Hlodavci, jako jsou myši, krysy a potkani, často hledají teplé a bezpečné místo na přezimování během chladných podzimních a zimních měsíců a domy a chaty pro ně nabízí ideální podmínky. Naleznou zde teplo, potravu i úkryt před nepříznivým počasím i predátory. Hlodavci se do našich domovů nejčastěji dostávají právě během podzimu přes praskliny, díry ve zdech, neuzavřenými okenními rámy a dalšími místy, která pro ně mohou být snadno dostupná. Jsou přenašeči mnoha nemocí a množí se velmi rychle, proto je třeba vůči nim včas zakročit. Poradíme Vám, jak se těchto nezvaných hostů zbavit.
V boji s hlodavci je důležitá prevence
Mezi nejčastější hlodavce, kteří se na podzim stahují do lidských obydlí patří myš domácí, krysa obecná a potkan obecný. Tito hlodavci jsou přenašeči mnoha infekčních nemocí, nebezpečných parazitů a choroboplodných zárodků, které mohou být nebezpečné pro lidské zdraví. Patří mezi ně například salmonelóza, kterou mohou šířit znečištěním potravin svou močí a výkaly. Dalšími chorobami, které mohou být přenášeny hlodavci, jsou tularemie, krysí skvrnivka, Weilova žloutenka, klíšťová encefalitida, toxoplasmóza a nejrůznější horečnatá onemocnění. Kromě toho ve svém okolí šíří velmi nepříjemný zápach, kontaminují prostory výkaly a močí, šíří blechy, klíšťata a vši a v neposlední řadě působí nemalé materiální škody.
Prevence proti hlodavcům v domácnostech je klíčovým krokem k tomu, jak zabránit nechtěné invazi myší, krys, a dalších hlodavců do vašeho domova. Hlodavci mají schopnost dostat se do domu skrz velmi malé praskliny a mezery. Pravidelně proto kontrolujte stěny, podlahy, střechy, okenní rámy a dveře, zda v nich nejsou díry nebo trhliny a pokud je najdete, co nejrychleji je utěsněte.
Důležité je také udržovat venkovní prostor kolem domu co nejčistší a neposkytovat hlodavcům žádné místo, kde by se mohli skrývat nebo hnízdit. Pokud máte poblíž domu stromy nebo keře, udržujte je ořezané tak, aby se nedotýkaly stěn nebo střechy. Hlodavci jsou totiž zdatní lezci a dřeviny by mohli využít jako cestu pro vstup do domu. Potraviny skladujte v pevných plastových nebo kovových kontejnerech s uzávěrem. To zabrání hlodavcům v přístupu k potravinám a nebudou tak zbytečně lákáni do vašeho domova.
Jak se zbavit hlodavců
Tradičním a nejpoužívanějším způsobem, jak se zbavit hlodavců, jsou pasti. Existuje několik různých typů pastí, a to jak pasti na myši, tak pasti na krysy a potkany. Před zakoupením pasti je proto nutné zjistit, s jakým druhem hlodavce máte tu čest. Plastové a kované pozinkované pasti můžete použít i ve vlhčích interiérech jako jsou sklepy, dřevěné pasti jsou vhodné pro suché interiéry. Další možností jsou plašiče a odpuzovače, které vydávají specifické ultrazvukové signály, které jsou pro hlodavce nepříjemné, ale pro lidi, psy nebo kočky neslyšitelné. Mimochodem psi a kočky patří mezi přirozené nepřátele hlodavců, jejichž pach na ně působí jako repelent.
Nejúčinnějším řešením v boji s hlodavci je ovšem použití deratizačních staniček, do kterých se umístí otrávená návnada ve formě sáčků s jedem. Staničky jsou navrženy tak, aby byly chráněny před manipulací dětmi a zvířaty, včetně domácích mazlíčků a jsou proto ideální i pro použití i v provozech, kde platí přísná hygienická pravidla, jako jsou potravinářské podniky. Myši vstoupí do staničky, zkonzumují návnadu a poté uhynou. Pokud máte obavy o bezpečnost dětí a domácích zvířat, můžete zvolit uzamykatelné deratizační staničky. Mezi nejprodávanější a velmi dobře hodnocené sáčky proti hlodavcům patří Bros červené sáčky. Jedná se o velmi účinný rodenticid ve formě těstovinových sáčků. Nástraha je určená k hubení potkanů, krys i myší domácích, kteří začínají hynout za 3 až 5 dní po konzumaci nástrahy. Velmi účinné jsou také další deratizační nástrahy Bros Zrno na myši a potkany a Obilné vločky na hubení myší a potkanů. Výhodou těchto přípravků je, že účinkují až po několika dnech po jejich konzumaci a ostatní myši tak nemají podezření, že se jedná o jed. Deratizační staničky umístěte do blízkosti nor, cestiček hlodavců a na místa, kde hledají potravu.
Existuje také mnoho “babských rad” jak se zbavit škůdců, které můžete vyzkoušet. Některé vůně jsou totiž pro hlodavce velmi nepříjemné, vyzkoušet tak můžete např. svazky z listí ořešáku, máty, heřmánku nebo česneku, které umístíte poblíž přístupových cest hlodavců, nebo si připravit přírodní repelent z čistého mátového oleje, který smícháte s vodou.
Kompletní sortiment pro boj s hlodavci najdete na pasti.cz
Comments are closed.