Sen snad každého milovníka zahrad a zahradničení je alespoň jednou navštívit nejprestižnější a nejslavnější zahradnickou výstavu Chelsea Flower Show, jejíž historie sahá až do roku 1862 a každoročně je pořádána přímo v centru Londýna Královskou zahradní společností. Jak tomu bývá zvykem, i letošní ročník byl naprosto dechberoucí a plný inspirace pro amatérské i profesionální zahradomilce. Podívejme se společně na to nejlepší z Chelsea Flower Show 2022, největší přehlídky zahradní architektury!

Ústřední téma letošního ročníku vyzdvihlo trend minulých let – přírodní zahrady s původními druhy rostlin, které jsou nenáročné a odolné, přátelské volně žijícím živočichům, překypují životem a umožňují nám zažít skutečné spojení s přírodou.

BBC Studios Our Green Planet and RHS Bee Garden

Mimo soutěžní zahrady připravilo BBC Studios společně s Královskou zahradní společností unikátní zahradu. Jejím cílem je  inspirovat všechny příznivce zahradničení a přírody k vytvoření zahrady a výsadby přátelské ke včelám. Snaží se tak upozornit na rapidní úbytek těchto významných opylovačů, se kterým se potýká téměř celá Evropa. Zahrada překypuje rozmanitými rostlinami bohatými na nektar a pyl a ukazuje, jak doslova každý z nás, ať už na našich  zahradách, okenních truhlících, veřejných i komunitních prostorech, můžeme těmto hospodářsky nejdůležitějším živočichům pomoci.
Mezi klíčové rostliny této zahrady patří večernice vonná, šalvěje, kakosty, pryšce a kaliny obecné. Je zde také zdroj vody pro hmyz, bahenní část pro hnízdění včel, ale třeba i uměle vytvořený včelí hotel. Základní design a rozložení zahrady je inspirován tvarem hmyzího křídla, autorem je Joe Swift.

Cenu veřejnosti získala zahrada The Perennial Garden ‘With Love’

Každý rok mají návštěvníci Chelsea Flower Show možnost hlasovat pro zahradu, která se jim nejvíce líbila. Letošním vítězem této kategorie se stala trvalková zahrada ‘With Love’, která byla navržena designérem Richardem Mierse. Jak její jméno napovídá, zahrada byla navržena s přesvědčením, že zahrady jsou darem lásky, který přináší potěšení těm, kdo je tvoří a pečují o ně, stejně jako těm, kteří je navštěvují a užívají si je.
Zahrada ve znamení klasického a přesto současného designu elegantně kombinuje oplocení z habru (poskytující soukromí a pocit bezpečí) s osmi symetricky umístěnými hlohy s korunou zapěstovanou do plochého deštníku. Ty jsou doplněny čtyřmi přirozeně rozkladitými vícekmennými parrotiemi perskými (Parrotia persica), se kterými krásně kontrastují zastřižené kopule tisu a portugalského vavřínu. Převážně zelená paleta je zjemněna tóny bíle a fialově kvetoucích trvalek jako jsou lupiny, okrasné česneky, náprstníky kosatce a romantické růže.

Vítěz kategorie Zahrada jako útočiště Out of the Shadows

Soutěžní kategorie Sanctuary gardens zahrnuje menší zahrady, které zdůrazňují přínos zahrad pro naši kvalitu života. Vítězem této kategorie se stala zahrada s názvem Out of the Shadows, kterou navrhla Kate Gould. Záměrem bylo vytvořit zahradu se soukromým spa, která jejímu majiteli přinese soukromý, poklidný prostor pro relaxaci i aktivní cvičení a zároveň prostor pro setkávání se s rodinou a přáteli. V zahradě se tak nachází elegantní vířivka s protiproudem, meditační zóna, prostor pro cvičení a ohniště s posezením, to vše uprostřed bujné tropické (avšak mrazuvzdorné) vegetace připomínající džungli. Výsadbu tvoří palmy, stromové kapradiny a bambusy doplněné trvalkami jemných barevných tónů.

