Orchideje představují ohromně pestrý rod kvetoucích rostlin s více než 25 000 druhy, které se nacházejí téměř na každém kontinentu světa. Tyto fascinující květiny svou rozmanitostí barev, tvarů a velikostí lákají pozornost, jsou ceněny pro svou exotickou krásu a patří tak mezi nejoblíbenějším kvetoucím pokojovým rostlinám. I když některé druhy orchidejí mohou být náročné na pěstování, mnohé z nich jsou vhodné i pro začínající pěstitele. V dnešním článku Vám poradíme, jak orchideje pěstovat a  pečovat ně.

Fascinující svět orchidejí

Orchideje jsou úzce spjaty s bohatou historií a kulturou, mnohé druhy jsou obdivovány pro své léčivé, kulinářské nebo dekorativní vlastnosti již tisíce let. V dnešní době zůstávají orchideje populární díky své kráse a stále jsou považovány za symbol luxusu a elegance. Ať už jste vášnivými nadšenci do pěstování orchidejí, či teprve zkoumáte tento poutavý rod rostlin, jistě se najde druh či odrůda, která vás okouzlí a nadchne. S pečlivou péčí a pozorností mohou tyto nádherné květiny přinést roky radosti a krásy i do Vašeho domova!

Vše o pěstování orchidejí 

Pěstování orchidejí může být opravdu krásným koníčkem, neboť orchideje své majitele při správné péči odmění úchvatnými květy i unikátním způsobem růstu. Zde jsou některé základní tipy pro úspěšné pěstování orchidejí, které by měl znát každý pěstitel.

Výběr správné orchideje

Začněte tím, že vyberete orchidej, která odpovídá vašim zkušenostem a podmínkám pro pěstování. Některé populární druhy vhodné pro začátečníky zahrnují např. Phalaenopsis (můrovec, nejoblíbenější a nejdostupnější druh orchidejí), Cattleya (nápadně členité výrazné květy) a Oncidium (žluté až světle oranžové bohaté květenství s hnědým žíháním či lemováním okrajů).

Světlo

K tomu, aby orchideje prosperovaly, potřebují světlé stanoviště. Ovšem pozor,  přímé světlo a obzvláště přímé sluneční paprsky by poškodily jejich listy a květy. Ideální je proto orchideje umístit na východní nebo západní straně a během krátkých zimních dnů je přesunout na jižní stranu.

Teplota

Většina orchidejí preferují teploty mezi 16 až 24°C během dne a mírně chladnější teploty v noci. Některé orchideje, jako je Phalaenopsis, jsou tolerantnější vůči širokému rozsahu teplot, zatímco jiné mohou mít specifické požadavky na teplotu. Orchideje obecně  nesnášejí průvan, dávejte pozor zejména na chladné zimní větrání.

Vlhkost

Orchideje obecně vyžadují vlhkost, která by měla být v ideálním rozmezí 50 – 70%. Ke zvýšení vlhkosti můžete použít zvlhčovač vzduchu, orchidejím prospívá také umístění misky s vodou do  blízkosti rostliny i pravidelné rosení rozprašovačem s filtrovanou nebo destilovanou vodou.

Zalévání orchidejí

Orchideje je třeba zalévat důkladně, ale mezi jednotlivými zálivkami je třeba je nechat mírně vyschnout. Přemokření by mohlo vést k hnilobě kořenů, zatímco nedostatečná zálivka by naopak mohla způsobit dehydrataci. Frekvence zavlažování závisí na faktorech jako je druh substrátu, teplota a vlhkost v místnosti. Obecně je nejlepší zalévat orchideje brzy ráno, aby měly listy možnost do večera vyschnout. Přebytečnou vodu vždy vylijte. Obvykle stačí orchideje zalévat jednou týdně během vegetačního období, během zimy postačí zálivka jednou za dva týdny. Zalévejte vždy měkkou, odstátou vodou, vhodná je také dešťová voda.

