Většina z nás se během zimy nemůže dočkat prvních jarních květů, které doslova rozzáří naše parapety a terasy. Již během února a března můžeme vybírat z velkého množství rychlených cibulovin i raně kvetoucích trvalek, které jsou vhodné pro pěstování v truhlících. Přinášíme vám inspiraci pro osázení jarních truhlíků, se kterými přivítáte jaro a rozloučíte se s fádními barvami zimy. Čím tedy osázet jarní truhlíky?

Co na jaře vysadit do truhlíku

Jako jedny z prvních na jaře kvetoucích rostlin, kterými můžete osázet truhlíky, jsou rychlené cibuloviny. Ověřenou klasikou jsou narcisy, modřence, krokusy nebo třeba hyacinty. Vysadit je můžete jednodruhově, nebo jednotlivé druhy cibulovin nakombinovat. Doplnit je můžete i raně kvetoucími nebo stálezelenými trvalkami a okrasnými trávami. Pro venkovní výsadbu vždy vybírejte rostliny odolné nočním a raním mrazíkům a sesazujte pouze rostliny s podobnými nároky, zejména na půdu a světlo.

Macešky

Jedny z nejoblíbenějších raně kvetoucích rostlin jsou macešky, neboli violky. Ty seženete snad ve všech barvách a skvěle se tak párují s dalšími jarními květinami. Vybírat můžete také z různých velikostí a tvarů květů, existují dokonce i převisle rostoucí macešky. Asi nejoblíbenější jsou macešky velkokvěté (Viola x wittrockiana), také označované jako macešky zahradní a violky ostruhaté  (Vola cornuta). Maceškám se nejlépe daří na slunných až polostinných chráněných místech. Půdu preferují dobře odvodněnou, vlhkou ale ne přemokřenou, s dostatkem živin. Dobře snáší i mírně kyselé půdy.

Narcisy

Narcisy po právu patří mezi symboly jara, jejich krásné žluté květy rozzáří každý jarní truhlík. Navíc jsou zcela nenáročné na pěstování a velmi dlouho kvetou. Kromě klasických žlutých narcisů existují i krásné čistě bílé kvetoucí kultivary i kultivary bílé se žlutým nebo oranžovorůžovým středovým pohárkem. Stejně jako většina jarních cibulovin preferují dobře propustnou vlhčí půdu na slunném až polostinnmé stanovišti. Zkuste v truhlíku kombinaci různých kultivarů narcisů, velmi pěkný kontrast tvoří s modrými kosatci síťkovanými. 

Pryskyřníky

Pryskyřníky japonské sice kvetou až během května a června, ale již během února najdeme v nabídce zahradnictví a hobby marketů rychlené pryskyřníky, kterými můžeme osázet jarní truhlíky. Jejich květy jsou opravdovou nádherou, připomínají květy pivoněk nebo růží. Najdeme je ve všech zářivých i pastelových barvách kromě modré, pro výsadbu do truhlíků pak volíme spíše nižší kultivary. Pryskyřníky pěstujeme na slunných místech s dobře propustnou vlhčí živnou půdou, snesou i světlý polostín. 

Primule

Primule, primulky, prvosenky, nebo také petrklíč – to jsou všechno názvy trvalky, která nám svými krásnými květy mezi prvními dává vědět, že jaro je již konečně v dohledu. Díky oblibě primulí existuje v současné době přes 500 druhů, které se liší barvou, tvarem i velikostí květů, ale i dobou jejich kvetení. Obecně primulky kvetou od ledna až do května. Barevná škála květů je opravdu široká, od žluté, bílé, oranžové, červené až po modré a fialové. Mohou být jednobarevné i vícebarevné. Preferují světlá stanoviště, přímé slunce však nemají příliš rády. Pozor na přemokření, které snáší velmi špatně.

Krokusy

Krokusy neboli šafrány jsou hlíznaté rostliny původem ze Středomoří vykvétající již během února a patří tak mezi nejraněji kvetoucí rostliny našich zahrad. Najdeme je v mnoha barevných varietách, velmi pěkné jsou i žíhané krokusy. Asi nejoblíbenější jsou pro výsadbu v truhlících velkokvěté krokusy , které vykvétají během března. Kvetou tři až čtyři týdny a velmi pěkně vypadají v kombinaci např. s hyacinty a narcisy. Krokusy pěstujeme na plném slunci nebo v mírném stínu ve středně vlhkých, dobře odvodněných půdách. 

Sedmikrásky

Sedmikrásky chudobky se na pultech zahradnictví objevují již během března a zaručeně se stanou hvězdou vašich jarních truhlíků. Bohatě kvetou a jejich květy mohou být jednoduché, plné, ploché až po květy pomponkovité. Nejčastější barvou je růžová, bílá a červená a z jejich něžných květů se při správné péči budete moct těšit opravdu dlouho, mnohdy až tři měsíce. Zvolte slunné místo a humózní propustnou zeminu. K základní péči patří pravidelné vyštipování odkvetlých květů.

Tulipány

Kdo by nemiloval tulipány! Díky své obrovské oblibě jsou to nejprošlechtěnejší cibuloviny, a tak existuje více než tisíc odrůd a různých kultivarů. Nízké tulipány se hodí spíše do nižších širokých nádob a truhlíků, kde lépe vyniknou. Kombinujte je s hyacinty, modřenci nebo narcisy a opět, dbejte na to, aby půda nebyla přemokřená.

Hyacinty

Hyacinty jsou velmi oblíbené cibuloviny z čeledi chřestovitých s květy zvonkovitého tvaru a opravdu internzivní až omamnou vůní. Barevná škála je velmi pestrá, na pultech zahradnictví se však nejčastěji setkáváme s růžovými, fialovými a modrými variantami. Hyacint není náročný na pěstování, ovšem musíte myslet na to, že hyacinty nemají rády mokro, proto je raději zalévejte až poté, co zemina proschne. V truhlících hyacinty kombinujte např. s modřenci, violkami nebo tulipány.

Čemeřice 

Čemeřice jsou opravdu otužilé rostliny, které se skvěle hodí pro pěstování na zahradě i v nádobách. Existuje mnoho druhů čemeřic, které se liší jak svými květy, tak dobou kvetení. Čemeřice černá (Helleborus niger) kvete od prosince do dubna, čemeřice nachová (Helleborus purpurascens) od února do dubna a např. čemeřice korsická (Helleborus argutifolius) vykvétá až v březnu. Nejlépe se jim daří na stinných a polostinných stanovištích.

Comments are closed.

Exit mobile version