Vítěz kategorie Nejlepší zahradní konstrukce MEDITE SMARTPLY Building the Future

Tato zahrada na okraji lesa ukrývá ve svém srdci pozoruhodnou konstrukci, která byla inspirována přírodními vertikálními skalními vrstvami. Byla vyrobena z udržitelných inovativních panelů na bázi dřeva a její vrchol tvoří šikmá zelená střecha. Před konstrukci umístila návrhářka Sarah Eberle bazén, do kterého ústí dramatický vodopád. V okolí konstrukce a bazénu se nachází vlhkomilné vzácné a divoké druhy rostlin. Mnoho exemplářů stromů pochází z irských lesů, kde společnost MEDITE SMARTPLY získává dřevo pro své inovativní produkty. 

Vítěz kategorie Nejlepší balkonová zahrada dle veřejnosti Wild Kitchen Garden

Zahrada designérky Ann Treneman přináší divoké jedlé ovoce, květiny, byliny a dokonce jedlé vodní rostliny do malého městského prostředí. Výsadba je neformálně barevná, vzdušná, přírodní a navíc chutná. Dokonale by fungovala například v zadní části městské terasy. Květináče jsou vyrobeny z pozinkovaného kovu, byly nalezeny na sběrných dvorech a do zahrady přináší nádech venkova. Dřez a přípravná plocha u zadní stěny usnadňují sklizeň a zahradní práce. Tato zahrada je plná jedlých překvapení a potěšení, ale lze na ní nahlížet  také jako na malý a zajímavý kousek divočiny.

Zlatá medaile kategorie Show Gardens zahrada Morris & Co.

Zlatou medaili z kategorie Show Gardens obdržela zahrada Morris & Co. designérky Ruth Willmott vzdávající hold Williamu Morrisovi, slavnému britskému designérovi a všestranné kulturní osobnosti viktoriánské éry. Moriss miloval přírodu a jeho slavné florální motivy jsou k vidění dodnes. Právě dva z jeho motivů, Trellis a Boughs, byly předlohou pro uspořádání této nádherné zahrady a design altánu a vodních kanálů.
William Morris miloval anglické venkovské zahrady a patřil mezi první zastánce výsadby původních druhů. V zahradě se tak objevují například kosatce, pivoňky, hvozdíky, sametové listy čistce doplněné keři, které poskytují úkryt, stín a potravu pro ptactvo, hmyz, včely i motýly. Z dřevin se zde objevují vrby, hlohy, skalníky, dřišťály, kaliny a Morissovy tolik oblíbené pnoucí růže.

Zlatá medaile kategorie Show Gardens zahrada The RNLI Garden

Zahrada RNLI (The Royal National Lifeboat Institution), kterou navrhl Chris Beardshaw, je oslavou historie této mnohostranné britské charitativní organizace, která zachraňuje životy na moři již téměř 200 let. V designu této zahrady se objevuje odkaz na gruzínské kořeny této organizace, který byl zakomponován do současného moderního provedení zahrady. Základní myšlenka zahrady, která skýtá stovky kvetoucích trvalek pastelových barev, se upíná k dobrovolníkům této organizace – je nenáročná, ale společně zcela mimořádná. Trvalková výsadba zahrnuje odolné nenáročné trvalky tlumených pastelových barev jako jsou kosatce, pivoňky, bohyšky, kapradiny, kakosty, šalvěje, večernice vonné, lupiny, hluchavky, divizny a šalvěje. Velké dřeviny, včetně jilmu čínského a borovice lesní, odkazují na tradiční materiály pro stavbu záchranných člunů, které se používaly při vzniku RNLI v roce 1824. Neoklasický dřevěný altán byl inspirován gruzínskými kořeny organizace.

Absolutní vítěz A Rewilding Britain Landscape

Letošním absolutním vítězem se stala zahrada návrhářského dua Lulu Urquhart a Adama Hunta oslavující přeměnu krajiny skrze návrat divokých bobrů, kteří kdysi z britské krajiny zcela vymizeli a nyní jsou do volné přírody opět navraceni.
Spíše než o konvenční zahradu se tak jedná o imaginární krajinu inspirovanou návratem těchto vodních hlodavců a ukazuje, jakým způsobem původní druhy ovlivňují tvář přírody. Porota ocenila zejména její poselství a autentičnost, které návrhářské duo docílilo za pomoci reálně vytvořeného bobřího obydlí a přehradou na potoce protínajícím mokřadní louku s divokými květinami, vícekmennými vrbami, lískami a javory, přes kterou vede chodníček z prken k dřevěnému přístřešku.

Reklama

Comments are closed.