Substrát pro orchideje

Pro pěstování orchidejí je ideální propustný kůrový substrát s hrubou strukturou. Tento substrát poskytuje dobrou drenáž a vzdušnost, což je pro orchideje klíčové pro zdravý růst jejich kořenů a prevenci před přemokřením. Speciální substrát pro orchideje je také obohacen o základní živiny a stopové prvky ve vyrovnaném množství. Obsahuje vysoký podíl vláknité bílé rašeliny, což rovněž zajišťuje maximální provzdušnění a slouží jako prevence proti zahnívání kořenů.

Hnojení orchidejí

Mezi základní péči o orchideje patří pravidelné hnojení. Při hnojení orchidejí však platí zásada, že je lepší hnojit méně nežli více. Nadměrné hnojení by mohlo rostlinu vážně poškodit, přehnojené orchideje rostou příliš rychle, což je oslabuje a činí je náchylnější k nemocem. U mnoha druhů orchidejí nadměrné hnojení rovněž snižuje kvetení. 

Orchideje hnojte jen během vegetačního období, a to pouze speciálním hnojivem pro orchideje. Pečlivě dodržujte návod a zejména doporučené dávkování. V období vegetačního klidu, tedy během zimního období, není vhodné orchideje hnojit. 

Použít můžete tyčinky nebo klasické tekuté hnojivo. Tyčinkové hnojivo na orchideje jednoduše zapíchnete do substrátu a během následujících dvou měsíců jsou živiny postupně uvolňovány. Rostlině tak zajistíte dlouhodobou a vyváženou výživu. Nabídka tekutých hnojiv na orchideje je opravdu široká, vyzkoušet můžete např. oblíbený Biopon Vermikompost.  Jedná se o 100 % přírodní kapalný produkt vyrobený z vermikompostu, speciálního výluhu, který vzniká činností žížal. Zlepšuje vlastnosti substrátu a obohacuje ho o živiny. Je určený pro použití při pěstování všech druhů orchidejí.

Nejčastější otázky o pěstování orchidejí

Jak zastřihnout orchidej po odkvětu

Po odkvětu orchideje máte několik možností. Někteří pěstitelé preferují odstřihnout odkvetlý stvol těsně nad prvním nebo druhým očkem pod květem. Tento postup podporuje nový růst a další kvetení rostliny. Naopak, jiní pěstitelé zastávají názor, že není nutné stvol odstřihovat a je vhodnější ho na rostlině ponechat. Tento způsob zachovává stvol jako zdroj energie pro nový růst. Existuje také možnost stvol odstřihnout blízko základny rostliny, zejména pokud je starý a zhnědlý. 

Jak oživit orchidej

Vyjměte orchidej z květináče a zkontrolujte stav kořenů. Zdravé kořeny jsou pevné se šedozelenou barvou, zatímco uhnívající kořeny jsou suché a mohou mít hnědou nebo černou barvu. Poškozené kořeny odstraňte. Pokud kořeny vadnou, odstraňte spodní listy a ponechte pouze ty nejmladší. Tím snížíte nároky rostliny na živiny. Ponořte orchidej i s listy do nádoby s vodou, aby mohla nasát vláhu. Přesaďte orchidej do nového substrátu s drceným uhlím, abyste zabránili dalšímu uhnívání kořenů. Ujistěte se, že všechny kořeny jsou uvnitř substrátu. Rostlině zajistěte pravidelnou zálivku a udržujte vhodnou vlhkost, dokud nevyraší nové kořeny.

Jak donutit orchidej kvést

K tomu, aby orchidej opět krásně kvetla, je nutné rostlině poskytnout optimální podmínky. Udržujte orchidej v dostatečném (ne však přímém) světle, teple a vlhkosti podle druhu. Mějte na paměti, že stabilní prostředí podporuje kvetení. Orchidej během vegetačního období pravidelně hnojte tak, aby získala potřebné živiny. Po vykvetení orchideji dopřejte odpočinek v chladnějším prostředí po dobu 3 až 4 týdnů, což může podpořit její opětovné kvetení. Rostlinu pravidelně zalévejte, ale vyhněte se přelití, což může vést k hnilobě kořenů a malému kvetení.

Substráty a hnojiva pro orchideje najdete ve specializovaném e-shopu Pasti.cz.

Comments are closed.