Velmi efektní a přitom velmi jednoduchou vánoční výzdobou jsou vánoční dekorace v květináčích. Ty se skvěle hodí např. ke vchodovým dveřím, ale i na terasu nebo balkon, kam ihned vnesou vánoční atmosféru. Navíc si je lehce, rychle a levně vyrobíte sami. Použít můžete v podstatě jakoukoliv mrazuvzdornou nádobu, základem pro samotnou dekoraci bude chvojí, šišky, barevné plody a různé vánoční přízdoby. Jak tedy udělat krásný vánoční květináč krok za krokem?

Co budete potřebovat

Než vyrazíte do obchodu, porozhlédněte se na své zahradě a ve vašem okolí, jistě najdete spoustu vhodného přírodního materiálu pro váš vánoční květináč! Krom toho, co naleznete v okolí domu, mají v adventním čase květinářství i hobby markety obrovskou nabídku vánočního zboží. Oblíbené jsou např. umělé větvičky s červenými bobulemi, svíčky, lucerny, vánoční baňky, suché plody a další vánoční přízdoby.

 • Nádoba – ideální jsou mrazuvzdorné nádoby a květináče, které během silných mrazů neprasknou. Nebojte se použít ani plastové, nebo staré a nepříliš vzhledné květináče a truhlíky. Aby vypadaly lépe, můžete je obalit např. jutovinou, kterou upevníte ozdobnou stuhou. 
 • Zemina – postačí jakákoliv zemina, využijete tak např. použitý substrát z letničkových truhlíků.
 • Větve – ideální jsou větve jehličnanů (smrk, borovice, jalovec, tis, túje..), které můžete doplnit větvemi stálezelených dřevin jako je bobkovišeň, cesmína nebo buxus. Velmi dekorativní jsou také silnější větve břízy, kroucené vrby a červené větve svídy. apod.
 • Přírodní přízdoby jako např. šišky, větvičky s jeřabinami, ořechy, větvičky eukalyptu..
 • Další vánoční dekorace jako jsou ozdobné mašle, lucerny, svíčky, vánoční baňky, dřevěné ozdoby apod.
 • Zahradní nůžky, lopatku na hlínu, pracovní rukavice, drátky a opěrné tyčky

Jak vytvořit vánoční dekoraci v květináči krok za krokem

 1. Do nádoby nasypte zeminu, kterou mírně zalijte vodou, aby si sedla a nebyla příliš sypká a drolivá. Díky zemině bude nádoba dobře stabilní a budou se do ní snadno umisťovat větve i zápichy s ozdobami.
 1. Připravte si zápichy pro přízdoby z šišek, mašlí, baněk apod. tak, že je drátkem připevníte na tyčky nebo klacíky. Jednoduše je tak zapíchnete do požadované výšky.
 1. Nejprve do nádoby zapíchněte ústřední prvek, tedy největší a nejpevnější větve (např. březové větve, nebo nejvyšší větve jehličnanů), které vytvoří základ. Pokud bude vánoční dekorace umístěna v prostoru, umístěte je do středu nádoby, pokud bude vánoční dekorace u zdi, můžete je umístit dozadu k okraji nádoby. Z větví vždy odstraňte spodní postranní větvičky, abyste větev mohli zapíchnout dostatečně hluboko do zeminy.
 1. Nyní můžete postupně umisťovat zbylé, menší větve jehličnanů a stálezelených dřevin. Pokud bude dekorace umístěna v prostoru, menší větve umisťujeme kolem ústředního ze všech stran, pokud bude dekorace umístěna u zdi, ústřední prvek bude v zadní části a před něj postupně umisťujeme větve od největších až po ty nejmenší, které budou umístěny vepředu.
 1.  Na okraj se hodí měkké větve tújí nebo borovic, které vytvoří krásný přepad.
 1. Poté do zeminy zapíchněte tenké větve svídy, kroucené vrby nebo větve s červenými bobulemi.
 1. Nakonec umístěte zápichy s šiškami, baňkami a jinými vánočními dekoracemi. Začněte s největšími dekoracemi a končete s nejmenšími. Máte hotovo!

Video pro inspiraci

Pokud byste se chtěli pustit do kreativnější vánoční dekorace, inspirujte se následujícím videem!

Tipy pro vánoční dekorace v květináči

 • Použijte více druhů jehličnanů, které se liší nejen svou barvou, ale i strukturou. Větve stálezelených dřevin dekoraci odlehčí.
 • Při umisťování větví a ozdob si uvědomte, jaké jsou pohledové strany, tedy zejména to, zda bude květináč umístěn u zdi, nebo v prostoru.
 • Pokud by na Vás vánoční květináč působil příliš tmavě a nevýrazně, můžete ho rozsvítit pomocí bílých větviček (můžete koupit již nabarvené, nebo si snadno větvičky nabarvíte za pomoci bílé barvy ve spreji) nebo lesklých vánočních baněk.
 • Pokud se potýkáte s padajícími větvemi, nebo větve jednoduše nedrží tak, jak byste si představovali, můžete je vyztužit upevněním za pomoci drátku nebo stahovací pásky k opoře (opěrná tyč, silnější klacek apod.).
 • Nepřehánějte to s barvami a množstvím ozdob, znáte to – méně je někdy více. Vsaďte na tradiční vánoční kombinaci zelené a červené, která je doplněná hnědou barvou šišek a dalších plodů.
Reklama

Comments are closed.