Buxusy, rovněž nazývané zimoztrázy, jsou již dlouho dobu jedny z nejoblíbenějších okrasných dřevin. Jsou stálezelené, během jara krásně kvetou, velmi dobře se tvarují do různých tvarů a navíc jsou poměrně nenáročné na pěstování. Bohužel jsou také často terčem housenek zavíječe zimoztrázového, které dokáží celou rostlinu zcela zlikvidovat. Poradíme vám, jak se tohoto ničitele buxusů účinně zbavit.

Zavíječ zimostrázový

Zavíječ zimostrázový (Cydalima perspectalis) je invazivní hmyz původem z jihovýchodní Asie. Přibližně od roku 2010 o sobě tento škůdce dává vědět bohužel i českým zahrádkářů díky jeho zavlečení na importovaných buxusech do Evropy. Zavíječ sice působí jako drobný nenápadný motýlek, ovšem jeho housenky jsou opravdovým postrachem pro všechny pěstitele buxusů. Stačí jim jen pár dnů, aby sežraly listí z celého buxusy a to, že je vaše rostlina napadena těmito žravými housenkami si navíc nemusíte včas všimnout, jelikož keře napadají zevnitř. Kromě buxusů napadají také brsleny a cesmíny, okusují jejich listy i samotnou kůru, keře odumírají a schnou až nakonec zcela uhynou.

Housenky zavíječe jsou po vylíhnutí žluté, poté mění svou barvu na světle až tmavě zelenou s výraznými černobílými pruhy, mají bílé chloupky a černou lesklou hlavou. Motýlci jsou buď celí hnědí nebo mají bílá křídla s hnědým lemem.

Reklama

To že je váš buxus napadený zavíječem zimostrázovým není jednoduché poznat, jelikož jsou díky svému zbarvení velmi dobře maskovaní a snadno je přehlédnete. Navíc první kukly a housenky se vyskytují uvnitř keře a ve chvíli, kdy se housenky objeví na okraji, je již pravděpodobně střed keře zničený. Buxusy proto pravidelně kontrolujte, a to od prvních jarních měsíců až do října. 

Napadený keř poznáte nejen podle okousaných listů, ale také podle zápředků, neboli pavučinek, případně podle trusu housenek, který vypadá jako malé zelené kuličky. Pravidelná kontrola se vyplatí, jelikož bohužel neexistuje žádné preventivní opatření a pouze včasný zásah může keř buxusu zachránit. Jasným signálem, že je váš keř napadený, je chřadnutí rostliny, buxus znatelně řídne a objevují se mezery, žloutne a nakonec usychá.

Jak zachránit napadený buxus

Zavíječe se na svém buxusu můžete zbavit pouze dvěma způsoby. První možnost je mechanické ničení vajíček a pravidelný ruční sběr housenek a jejich následná likvidace. Aby bylo toto opatření účinné, měli byste sběr provádět každé 2 až 3 dny, i přesto se však nejedná o vždy účinný způsob, jak se zavíječe zbavit.

Pokud však chcete mít v boji se zavíječi stoprocentní jistotu, zvolte přípravek, který obsahuje bakterii Bacillus thuringiensis, která naruší trávicí ústrojí housenky a způsobí jeho ochromení. Housenky po požití přípravku přestávají žrát a do 2-5 dnů uhynou. Asi nejznámějším nechemickým přípravkem je Lepinox Plus, postřik na buxusy na biologické bázi, který je netoxický k jiným organismům a je neškodný pro užitečný hmyz a domácí zvířata. S oblibou ho k ochraně úrody před housenkami motýlů používají také ekologičtí zemědělci.
Dalším účinným postřikem je NeemAzal T/S, který je kromě zavíječů účinný i na mšice, molice a třásněnky. Jedná se o přípravek z výtažku tropické rostliny Azadirachta indica, hubí žravý a savý hmyz. Přípravek proniká do listů a je dále distribuován v celé rostlině. Škůdce, který saje nebo žere rostlinu, se přípravkem infikuje a uhyne. 

Vyzkoušet můžete také Mospilan 20SP, který obsahuje účinnou látku acetamiprid, který působí systémově a translaminárně (proniká do listového pletiva a chrání obě strany listů a omezeně do nových neošetřených přírůstků rostliny), jako kontaktní a žaludeční jed ve velmi nízkých dávkách. Účinkuje také na mandelinky, mšice, obaleče jablečné, molice a vlnatce krvavé.

Tip: Na odchyt dospělých motýlků je vhodná past na zavíječe, ke které lze pořídit náhradní náplň. Další účinné přípravky proti zavíječům naleznete ve specializovaném internetovém obchodě www.pasti.cz.

Promotion

Reklama

Comments are closed.