Podzimní řez trvalek je poměrně kontroverzní téma. Existují totiž dva tábory, jejichž názory se liší. Zastánci podzimního řezu preferují uklizenou zahradu a oceňují, že část jarních prací na záhonech je již hotová. Opačný tábor naopak vítá, že i přes zimu není zahrada holá, těší se z pohledu na suchá květenství trvalek a zároveň tak poskytuje drahocenný úkryt i zdroj potravy pro mnoho živočichů. Rozhodnutí, zda trvalky stříhat na podzim, nebo až na jaře je tedy na vás a vašich preferencích.

Které trvalky na podzim nestříhat

Pokud se pro podzimní řez trvalek rozhodnete, měli byste vědět, že není vhodný pro všechny druhy trvalek. Týká se to zejména stálezelených trvalek (barvínek menší, pryšec mandloňovitý, bergénie, čistec vlnatý..) a trvalek, které na zimu zatahují (srdcovky nádherné, pryšce mnohobarvé..). Ze stálezelených trvalek na podzim odstraníme pouze poškozené a suché části a odkvetlá květenství.
Pro podzimní řez nejsou vhodné ani trvalky s dřevnatými stonky jako jsou levandule nebo šalvěje lékařské, ty stříháme koncem srpna po odkvětu a poté až na jaře. Podzimním řezem byste neprospěli ani dlužichám, kapradinám, chryzantémám, plicníkům, dračíkům nebo kleopatřině jehle.

Největší chybou, kterou byste před zimou mohli udělat, je sestřihnutí okrasných trav. Zde platí pravidlo, že okrasné trávy na podzim nikdy nestříháme, řez provádíme až na jaře. Na podzim můžeme odstranit pouze suchá květenství. Více o zazimování okrasných trav jsme se věnovali v samostatném článku.

Trvalky mohou zdobit vaši zahradu i v zimě

V zimní zahradě působí velmi dekorativně např. uschlá květenství třapatkovky nachové (echinacey), třepatky zářivé (rudbékie), rozchodníku nádherného, velmi pěkné jsou i černé lusky baptisie i ojíněná stébla trav.

Které trvalky jsou vhodné k podzimnímu řezu

Některé trvalky s příchodem prvních mrazů ztrácejí na atraktivitě a je možné je bez obav sestřihnout. Patří sem např. šanta, pivoňka, kosatec německý, dračík vousatý, šalvěj hajní, orlíček, dymnivka žlutá, jarmanka větší, denivka, záplevák podzimní, rozrazil klasnatý, kokarda velkokvětá, slunečnice pozdní, sléz velkokvětý, sasanka japonská, pomněnkovec velkolistý, kopretina šarlatová, baptisie jižní, řebříček a trvalky, které jsou náchylné na padlí (plamenka latnatá – flox, monarda, hvězdnice).
Na podzim po prvních mrazech odstraníme i listy bohyšek, ty sice na zimu zatahují, ale odumřelé listy mohou obsahovat vajíčka slimáků. Listy nestříháme až u země, stačí cca 10 cm nad zemí, aby rostlina nevymrzla.
Na podzim seřízneme také všechny rostliny, které jsou napadené škůdci nebo chorobami.

Jak na podzimní řez trvalek

Pokud se pro podzimní řez trvalek rozhodnete, dbejte na správné načasování. S řezem trvalek začněte až po prvních mrazech, jelikož do té doby rostliny čerpají sílu ze zelených částí, které vyživují kořenový systém a připravují se tak na úspěšné přezimování. S podzimním řezem se obvykle začíná začátkem listopadu, jak již bylo řečeno, záleží na počasí v daném roce.

Se střihem to ale příliš nepřehánějte – trvalky na podzim sestřihněte  jen lehce, hluboký řez by rostlině během tuhé zimy mohl ublížit a hrozilo by její vymrznutí.

Výhody podzimního řezu trvalek

  • zahrada bude působit uklizeně
  • část jarních prací již budete mít hotovou
  • u některých trvalek můžete střihem zamezit opakovaným problémům se škůdci a chorobami

Výhody odložení podzimního řezu na jaro

  • zahrada nebude působit prázdně
  • poskytnete tak úkryt i potravu pro drobný hmyz i ptactvo
  • některé trvalky bez podzimního řezu lépe přezimují

Comments are closed.

Exit mobile version