Ozdobnice čínské (Miscanthus sinensis) jsou bezesporu jedny z nejoblíbenějších okrasných trav, jsou totiž nejen velice dekorativní, ale jsou i naprosto bezproblémové, dlouhověké a nenáročné na pěstování. Jejich domovinou je východní Asie a v současné době existuje mnoho nádherných kultivarů, které se liší zejména svou výškou a šířkou, barvou listů i květů. Ozdobnice mohou být vysoké jen půl metru, ty nejvyšší dosahují až 2,5 metru.

Ozdobnice čínská v zahradě

Všechny odrůdy ozdobnice vytváří krásné, fontánovité trsy plochých listů, mnoho z nich koncem léta nebo začátkem podzimu vykvétá. Květní péřité laty rostou většinou vzpřímeně a velmi bohatě nad úrovní listů. Dle kultivaru mohou být stříbřitě bílé, krémové, hnědočervené až vínové nebo hnědé.

Jejich využití v zahradě je opravdu rozmanité. Nižší odrůdy ozdobnic se výborně hodí do středních a zadních částí smíšených trvalkových záhonů, ale lze je úspěšně pěstovat také v nádobách na terase nebo balkoně. Vyšší odrůdy nejvíce vyniknou jako solitéry, ale velmi jim to sluší i ve společnosti okrasných keřů nebo vyšších trvalek jako jsou např. japonské sasanky, sporýš argentinský, vysoké hvězdnice, sadce, zápleváky, hortenzie stromečkovité, nebo ibišky. Vyšší ozdobnice mohou na zahradě v případě potřeby vytvořit pohledovou clonu, musíte však počítat s tím, že po každoročním jarním seříznutím své konečné výšky dosahují až během léta.

Pěstování ozdobnice čínské

Ozdobnicím se nejlépe daří na slunných, případně mírně přistíněných stanovištích, v polostínu méně kvetou. Na půdu náročné nejsou, jediné, co nesnáší dobře, je dlouhodobě zamokřená půda, ve které uhnívají. Ideální půdou pro ozdobnice je tak běžná půda s dostatkem živin, která je dobře propustná. Překvapivě dobře si ale poradí i s jílovitou půdou, do té ji však vysazujte raději brzy na jaře, aby měla čas dobře zakořenit. 

Na zimu můžete trsy vyšších ozdobnic svázat, aby se vlivem sněhu nerozklesávaly. Na jaře pak před rašením, až pominou mrazy, seřízněte celý trs cca 15 cm nad zemí. Ozdobnice se stejně jako jiné okrasné trávy nikdy nestříhají na podzim. Sezónní hnojení ozdobnice nevyžadují, ale kvalitním kompostem v jarním období rozhodně nepohrdnou. Množení je možné dělením trsů starších rostlin, ideálně brzy na jaře během vegetačního klidu.

Nejkrásnější odrůdy ozdobnice čínské

  • Ozdobnice čínská ‚Gracillimus‘ (Miscanthus sinensis ‚Gracillimus‘) – 1,5 až 1,8 metru, jedna z nejoblíbenějších odrůd ozdobnic, vytváří hustý trs zelených listů, kvete vínovými květy, které se postupně mění do šedo-béžové barvy.
  • Ozdobnice čínská ‚Ferner Osten‘ (Miscanthus sinensis ‚Ferner Osten‘) – výška 1 až 1,5 metru, sytě zelené, užší listy, které se postupně barví do oranžové a vínově červené. Květy jsou rovněž vínově červené a na podzim se vybarvují do stříbřita.
  • Ozdobnice čínská ‚Zebrinus‘ (Miscanthus sinensis ‚Zebrinus‘) – dříve nazývaná ‚Strictus‘, výška 1,5 – 1,8 metru, příčně žlutě žíhané listy, kvete spíše výjimečně a to bronzově červenými květy.
  • Ozdobnice čínská ‚Yakushima Dwarf‘ (Miscanthus sinensis ‚Yakushima Dwarf‘) – výška 90 cm až 1,2 metru, nižší odrůda, žluto-hnědé květy dozrávají do stříbřité až bílé barvy.
  • Ozdobnice čínská ‚Red Chief‘ (Miscanthus sinensis ‚Red Chief‘) – výška 1,5 až 1,7 metru, odrůda s nejvýrazněji vínovými až červenými květy, modrozelené listy se světlou linkou uprostřed.

Comments are closed.

Exit mobile version