Pěchava podzimní (Sesleria autumnalis) je oblíbená stálezelená okrasná tráva, která vytváří úhledné, 30 – 40 cm vysoké trsy. Během srpna a září vykvétá jemnými, cca 10 cm dlouhými krémově bílými květy, které jsou velice dekorativní. V době květu dosahuje díky bezlistým stéblům nesoucí květy výšky až 60 cm a stává se ozdobou každé zahrady. Oblíbená je však i díky svým listům, které mají světle zelenou až žlutozelenou barvu. Ty začínají v druhé polovině října žloutnout, ale i tak zůstávají velice dekorativní a působí svěže i během zimního období.

Pěchava podzimní pochází z jihovýchodní Evropy, kde se přirozeně vyskytuje zejména v oblasti severní Itálie až po Albánii, kde nejčastěji roste na vápenatých skalnatých svazích. 

Pěchava podzimní v zahradě

Pěchava je velice univerzální rostlinou. Je krásná jako obruba zahradních cest, v rámci trvalkových záhonů vynikne nejlépe na jejich okrajích, skvěle se hodí jako podsadba okrasných dřevin a díky nižšímu vzrůstu je oblíbenou trávou pro pěstování v nádobách. Velice jí to sluší ve např. společnosti rozchodníku nachového, šalvěje hajní, pryšce mandloňovitého, třapatky zářivé, šuškardy klasnaté nebo hvězdnice. Své místo si najde v přírodních venkovských i moderních městských zahradách, s oblibou se používá pro prérijní výsadby i pro zabránění eroze svažitějších částí zahrady.

Pěstování pěchavy podzimní

Pěchava podzimní je velmi houževnatá a dlouhověká okrasná tráva. Nejlépe prospívá na plném slunci až mírném polostínu. Ideální je proto jižněji orientované stanoviště s dobře propustnou půdou. Pěchavy jsou tolerantní k  širokému spektru půd, nejlépe se jí však bude dařit v půdách vápenitých. Na živiny ani zálivku náročná není, bude proto spokojená i ve štěrkovitých a písčitých zeminách.
Jedná se o zcela nenáročnou rostlinu, která toho po vás nebude moc chtít – nevyžaduje hnojení, netrpí chorobami ani škůdci. V našich podmínkách jsou pěchavy zcela mrazuvzdorné, a to až do  -24 °C. Na jaře se nestříhají, postačí odstranit odumřelé nebo poničené listy a staré odkvetlé stonky.

Množení pěchavy podzimní

Pěchavy je sice možné množit semeny, nejjednodušší je však množení dělením starších trsů brzy na jaře. Tím rovněž podpoříte kondici rostliny (doporučuje se dělení po cca 5 letech).

Reklama

Comments are closed.