Padlí patří mezi nejčastější houbové choroby napadající okrasné i užitkové rostliny nejen na zahradě, ale také rostliny interiérové a rostliny pěstované ve sklenících. Existuje mnoho druhů padlí, které jsou nejčastěji pojmenované podle rostlin, které napadají. Můžeme se tak setkat s růžovým, angreštovým, révovým, rybízovým nebo jabloňovým padlím.

Padlí se nejčastěji šíří sporami větrem, ale mnohdy je také přenášeno hmyzem, zejména zahradními škůdci jako jsou mšice nebo molice, kteří přenáší viry. Ideální podmínky pro rozvoj padlí jsou vlhko bez proudění vzduchu, naopak teplé a suché počasí výskyt houbových onemocnění včetně padlí omezují. Padlí se tak nejčastěji objevuje během pozdního jara a léta.

Jak poznat padlí

Padlí, jejichž spory přezimují v půdě, nejprve postupuje od spodní části rostliny a napadá horní stranu spodních listů. Posléze se typicky bílý až šedý povlak postupně objevuje také na stoncích, poupatech nebo plodech napadených rostlin. Padlí snadno poznáte podle toho, že se dá snadno setřít a vypadá jako moučný posyp. Listy jsou deformované, usychají a padají, rostlina je slabá.

Prevence proti padlí

Spory jsou odolné mrazu a tak je z preventivních důvodů důležité na podzim shrabávat tlející listí, ve kterém by mohly spory padlí přezimovat. Zejména okrasné keře, které jsou na padlí náchylné, pravidelně prořezávejte tak, aby nebyly příliš husté a zajistili jste tak dostatek proudění vzduchu. Při prvních příznacích onemocnění padlím ihned odstraňte napadené části rostliny a aplikujte postřik proti padlí.

Jak se zbavit padlí a domácí postřiky

Nejúčinnější zbraní proti padlí jsou postřiky. Vyzkoušet můžete domácí postřiky i osvědčené chemické postřiky i postřiky na přírodní bázi. Mezi oblíbené domácí postřiky patří mléčný postřik, který získáte roztokem z 40 % mléka a 60 % vody, dále octový postřik, který získáte smícháním 4 polévkových lžic jablečného octa (5%) s 3,8 litru vody nebo česnekový postřik. Ten si jednoduše připravíte z cca 20 nasekaných stroužků česneku, které necháte alespoň 2 dny louhovat v půl litru rostlinného oleje. Olej poté scedíte a v případě potřeby zředíte menším množstvím vody pro snazší aplikaci.

Osvědčené přípravky proti padlí

Mezi osvědčené přípravky proti padlí patří AGRO NATURA Rock Effect New. Jedná se o postřik na přírodní bázi pro zdravé pěstování. Účinně redukuje parazity, hubí škůdce rostlin, chrání proti houbovému onemocnění včetně padlí. Přítomnost Rock Effectu New na rostlinách také v důsledku protipožerového efektu sníží zájem škůdců o ošetřené rostliny. U houbových chorob působí Rock Effect New jako mechanická bariéra průniku hub do rostlin.

Rock Effect New účinně hubí zahradní škůdce jako jsou mšice, molice, svilušky, třásněnky, všechny druhy červců (puklice i vlnatky) a účinkuje i na přezimující stádia škůdců. Rock Effect New je vhodný pro okrasné rostliny, bylinky, kaktusy, zeleninu (papriky, rajčata, okurky, tykve (cukety), jádroviny a peckoviny apod. Jeho největší výhodou je to, že je neškodný pro užitečné organismy, je vhodný pro ekologické zemědělství a ochranná lhůta po aplikaci je 0 dnů.

V boji s padlím je také velmi účinný Kumulus WG proti padlí. Jedná se o sirný fungicid s protektivním kontaktním účinkem, rychlým nástupem účinnosti a reziduálním působením proti houbovým patogenům ze skupiny pravých padlí s vedlejší akaricidní účinností. Aplikace se provádí jednoduše postřikem nebo rosením. Postřik ukončíme při dokonalém ovlhčení, nejpozději při počínajícím skanutí kapek aplikační kapaliny z povrchu rostlin. Je vhodný pro širokou škálu rostlin jako jsou okrasné i užitkové rostliny, ovocné dřeviny i zelenina.

Speciálně pro ovocné dřeviny se osvědčil přípravek Belanty. Tento fungicidní přípravek proti houbovým chorobám včetně padlí je určen pro jabloně, hrušně, třešně, višně, slivoně, broskvoně, meruňky, révy a brambor. Účinně působí také proti moniliové spále a hnilobě peckovin, padlí révy, strupovitosti jádrovin.

Přípravky proti padlí najdete na www.pasti.cz.

Comments are closed.