Levandule patří již mnoho let mezi nejoblíbenější zahradní rostliny. Je ceněná zejména pro své dlouhokvetoucí krásné květy ve fialové, růžové nebo bílé barvě, výraznou vůni i nenáročné pěstování. Rod levandule (Lavandula) zahrnuje přibližně 40 druhů, které tvoří nejčastěji stálezelené polokeře a vytrvalé byliny, které se mimo jiné liší i mrazuvzdorností. Jejich pěstování je opravdu nenáročné, přesto se vyplatí přípravě levandule před zimou, ať už na zahradě nebo v květináči, věnovat pozornost. Jak tedy zazimovat levanduli, aby bez úhony přečkala zimu a další rok opět krásně kvetla?

Jak zazimovat odolné druhy levandulí

Abychom levanduli správně připravili na nadcházející zimní období a případně ji vhodně zazimovali, je nutné vědět, o jaký druh levandule se jedná. Na českých zahradách se nejčastěji setkáváme s levandulí úzkolistou, která je rovněž známá jako levandule lékařská (Lavandula angustifolia). Jedná se o základní druh levandule pocházející z francouzské části Středozemí.  Je plně mrazuvzdorná až do přibližně -29°C, takže s přezimováním na zahradách v našich podmínkách nemívá problémy.

Dalším druhem, který dobře snáší mrazy je levandule prostřední (Lavandula intermedia), kterou velmi dobře známe z levandulových polí v Provence. Tyto dva druhy díky plné mrazuvzdornosti zpravidla nevyžadují zimní ochranu, i přesto je však vhodné je na zimu přikrýt chvojím, zejména pokud je zima tuhá. To poslouží jako ochrana před mrazem i před nežádoucím zimním vlhkem, které bývá největším nepřítelem všech levandulí. Ujistěte se proto, že levandule je vysazená do dobře odvodněné půdy s drenáží. Zimní ochranu z chvojí vytvoříme také nově vysazeným levandulím.

Reklama

Jak zazimovat méně odolné druhy levandulí

Mezi méně odolné levandule patří rovněž velmi oblíbená levandule korunkatá (Lavandula stoechas), též nazývaná jako levandule francouzská, smilovitá či ouškatá, typická svou korunkou na květních klasech. Jako další můžeme jmenovat např. levanduli zoubkatou (Lavandula dentata) nebo hybridní levanduli (Lavandula x chaytoriae). Tyto druhy jsou méně odolné a mají tendenci být krátkodobé, proto je vhodné je pěstovat v nádobách a uchovávat je přes zimu na bezmrazém místě, jako je např. skleník nebo zimní zahrada.

Jak zazimovat levandule pěstované v květináčích

Mrazuvzdorné levandule pěstované v květináči před zimou ochráníme tak, že nádobu obalíme např. bublinkovou fólií nebo pytlovinou a přeneseme je na chráněné místo, ideálně ke zdi domu pod střechu. Jelikož je levandule stálezelená rostlina, je nutné udržovat dostatečnou vláhu i během zimních měsíců. To platí obzvláště v případě slunečných zimních dnů, kdy teplota zůstává nad bodem mrazu jak ve dne, tak v noci. V takových situacích je vhodné rostlinu mírně zalít. Méně mrazuvzdorné levandule pěstované v květináčích přeneseme do chladného, avšak bezmrazého interiéru.

Reklama

Comments are closed.