Přemýšlíte, jakými okrasnými trávami zkrášlit vaši zahradu? Vybrali jsme pro vás 7 nejkrásnějších, nenáročných a mrazuvzdorných druhů okrasných trav, které do vaší zahrady vnesou půvab, lehkost, dynamiku i strukturu.

Okrasné trávy mají v zahradách nezastupitelnou roli, mohou tvořit výrazné solitéry, podsadbu dřevin i skvělý doprovod pro kvetoucí trvalky. Mnoho okrasných trav také během léta a podzimu kvete a jejich uschlá dekorativní květenství mnohdy vydrží  atraktivní během celé zimy. Navíc je opravdu z čeho vybírat, existuje totiž široká škála druhů a rozmanitých kultivarů.  Od kompaktních nízkých druhů, které jsou ideální jako půdopokryvné rostliny, pro pěstování v květináčích a vyvýšených záhonech, až po vysoké druhy, které mohou být použity např. jako pohledové clony, předěly, nebo výrazné vertikální prvky záhonů.

Okrasné trávy se liší nejen svou výškou a šířkou, ale také nároky na vláhu – od suchomilných po vlhkomilné, ale i svými nároky na světlo – od stínomilných po okrasné trávy, které nejlépe prosperují na přímém slunci. Naprostá většina okrasných trav je však zcela nenároční na pěstování a bohatě jim postačí, pokud je každý rok na jaře seříznete.

Ozdobnice čínská

Ozdobnice čínské ( Miscanthus sinensis) patří mezi nejoblíbenější okrasné trávy vůbec. Jsou to rychle rostoucí trávy, které jsou opravdu dekorativní po celý rok. Na jaře vynikají svěže zelenými úzkými klenutými listy, péřovitými květy koncem léta a zlatohnědými listy a dekorativními uschlými květy během zimy. Ozdobnice čínské  obvykle tvoří vzpřímený, fontánovitě rostoucí mohutný trs. Nabízí vyčerpávající škálu výšek, od nízkých 80 cm vysokých kultivarů až po majestátní obry dosahující 2,5 metru. Většina ozdobnic  preferuje plné slunce a dobře odvodněnou půdu. Mezi nejoblíbenější ozdobnice patří Ozdobnice čínská ‚Kleine Fontäne‘ (Miscanthus sinensis ‚Kleine Fontäne‘), Ozdobnice čínská ‚Flamingo‘ (Miscanthus sinensis ‚Flamingo‘), Ozdobnice čínská ‚Zebrinus‘ (Miscanthus sinensis ‚Zebrinus‘) nebo Ozdobnice čínská ‚Malepartus‘ (Miscanthus sinensis ‚Malepartus‘).

Kavyl péřovitý

Kavyl péřovitý (Stipa tenuissima) je proslulý svou jemnou elegancí, vyznačuje se štíhlými, stříbřitě zelenými listy, které ladně tančí i v tom nejjemnějším vánku. Do zahrady vnáší dynamiku a vzdušnost, od června jsou jeho tenké stonky ozdobené péřovitými latami květů a jeho hedvábně zelené listy se na podzim zabaravují do teplých odstínů zlatohnědé. Nejlépe se mu daří na slunečných stanovištích v lehčích, dobře odvodněných půdách. Nejoblíbenější odrůdou je Kavyl péřovitý ‚Ponytails‘ (Stipa tenuissima ‚Ponytails‘), který dorůstá výšky 40 cm a kvete během června až do října.

Bezkolenec modrý

Bezkolenec modrý (Molinia caerulea) patří mezi méně známé okrasné trávy, což je velká škoda. Jedná se o vysokou, kompaktně rostoucí okrasnou trávu s klenutými nitkovitými listy, které jsou během léta zakončené jemnými květními klasy. Vyrůstá do výšky 70 až 240 cm a je tak ideální zejména do středových a zadních částí záhonů, jako pohledová clona, nebo pro oddělení jednotlivých částí zahrady. Nejlépe prospívá na slunných a mírně přistíněných stanovištích s dobře propustnou, vlčí půdou. Velmi oblíbenou odrůdou je panašovaný Bezkolenec modrý ‚Variegata‘ (Molinia caerulea ‚Variegata‘) se sytě zelenými listy a dekorativními bílými proužky.

