Nejslavnější a nejprestižnější zahradnická výstava zná vítěze letošního ročníku! RHS Chelsea Flower Show se letos poprvé ve své 108leté historii díky koronavirové krizi pořádá v září místo tradičního květnového termínu, jak jinak než v centru Londýna.  Každoročně ji navštíví více než 150 000 návštěvníků, kteří obdivují úžasné návrhy těch nejlepších zahradních designérů. Hlavním tématem letošního ročníku je pozitivní dopad rostlin na naše zdraví a duševní pohodu, reflektující miliony lidí, kteří během krize našli útěchu v zahradě. Mnoho zahrad je také inspirováno zahraniční krajinou a v době omezeného cestování se tak návštěvníkům snaží zprostředkovat atmosféru dalekých destinací. Pojďme se společně podívat na vítěze letošního ročníku, jako vždy je tato výstava nekonečnou inspirací jak pro profesionály, tak pro širokou veřejnost.

Absolutní vítěz Guangzhou Garden

Absolutním vítězem letošního ročníku Chelsea Flower Show se stala Guangzhou Garden navržená Peterem Chmielem společně s Chin-Jung Chenem. Zahrada zdůrazňuje výhody zodpovědného plánování rozvoje měst a nutnost zohledňovat soulad s přírodou. Upozorňuje na to, že změna klimatu, růst velkých měst a potenciální masové vymírání živočišných i rostlinných druhů vyžaduje přehodnocení politiky plánování.

Zahrada je inspirována holistickým programem péče o krajinu ekologických plánovačů v čínském Guangzhou, nabízí lesní prostředí pro čistší vzduch, jezírko a zahradní přístřešky jako sociální prostor pro setkávání lidí i domov pro živočichy.

Vítěz kategorie Nejlepší zahradní konstrukce The Trailfinders’ 50th Anniversary Garden

Zahrada The Trailfinders’ 50th Anniversary Garden byla navržená k 50. výročí společnosti Trailfinders, inspirována je jejich prvními cestami v roce 1970 do Káthmándú. Zahrada návrháře Jonathana Snowa oslavaje krajinu, kulturu a rostliny himálajského podhůří. Klíčovým prvkem zahrady, který této zahradě zajistil vítězství v kategorii Zahradní konstrukce, je přístřešek inspirovaný lidovou architekturou himalájského regionu, umístěný nad malebným horským potůčkem, uprostřed cestiček protínající tuto jedinečnou zahradu.

Vítěz kategorie Řemeslná zahrada The Blue Diamond Forge Garden

Této lesní zahradě s divokými květinami, jedlými bylinami a léčivými rostlinami vévodí došková kovárna. Ta byla inspirovaná kovárnou z 15. století ve vlastnictví National Trust v jižním Devonu. Květiny v tónech červené, oranžové a zlaté reflektují žár sálající z kovárny.

Vítěz kategorie Zahrada jako útočiště The Psalm 23 Garden

The Psalm 23 Garden, odkazuje na Žalm 23 „Pán je můj pastýř“, jehož poselství je poselstvím naděje, povzbuzení a útěchy. Interpretací designérky Sarah Eberle je zahrada, která nabízí místo k nadechnutí se, opětovnému spojení se s přírodou a umožňuje opět pocítit duševní, fyzickou i duchovní obnovu.

Reklama

Comments are closed.