Blížící se jaro sebou na našich zahradách konečně přináší i první barevné květy, po kterých se většině majitelů zahrad tolik stýskalo. Mezi ty nejranější a nejkrásnější jarní květiny bezesporu patří krokusy, jejichž rozmanitě barevné květy  jsou skutečným symbolem příchodu jara a obnovy přírody.

Seznamte se s krokusy

Krokusy představují rozsáhlý rod, který zahrnuje přibližně 80 druhů. Krokusy (crocus), neboli také šafrány, obvykle vykvétají na přelomu února a března, je-li teplá zima, vykvétají dříve, a to již v polovině února. Některé druhy (jako např. Crocus speciosus) kvetou na podzim. Jsou to nízké cibuloviny, které dorůstají výšky 8 až 20 cm z cibulové hlízy. 

Krásné květy se pyšní výraznými barvami, které na předjarní zahradě doslova září. Zajímavostí je, že květy všech krokusů se otevírají pouze za slunečného počasí. Krokusy nejčastěji kvetou žlutě, fialově nebo bíle, často s kontrastními barvami hrdla. Úzké zelené listy jsou podobné trávě, obvykle mají světlý středový pruh. 

Krokusy v zahradě

Krokusy patří mezi nejoblíbenější jarní hlíznaté cibuloviny, které je možno vysazovat přímo do záhonů, volně do trávníku, ale i do nádob. Aby krokusy co nejlépe vynikly, vysazujte je ve skupinkách alespoň po 5 kusech. Krokusy jsou nízké, proto je sázejte spíše do předních částí záhonů, aby byly dobře vidět. Pokud je budete sázet do trávníku, počítejte s tím, že trávník byste měli posekat nejdříve měsíc a půl po jejich odkvětu, jinak příští rok nepokvetou.

Krokusy jsou ideální rovněž pro výsadbu na skalky, pod stromy nebo keře, velmi dobře se jim daří také v nádobách na terase nebo na balkoně. Krokusům to ohromě sluší ve společnosti dalších jarních cibulovin, jako jsou rané tulipány, narcisy, hyacinty a jiné.

Nejkrásnější kultivary jarních krokusů

  • Krokus ‚Golden Yellow‘ (Crocus ‚Golden Yellow‘) – jasně žluto-oranžové květy, bujně rostoucí, výška 10 – 15 cm
  • Krokus Tommasiniho ‚Ruby Giant‘ (Crocus tommasinianus ‚Ruby Giant‘) – světlé až tmavě fialové květy, botanický krokus, výška 10 cm
  • Krokus ‚Vanguard‘ (Crocus vernus ‚Vanguard‘) – raně kvetoucí, někdy označován jako „bicolor“ – vnější okvětní lístky mají našedlé hřbety, které kontrastují s fialovými vnitřními částmi, výška 10 cm
  • Krokus ‚Pickwick‘ (Crocus ‚Pickwick‘) – stříbrno-fialové květy s výrazným, silným, světle a tmavě fialovým proužkováním, patří mezi největší krokusy

Vše o pěstování krokusů

Kam vysadit krokusy

Krokusy preferují dobře propustnou půdu a slunné až polostinné stanoviště. Na pěstování jsou velmi nenáročné, jediné, co tyto cibuloviny nemají rády, jsou velmi těžké, trvale vlhké půdy a stín, ve kterém nepokvetou. Krokusy je možné vysazovat přímo do záhonů, zejména na jejich okraje a do předních částí, volně do trávníku, jako podsadbu keřů a stromů, do skalek, i do nádob.

Kdy se vysazují krokusy

Jarní krokusy, se stejně jako ostatní jarní cibuloviny vysazují na podzim, dle aktuálního počasí během října a listopadu. Pokud by byly vysazeny příliš brzy, začaly by předčasně rašit. Podzimní krokusy se naopak vysazují během léta, a to v červenci.

Jak se sází krokusy

Krokusy nejlépe vyniknou, když jsou vysazeny ve skupině alespoň po 5 kusech. Vhodné stanoviště má dobře propustnou, mírně vlhkou půdu na slunném až polostinném místě. Cibulky krokusů sázejte do hloubky cca 7-10 cm s mezerou 5-8 cm mezi nimi (tento údaj bývá vždy uveden na etiketě od dodavatele cibulek). 

Jak se množí krokusy

Po několika letech se krokusy přirozeně rozmnožují dceřinými cibulkami nebo semeny. Tento přirozený proces můžeme urychlit tak, že po odkvětu můžeme cibulky vyjmout ze země, opatrně je rozdělit a získat tak nové jedince, které vysadíme na nové místo.

Co s krokusy po odkvětu?

Po odkvětu je důležité nechat listy krokusů přirozeně odumřít. Listy jsou zdrojem energie nejen pro rostlinu, ale také pomáhají cibulím získat potřebné živiny pro přežití a kvetení v další sezoně. Nedoporučuje se proto listy stříhat nebo vytrhávat, dokud úplně neodumřou. To platí i pro krokusy vysazené v trávníku, proto počítejte s tím, že trávník budete moci posekat až cca za 6 týdnů po odkvětu. Cibulky můžete v půdě ponechat do příštího roku, není nutné je vyndavat každý rok, jako je tomu u jiných cibulovin. 

Comments are closed.

Exit mobile version