Klíšťata jsou drobní paraziti, kteří přenáší mnoho infekčních nemocí včetně boreliózy a klíšťové encefalitidy. Nejčastěji se vyskytují v oblastech s vysokou vegetací a vlhkým prostředím jako jsou lesy, trávníky a louky, ale skrývají se také v keřích i nižší vegetaci. Výskyt klíšťat na zahradách proto není neobvyklý a mnoho majitelů zahrad tak přemýšlí, jak výskyt klíšťat na pozemku eliminovat a jak se proti nim účinně chránit.
Jak se zbavit klíšťat na zahradě
Klíšťata jsou nosiči mnoha nemocí, která mohou být závažná jak pro člověka tak pro zvířata, proto je vhodné se před nimi chránit a snížit riziko jejich výskytu na zahradě na minimum. Aktivní jsou zejména v teplých měsících, tedy od jara do podzimu, kdy hledají hostitele, na kterém by se mohla živit jeho krví. Vyjímkou však není ani výskyt klíšťat v zimě, zejména v posledních letech, kdy byl díky teplejším zimám zaznamenán výskyt klíšťat i během ledna a února.
Pokud chcete omezit výskyt klíšťat na Vaší zahradě, přispěje k tomu zejména:
- Pravidelné sekání trávy – klíšťata se často skrývají ve vysoké trávě, proto je důležité pravidelně sekat trávník a udržovat trávník nízky, aby se klíšťata neměla kam schovat.
- Omezení vlhkosti – klíšťata preferují vlhké prostředí, proto je vhodné omezit místa se stojatou vodu a zlepšit odvodnění na zahradě. Pomůže také snížení počtu míst s vlhkým mulčem.
- Výsadba rostlin odpuzující klíšťata – některé rostliny mají přirozenou schopnost odpuzovat klíšťata díky svým vonným nebo chemickým látkám. Účinné jsou např. levandule, máta, růže, vavřín vznešený (bobkový list), rozmarýn, česnek, kopretiny nebo šalvěje hajní.
- Přírodní postřiky zahrady – přírodní postřiky jsou šetrnou a ekologickou alternativou k chemickým insekticidům. Vyzkoušejte např. postřik z česneku (palici nakrájeného česneku louhujte 1 den v litru vody) nebo postřik z éterických olejů (smíchejte 1 litr vody, půl šálku jablečného octa, 10 až15 kapek éterického oleje z citronely, eukalyptu nebo levandule a 1 lžíci rozdrceného česneku).
- Postřiky určené k plošnému hubení klíšťat – pokud jste na Vaší zahradě zaznamenali vysoký výskyt klíšťat, můžete zvážit použití insekticidních přípravků na klíšťata, které působí jako repelenty, nebo klíšťata zabíjejí. Insekticidy však používejte s rozmyslem a pouze tam, kde je to nezbytně nutné. Zaměřte se na oblasti, které jsou zvláště náchylné na výskyt klíšťat, jako jsou okraje zahrady a keře a trávníky s vysokou vegetací. Některé insekticidy totiž nemají selektivní účinek a mohou zabíjet nejen klíšťata, ale také prospěšný hmyz, jako jsou včely, motýli a další opylovači. Mohli byste tak negativně ovlivnit ekosystém vaší zahrady a snížit biodiverzitu.
Prevence proti klíšťatům
Při pobytu na zahradě a v oblastech s vysokou pravděpodobností výskytu klíšťat je vhodné nosit oděv s dlouhými rukávy a nohavicemi, aby se snížilo riziko přisátí klíšťat na kůži. Na oděv i pokožku můžete použít repelenty obsahující účinné látky, které odpuzují klíšťata. Po pobytu na zahradě je důležité se pravidelně prohlížet, abyste zjistili, zda nemáte na těle přichycené klíště. Stejně tak byste měli pravidelně prohlížet své domácí mazlíčky. Je důležité, aby byla přisátá klíšťata odstraněna co nejdříve a aby byly sledovány případné příznaky infekce. V případě podezření na onemocnění infekcí přenesenou klíštětem byste měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, aby bylo co nejdříve možné zahájit vhodnou léčbu.
Účinné přípravky proti klíšťatům
Mezi účinné přírodní repelentní spreje patří Zelená síla – Sprej proti komárům a klíšťatům BROS. Jedná se o sprej na rostlinné bázi s příjemnou svěží vůní, který poskytuje dlouhodobou ochranu proti komárům, klíšťatům a černým muškám. Neobsahuje DEET ani jiné chemikálie. Obsahuje aloe, která dodatečně hydratuje a pečuje o pokožku. Nezanechává mastné skvrny. Sprej se aplikuje ze vzdálenosti 15 cm na oblečení a na kůži na místa náchylná ke kousnutí či poštípání. Při nanášení na hlavu a krk se nejdříve nastříká na dlaně a následně se rozetře na hlavu a krk. Vhodný i pro děti od 3 let.
Pokud hledáte vhodný repelent proti klíšťatům na oděvy, vyzkoušejte Bros Repelent na oděvy proti klíšťatům. Ten klíšťata nejen odpuzuje, ale i zabíjí. Aplikuje se jen na oděvy z toho důvodu, že obsahuje toxickou látku DEET, která by neměla přijít do kontaktu s kůží. Sprej se rovnoměrně nanese na obuv a oděv ze vzdálenosti asi 15 cm. Má dlouhodobý účinek – na oblečení účinkuje po dobu až 20 dnů.
V případě, že jste se rozhodli použít postřik k plošnému hubení klíšťat, vyzkoušejte ATAK Sada proti klíšťatům a komárům. Tento postřik je vhodné aplikovat hlavně na trávníky zastíněné stromy a keři, kde se klíšťata nejraději a nejčastěji vyskytují. Pro komplexní ochranu proti klíšťatům je důležité provést tento plošný postřik 2x za rok. První na jaře, tj. od dubna do půlky června v době největšího výskytu klíšťat (1. generace klíšťat) a druhou na podzim, tj. v září (2. generace klíšťat). Přípravek účinkuje kontaktně a požerově na klíšťata a komáry, a současně také vykazuje silný repelentní účinek na škodlivý (i užitečný hmyz) s prodlouženou dobou účinku. Sada obsahuje insekticidní přípravek pro ředění vodou k postřiku a adjuvant (pomocný přípravek neobsahující pesticidy). Ten vytváří pod vlivem slunečního světla polymerový film umožňující, aby se biologicky aktivní látka obsažená v insekticidním přípravku udržovala na ošetřených plochách po delší dobu. Při práci s přípravkem dbejte všech doporučení a zásad uvedených na etiketě a bezpečnostním listu přípravku.
Další přípravky proti klíšťatům najdete na www.pasti.cz.
Comments are closed.