Podzim je ideální čas pro výsadbu stálezelených dřevin. Do zahrad jsou s oblibou zahrnovány díky tomu, že ani přes zimu se nezbavují svých listů a jsou stejně jako jehličnany po celý rok zelené. Díky tomu jsou vhodné např. do živého plotu, jelikož nám poskytnou soukromí po celý rok, výborně se hodí také k zakrytí zdí a koutů. Některé druhy stálezelených dřevin dokonce krásně kvetou a mohou se tak stát opravdovou ozdobou zahrady. I přes nesporné výhody stálezelených dřevin by tyto rostliny měly být doplněny dřevinami opadavými, které jsou během ročních období proměnlivé. Zahrada pouze se stálezelenými rostlinami by po čase začala působit příliš staticky a jednotvárně. V tomto článku jsme pro vás připravili přehled těch nejzajímavějších listnatých stálezelených dřevin.

Aukuba japonská (Aucuba japonica)

Přestože zná mnoho lidí aukuby jen jako interiérové rostliny, velmi dobře se jim daří také venku. Jedná se o stínomilnou a vlhkomilnou rostlinu. Jsou to nižší až středně vysoké keře, které mohou mít sytě zelené nebo panašované listy, které mohou být až 20 cm dlouhé.  Aukuby jsou plně mrazuvzdorné a dorůstají výšky až 2 metrů, hodí se proto do živých plotů, velmi dekorativní jsou i jako solitéry. Nejlépe prospívají ve vlhkých a dobře propustných půdách.

Hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea)

Mezi oblíbené stálezelené keře patří hlohyně šarlatová, a to zejména díky svým krásným plodům, které tuto rostlinu zdobí od léta až do zimy. Mohou mít červenou nebo oranžovou barvu. Na jaře kvetou krásnými bílými kvítky. Jsou to velmi nenáročné rostliny, které bujně rostou a díky trnům mohou vytvořit téměř nepropustný živý plot. Daří se jim téměř v jakékoliv půdě, jsou vhodné i do těžkých jílovitých půd. Jsou dobře tvarovatelné řezem a běžně dorůstají až třímetrové výšky.

Zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens)

Zimostrázy, častěji nazývané jejich latinským názvem buxusy jsou hustě rostoucí keře s drobnými, krásně lesklými listy, které mohou být rovněž panašované. Rostou keřovitě a přestože rostou poměrně pomalu, dorůstají výšky až 4 m. Na jaře vykvétají drobnými žlutými květy a velmi dobře se tvarují. Jejich použití na zahradě je velmi široké, hodí se do živých plotů, smíšených trvalkových záhonů i jako solitéry. Velmi dekorativně působí také v terakotových květináčích na terase nebo na balkoně. Buxusu se bude nejlépe dařit na světlém stanovišti s vlhkou a hlinitopísčitou půdou.

Rododendron (Rhododendron)

Rododendrony, česky nazývané také pěnišníky, jsou opravdovou ozdobou každé zahrady. Mají krásné pevné lesklé listy a v době kvetu se stávají nepřehlédnutelnou dominantou. Existuje 800 druhů rododendronů a přes 10 000 kultivarů, do malých zahrad můžeme vybrat nízké kompaktní kultivary dorůstající jen 40 cm, do velkých zahrad pak velkokvěté rododendrony v nejrůznějších barvách od bílé přes odstíny růžové a červené až po fialovou. Tyto rostliny patří mezi vřesovištní rostliny, které potřebují kyselejší půdu s nízkým obsahem vápníku a polostinné, chráněné stanoviště. Umístění do plného stínu není vhodné, jelikož by nekvetly tak bohatě.

Zimolez Henryův (Lonicera henryi)

Na rozdíl od jiných druhů zimolezů je Zimolez Henryův stálezelený popínavý keř, který kvete růžovočervenými květy  se žlutým hrdlem, po odkvětu rostlina tvoří tmavě modré bobule. Roste liánovitě a skvěle se hodí k porůstání plotů, pergol nebo zdí domů. Je nutné počítat s tím, že zimolez roste poměrně rychle a brzy vytvoří mohutné převisy, které potřebují pevnou oporu. Zimolezy vysazujeme na chráněná stanoviště, nejlépe prospívá v polostínu s vlhčí, humózní a dobře propustnou půdou.

Brslen japonský (Euonymus japonicus), Brslen Fortuneův (Euonymus fortunei)

Mezi stálezelené neopadavé druhy brslenů patří Brslen japonský a Brslen Fortuneův. Tyto druhy jsou si velmi podobné a bývají často zaměňovány. Mají sytě zelené nebo panašované listy. Brslen japonský je poléhavý keřík s plazivými větvičkami, používá se proto zejména jako půdopokryvná rostlina. Oproti tomu Brslen Fortuneův může dorůst až čtyřmetrové výšky a často je využíván jako živý plot nebo jako popínavý keř. Brsleny jsou velmi nenáročné, nejlépe se jim bude dařit na slunném až polostinném stanovišti s vlhkou, hlinitopísčitou půdou.

Cesmína ostrolistá (Ilex aquifolium)

Cesmína je díky svým červeným plodům symbolem Vánoc, je to však nádherný okrasný keř, který bude zdobit vaši zahradu po celý rok. Její plody jsou jedovaté, není tak vhodná do zahrad s malými dětmi. Cesmíny dorůstají do výšky 2 až 10 m a vytváří pyramidální keř, případně strom. Nejlépe prospívají na polostinném až slunném stanovišti s propustnou vlhkou půdou.

Další stálezelené listnaté dřeviny

Český názevLatinský název
BambusFargesia robusta
Blýskavka DavidovaPhotinia davidiana
Bobkovišeň lékařskáPrunus laurocerasus
Břečťan popínavýHedera helix
Břečťan popínavýHedera hibernica
Dřišťál JuliinBerberis julianae
Dřišťál zimostrázovýBerberis buxifolia
HebeHebe
Choísie, mexický pomerančovníkChoisya
Kalina vrásčitolistáViburnum rhytidophyllum
Libavka poléhaváGaultheria procumben
Magnolie velkokvětáMagnolia grandiflora
Mahónie cesmínolistáMahonia aquifolium
Mamota širokolistáKalmia latifolia
Pieris japonskýPieris japonica
Portugalský vavřínPrunus lusitanica
Ptačí zob vejčolistýLigustrum ovalifolium
SkalníkCotoneaster cochleatus
Skalník DammerůvCotoneaster dammeri
Skimie japonskáSkimmia japonica

Comments are closed.

Exit mobile version