Kuny jsou noční můrou mnoha majitelů aut. Zejména během jara, v době páření, a na podzim, kdy se snaží nalézt vhodný úkryt před nepřízní počasí, se velmi často stává, že se kuny usídlí pod kapotou auta. Nejčastějším cílem bývají auta, která byla právě zaparkovaná venku, zejména v pozdních večerních a nočních hodinách a mají ještě vyhřátý motor, což je pro kuny lákavý i snadný cíl k prozkoumání. Kuny bohužel nezůstávají jen u prozkoumávání a majitelům automobilů způsobují mnohatisícové škody, které u modernějších automobilů a elektromobilů mnohdy dosahují i několika desetitisíců.

Kuny totiž s oblibou okusují kabely automobilů, a to zejména gumové části a části z měkkých plastů. Nejčastěji tak ničí např. izolace kabelů a odhlučňovací materiály, hadice chladící kapaliny, dráty zapalovacích svíček nebo třeba hadičky kapaliny do ostřikovačů. Díky tomu může dojít k závažnému poškození automobilu, jako je poškození řízení, zničený katalyzátor, nepravidelný chod motoru, jeho přehřátí, zadření nebo ztráta výkonu. Na poškození jsou samozřejmě nejnáchylnější elektrické a hybridní automobily. Ačkoliv by se to mohlo zdát, v bezpečí nejsou ani automobily ve městech. Kuny skalní se totiž městskému prostředí velmi dobře přizpůsobily a způsobují značné škody i v těchto lokalitách. Jak se tedy zbavit kuny v autě?

Prevence poničení automobilu kunou

Existuje několik preventivních opatření, která mohou pomoci ochránit automobil před poškozením kunou, mezi neúčinnější patří následující:

  • Parkování automobilu v uzavřené garáži je nejefektivnějším způsobem, jak zabránit kunám v přístupu k vozidlu. 
  • U venkovního parkovacího stání nainstalujte silný zdroj světla (např. venkovní reflektor) s pohybovým čidlem. Kuny totiž silné světlo nemají v lásce a světlo tak výborně funguje jako odpuzovač.
  • Z okolí venkovního parkovacího stání odstraňte veškerá lákadla, jako jsou např. misky s žrádlem pro domácí zvířata.

Jak se zbavit kuny v autě

Spíše než na babské rady (jako je např. umístění lidských vlasů, psích chlupů, stroužků česneku apod. pod kapotu auta) vsaďte na osvědčené odpuzovače a plašiče kun

Pachové spreje proti kunám

Spreje proti kunám slouží k ochraně elektroinstalačních kabelů v motorovém prostoru. Po nasprejování vytváří ochranný film na nastříkaných součástech, který kunu odradí od okusování. Jednoduše řečeno, sprej  zabrání kunám zakousnout se do všeho, co je posprejované. Nezapomeňte, že před aplikací je třeba danou oblast důkladně zbavit od pachu kun. V současnosti patří mezi nejoblíbenější osvědčené spreje proti kunám sprej Motip, který na rozdíl od jiných sprejů stačí aplikovat pouze jednou za tři měsíce.

Ultrazvukové odpuzovače kun do auta

Ultrazvukové odpuzovače jsou asi nejoblíbenějším prostředkem v boji proti kunám, který si chválí většina motoristů. Zapomeňte však na levné čínské napodobeniny a vsaďte raději na kvalitní a ověřené odpuzovače. Na trhu jsou v současné době favority dva odpuzovače, a to české  odpuzovače kun Deramax a belgický Weitech 0508. Ty nyní patří mezi absolutní špičku, spadají do stejné cenové relace,  jsou certifikované, respektují bezpečnostní normy a samozřejmě nejsou lidem nijak škodlivé. Přestože se jedná o nejlepší odpuzovače, které si můžete pořídit, každý odpuzovač má svá specifika. Podívejte se na velký test odpuzovačů kun, kde zjistíte, jaké jsou mezi nimi rozdíly, jaký je jejich způsob fungování, informace o jejich montáži a další užitečné informace, které Vám pomohou při rozhodování o koupi.

Comments are closed.