Rákosník japonský

Rákosník japonský, nazývaný též jako rákosovka velká (Hakonechloa macra) je jednou z nejkrásnějších okrasných trav, které jsou ideální pro polostinná až stinná místa. Tvoří bohaté kaskádovitě rostoucí trsy a dosahuje přibližně 30 až 60 cm výšky a stejné šířky. Své uplatnění najde zejména jako podrost keřů a stromů, jako lem zahradních cest a záhonů, velmi pěkně vypadá i v nádobách. Preferuje vlhké, humózní a dobře odvodněné půdy. Základní druh má sytě zelené listy, velmi oblíbená je také panašovaná odrůda Rákosník japonský ‚Aureola‘ (Hakonechloa macra ‚Aureola‘).

Dochan psárkovitý

Dochan je další stálicí mezi nejoblíbenějšími okrasnými trávami a není se co divit. Je zcela nenáročný na pěstování, na zahradě působí velmi elegantně a během léta vykvétá nápadnými klasy připomínající štětkovec. Tvoří husté, 60 až 90 cm vysoké trsy ve tvaru přetékající fontány. Existují však i trpasličí odrůdy, které dosahují pouze 30 cm a vysoké odrůdy, které dosahují až 150 cm. 

Dochany jsou velmi univerzální rostliny, které vyniknou jako doprovodné rostliny kvetoucích trvalek, vysazené po více kusech ve skupinové výsadbě, jako efektní okraj záhonů, výborně se hodí i pro pěstování v nádobách. Přestože dochany tolerují i částečný stín, nejlépe se jim bude dařit na slunném stanovišti v dobře propustné, vlhké, výživné půdě. Mezi nejkrásnější odrůdy patří kompaktně rostoucí Dochan psárkovitý ‚Hameln‘ (Pennisetum alopecuroides ‚Hameln‘), Dochan psárkovitý ‚Red Head‘ (Pennisetum alopecuroides ‚Red Head‘) s kouřově vínovým květenstvím a nízký, 40 cm vysoký Dochan psárkovitý ‚Little Bunny‘ (Pennisetum alopecuroides ‚Little Bunny‘).

Pampová tráva

Pampová tráva (Cortaderia selloana), původem z Jižní Ameriky, je považována za jednu z nejpozoruhodnějších okrasných travin. Tato působivá, vysoká tráva známá svými půvabnými, klenutými stonky a nadýchanými, bílými nebo světle růžovými květy je opravdu velmi nápadná a v zahradě tak může vytvořit dramatický efekt. Je rychle rostoucí a dle kultivaru může dosahovat až 3 metrové výšky, takže je na zahradě opravdu nepřehlédnutelná. Uplatní se jako výrazná solitéra, nebo třeba jako pohledová clona. Nejlépe se pampové trávě daří na plném slunci nebo v mírném stínu v suchých až středně vlhkých, dobře odvodněných půdách. Mezi nižší odrůdy patří 120 až 180 cm vysoká Pampová tráva ‚Pumila‘ (Cortaderia selloana ‚Pumila‘), k těm vyšším pak např. Pampová tráva ‚Pink Feather‘ (Cortaderia selloana ‚Pink Feather‘), která dorůstá do výšky 2 až 2,5 metru.

Imperata válcovitá

Impereta válcovitá (Imperata cylindrica) je unikátní svými vzpřímeně rostoucími listy, které jsou nepřehlédnutelné díky charakteristicky zbarveným, červeným koncům. Imperata je velmi elegantní, tvoří poutavý kontrast s ostatními rostlinami a velmi dobře se jí daří i v nádobách. Dorůstá přibližně 40 cm výšky a stejné šířky. Uplatní se v trvalkových záhonech, na jejich okrajích, jako působivý lem zahradních cest, je vhodná i do koryt a skalek, nebo může vytvořit působivý podrost dřevin. Ideálním stanovištěm pro imperatu je slunné místo, případně lehký polostín s průměrně vlhkou a dobře odvodněnou půdou. Existuje mnoho kultivarů, v zahradách se však setkáváme pouze s jedním, a to s Imperata válcovitá ‚Red Baron‘ (Imperata cylindrica ‚Red Baron‘).

Comments are closed.

Exit mobile version