Snad na každé zahradě se dříve či později setkáte s nějakou chorobou rostlin. Proto je vhodné znát příznaky nejčastějších chorob, preventivní opatření i způsob ošetření postižených rostlin. Ve většině případů se nejedná o nic vážného, spoustě nemocí je možné se vyhnout nebo minimalizovat jejich negativní dopady na rostliny tím, že rostlinám poskytnete správnou péči. Jiné nemoci však mohou způsobit vážná poškození rostlin, která mohou vést až k jejich odumření. V dnešním článku se zaměříme na ty nejrozšířenější choroby jako je padlí, černá skvrnitost růží, kadeřavost broskvoní a rez hrušňová.

Padlí

Padlí se na okrasných i užitkových rostlinách objevuje zejména během pozdního jara a léta. Jedná se o jednu z nejčastějších houbových chorob rostlin, která je typická bílým až šedým povlakem, který se objevuje nejprve na listech, poté i na poupatech, plodech i stoncích. Podobá se moučnému posypu, který je z napadené části rostliny možné snadno setřít. Vede k deformaci napadených částí rostliny, jejich usychání, opadu a celkovému oslabení rostliny. Padlí se nejlépe daří za vlhkých podmínek bez proudění vzduchu, proto náchylné rostliny vysazujte v dostatečném odstupu tak, aby výsadba nebyla příliš hustá a vzduch mohl dobře proudit. Zaměřte se také na výběr odrůd, které jsou padlí odolné. 

Pokud zjistíte, že je rostlina napadená padlím, všechny napadené části nejlépe zcela odstraňte a aplikujte postřik proti padlí. Vyzkoušet můžete např. PREV-GARD, univerzální přírodní insekticid a akaricid na bázi pomerančové silice. Účinně si poradí s padlím, houbovými chorobami, rzí, ale i zahradními škůdci jako jsou mšice, molice, svilušky, puklice, smutnice i třásněnky. Je vhodný k ošetření zeleniny a ovoce, navíc bez ochranné lhůty. Velmi oblíbený je také Rock Effect New, který vyniká podobnými vlastnostmi i účinností na choroby i škůdce.

Černá skvrnitost růží

Jednou z nejčastějších chorob, se kterou se pěstitelé růží setkávají, je černá skvrnitost růží, kterou způsobuje patogenní houba s latinským názvem Diplocarpon rosae. Tato houba se obvykle šíří prostřednictvím spor, které se mohou snadno šířit vodou nebo vzduchem. Příznaky černé skvrnitosti se obvykle projevují na listech růží v podobě malých černých skvrn, které se postupně zvětšují a mění barvu na hnědočernou. Tyto skvrny se nakonec spojí tak, že mohou pokrýt celý list. Mezi další příznaky patří žloutnutí listů a jejich opadávání, malé černé skvrny na mladých stoncích, pokud je rostlina silně napadena, mohou být poškozeny i květy růží. 

Mezi preventivní opatření patří zejména správná péče o růže, která zahrnuje dostatečné zalévání, hnojení a odstraňování poškozených částí rostlin. Růže zalévejte vždy ke kořenům (ne na listy), vyhýbejte se přemokření a mezi jednotlivými rostlinami udržujete dostatečný prostor pro lepší cirkulaci vzduchu.

Pokud se na růži objeví černá skvrnitost, pravidelně odstraňujte postižené listy a stonky, abyste zabránili šíření infekce. V boji s touto chorobou se nejvíce osvědčily zejména dva přípravky, a to  Discus a přírodní přípravek NeemAzal

Discus je postřikový fungicid proti houbovým chorobám ve formě granulí, které se mísí ve vodě. Brání přenosu elektronů v dýchacím procesu, čímž se zastavuje tvorba a klíčení spór. Přípravek je z místa dopadu rozváděn po povrchu rostliny, takže posléze vytvoří ochrannou vrstvu. Přípravek je plně selektivní v jakékoli růstové fázi. NeemAzal je unikátní přírodní přípravek, který chrání rostliny proti velkému množství zahradních škůdců a účinně likviduje také houby, plísně, bakterie a viry, včetně černé skvrnitosti růží. Aktivní látkou je azadirachtin ze semen tropické rostliny Azadirachta indická (Azadirachta indica).

Kadeřavost broskvoní

Kadeřavost broskvoní nepostihuje pouze broskvoně, ale také další druhy ovocných dřevin jako jsou meruňky, švestky nebo třešně. Je zapříčiněna houbou palcatka broskvoňová (Taphrina deformans), která způsobuje deformaci listů, květů a plodů. V jejím důsledku dochází ke snížení produkce ovoce, v závažných případech může vést až k úhynu dřeviny.

Již brzy na jaře se mohou objevovat deformované zkadeřené mladé listy a vzhledem k tomu, že se nemoc šíří vzduchem, je zásadní prevence ve formě postřiků. Nejúčinnější jsou měďnaté fungicidy a fungicidy na bázi síry, které mají o něco menší účinnost. Zcela zásadní je správné načasování aplikace a výběr vhodného fungicidu. Postřiky je vhodné provádět na jaře v okamžiku nalévání pupenů a postřik dále opakovat  během vegetace tak, aby se zabránilo šíření infekce. Dostupné přípravky fungují jakožto kontaktní přípravky, což znamená, že postřik se musí aplikovat na celé stromy, tedy na větve i na kůru. 

Nejoblíbenějším přípravkem proti kadeřavosti broskvoní je Zdravá broskev plus. Jedná se o sadu dvou přípravků – Champion 50 WG a Harmonie Železo. Champion 50 WG je fungicidní měďnatý přípravek ve formě smáčitelného prášku k ochraně proti houbovým a bakteriálním chorobám rostlin, zatímco Harmonie Železo je kapalné listové hnojivo k prevenci nebo léčbě chlorózy listů. 

Rez hrušňová

Další velmi častou houbovou chorobou je rez hrušňová, kterou způsobuje houba Gymnosporangium sabinae. Jedná se o specifickou dvoubytnou rez, jejímž hostitelem je jalovec, u nás nejčastěji jalovec chvojka a jalovec čínský, ze kterých je onemocnění přenášeno na hrušně. 

Na těch se posléze objevují oranžové až červené skvrny s malými hrbolky na spodní straně listů, někdy se rez může objevovat také na řápících a vzácně i plodech. Napadené hrušně jsou oslabené, je narušeno vyzrávání pletiv i plodů, u kterých se mohou objevit deformace. Na jalovcích jsou nejviditelnějším příznakem žlutohnědé rosolovité výrůstky (tzv. telia), která se nejčastěji objevují začátkem května, časem zasychají a tvoří rezavě hnědé prachové povlaky. Jako prevence slouží zejména výsadba hrušní v dostatečné vzdálenosti od jalovců (min 150 až 200 metrů) a výběr odolných odrůd a kultivarů. Na rez hrušňovou jsou účinné především postřiky proti strupovitosti jádrovin, jako je Scala, Champion nebo souprava Zdravé jablko plus

Kompletní nabídku přípravků pro ochranu rostlin najdete ve specializovaném e-shopu Pasti.cz.

Comments are closed.

Exit mobile version