorem nahoru do vodorovných krtčích chodbiček. Past má plechová dvířka, která lze otevírat jen dovnitř – krtek je lehce vtlačí dovnitř a dvířka se za ním zaklapnou. Zevnitř ven dvířka vytlačit nejdou a krtek tak zůstane uvězněn v pasti. Past je nutné pravidelně kontrolovat, aby se chycený krtek uvnitř netrápil.

Kompletní sortiment přípravků pro úspěšný boj s krtkem najdete ve specializovaném obchodě Pasti.cz.

Comments are closed.

Exit mobile version