Bylinky jsou prostě skvělé! Jsou nenahraditelnou ingrediencí v kuchyni a spousta z nich má blahodárné a léčivé účinky. Kromě krátověkých a středomořských bylinek jako je bazalka, kopr nebo koriandr existuje mnoho druhů bylinek, které jsou vytrvalé a mrazuvzdorné, takže ať už se rozhodnete je pěstovat v truhlících, v bylinkovém záhoně, nebo je dokonce začleníte do okrasného trvalkového záhonu, budete se z nich těšit po mnoho let.

Dobromysl obecná (Origanum vulgare)

Dobromysl, neboli oregano, je nejen výborná bylinka, ale díky svým krásným květům je také velmi dekorativní a s oblibou se používá v okrasné zahradě k lemování záhonů, do skalek, velmi pěkně vypadá i jako nádobová rostlina. Nejčastěji pěstovaná je dobromysl obecná (Origanum vulgare), která má mnoho kultivarů lišící se barvou květů i výškou. Nejčastěji se bílorůžové, růžové až růžovofialové drobné kvítky objevují přibližně od konce května a po seříznutí opět nakvétají až do pozdního podzimu. Plně mrazuvdorná do -26°C.

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)

Přestože šalvěj lékařská pochází ze středomoří, je plně mrazuvzdorná do -15°C, některé kultivary dokonce do -30°C. Jedná se o přibližně 50 cm vysoký polokeř s dekorativními šedozelenými listy, které se uplatní nejen v kuchyni, ale mají i mnoho léčivých účinků. Šalvěj pomáhá např. při potížích s trávením, při zánětech dutiny ústní nebo při kašli. Během června se na šalvěji objevují fialové květy., které jsou velmi atraktivní pro  motýly a včely. Existují i zajímavé kultivary jako je Šalvěj lékařská ‚Purpurascens‘ (Salvia officinalis ‚Purpurascens‘) s fialovými listy nebo Šalvěj lékařská ‚Aurea‘ (Salvia officinalis ‚Aurea‘) s žlutozelenými, nepravidelně panašovanými listy. 

Meduňka lékařská (Melissa officinalis)

Meduňka je známá zejména pro své zklidňující účinky a příjemnou citronovo-medovou vůni. Dle kultivaru může být 40 – 80 cm vysoká a díky svým světle zeleným listům a trsovitému růstu se skvěle hodí nejen do bylinkového záhonu, ale i do smíšeného trvalkového záhonu. Meduňka roste velmi bujně a sama se vysemeňuje, může se tak stát až invazivní rostlinou, proto bychom měli její růst korigovat. 

Pažitka pobřežní (Allium schoenoprasumtka)

Pažitka má v české kuchyni své pevné místo a poslední dobou se stává velmi oblíbenou rostlinou rovněž zahradních architektů, kteří kromě jejího využití v kuchyni cení její krásné růžové až růžovofialové květy. Pažitku je možné sklízet již od jara, během května pak začíná pažitka nakvétat a její listy začínají tvrdnout. Chceme-li ji pěstovat hlavně pro využití v kuchyni, je vhodné ji pravidelně odřezávat a oddalovat její kvetení. Je mrazuvzdorná do -28 °C.

Máta peprná (Mentha piperita)

Máta je další velmi oblíbenou mrazuvzdornou bylinkou, ovšem v zahradě bychom si na ní měli dát pozor, jelikož je silně invazivní. Pokud jí vysadíme volně do záhonu, již v prvním roce po výsadbě se začne velmi rychle šířit podzemními oddenky a během sezóny se tak stane nechtěným plevelem, kterého se jen velmi špatně zbavuje. Mátu je proto vhodnější pěstovat v nádobách a pokud ji chceme pěstovat v rámci záhonu, vždy by měla být umístěna do bariéry, která zabrání šíření oddenků. Ideální je např. květináč nebo kbelík s vyřezaným dnem. Existuje mnoho zajímavých kultivarů, které se liší zejména vůní listů. Zkuste například mátu peprnou ‚Chocolate‘ (Mentha piperita ‚Chocolate) jejíž listy mají vůni čokolády a mentolu, mátu peprnou ‚Citaro‘ (Mentha piperita ‚Citaro‘) s výraznou mentolově citronovou vůní nebo mátu peprnou ‚Orange Mint‘ (Mentha piperita ‚Orange Mint‘), jejíž listy krásně voní po pomerančích.

Další mrazuvzdorné bylinky

Mezi další mrazuvzdorné bylinky, které bez problému přečkají české zimy patří tymián, petržel, estragon, libeček, saturejka horská, levandule i některé odrůdy rozmarýnu.

Comments are closed.

Exit mobile version