Pryskyřníky jsou nádherné hlíznaté rostliny pocházející z Orientu, ceněné jsou zejména pro své úchvatné květy připomínající květy pivoněk a růží. Díky velké oblibě dnes existuje přes 500 druhů a nespočet kultivarů, jejichž květy mohou být ve všech barvách kromě modré. Nejoblíbenější jsou jednoznačně asijské velkokvěté pryskyřníky (Ranunculus asiaticus), které si své místo jistě najdou na každé zahradě, ať už přímo v záhoně, nebo v květináči.

Tyto ohromující jarní květiny jsou již dlouhou dobu oblíbené jak mezi floristy, kteří s oblibou využívají jejich zářivě barevné květy do květinových aranžmá, tak u zahradníků a zahrádkářů, kteří je nejčastěji pěstují jako nádobové rostliny v květináčích. Velmi oblíbené jsou tedy také jako řezané květiny, které ve váze vydrží až dva týdny. 

Pokud byste i vy rádi pěstovali pryskyřník, není to nic složitého. Přestože jsou pryskyřníky hlíznaté rostliny citlivé na mráz, můžete je úspěšně pěstovat buď jako letničky, tedy jednoleté rostliny, nebo je zazimovat podobně jako hlízy jiřin. V oblastech s mírnými zimami je další možností přezimování přímo na zahradě v záhonu, v tomto případě jim však musíte vytvořit zimní ochranu.

Pěstování pryskyřníků

Ideálním stanovištěm pro pryskyřníky jsou slunná místa s dobře propustnou vlhčí živnou půdou, snesou i světlý polostín. Stanoviště by mělo být chráněné před silným větrem, který by mohl stonky s květy polámat.

Hlízy pryskyřníků se vysazují na začátku jara od března až do dubna a jejich krásné květy nás potěší již během května a začátkem léta dle aktuálního počasí. Do záhonů a květináčů jsou vhodnější nižší odrůdy pryskyřníků, vyšší odrůdy zvolte, pokud je budete pěstovat pro řez do vázy. Hlízy se každopádně sází rozvětvenou částí dolů do hloubky 5 až 8 centimetrů, před samotnou výsadbou je vhodné hlízy na pár hodin namočit do vody. Po výsadbě začneme se zálivkou až ve chvíli, kdy uvidíme první zelenou hmotu. Pokud je půda chudá na živiny, můžete ji obohatit o kompost a posléze pryskyřníky hnojit cca jednou za měsíc běžným hnojivem pro kvetoucí rostliny.

Pryskyřníky kvetou poměrně dlouho, a to 6 týdnů až dva měsíce, takže naši zahradu mohou zdobit téměř celé léto. Odkvetlé květy nezapomeňte pravidelně odstraňovat, podpoříte tak tvorbu nových květů. Přestože jsou pryskyřníky choulostivé na mráz, rostliny, které již kvetou, zvládnou i krátkodobé lehké mrazy. Zálivka by měla být přiměřená tak, aby nedošlo k vyschnutí, ale ani přemokření půdy.

Přezimování pryskyřníků

Po odkvětu necháme listy pryskyřníků odumřít a zatáhnout a posléze hlízy vyjmeme ze země. Dobře očištěné hlízy uskladníme do chladné suché místnosti, ve které by však nemělo mrznout. Ideální je např. garáž nebo sklep.
Pokud budete pryskyřníky zazimovávat přímo na zahradě v záhonu, musíte jim vytvořit zimní ochranu. Pro to se výborně hodí např. silná vrstva slámy. Přezimování je však možné pouze na dobře odvodněném suchém stanovišti  v teplejších oblastech s mírnými zimami.

Nejčastější otázky ohledně pěstování pryskyřníků

Jak množit pryskyřníky?

Pryskyřníky se nejlépe množí dělením matečních hlíz a to tak, že z původní hlízy oddělíme dceřiné hlízky, které v další sezoně vysadíme.

Jak moc je pryskyřník jedovatý?

Na rozdíl od planého pryskyřníku prudkého (Ranunculus acris), který jak jeho název napovídá, je velice jedovatý, je pryskyřník asijský pouze mírně jedovatý.

Kdy zasadit pryskyřník?

Hlízy pryskyřníků se vysazují přibližně od poloviny března do dubna. V chladnějších oblastech je vhodnější výsadbu odložit až na duben.

Jak hluboko zasadit pryskyřník?

Hlízy pryskyřníků sázíme do hloubky 5 až 8 centimetrů, vysazujeme-li více kusů, rozestupy mezi jednotlivými hlízami by měly být kolem trojnásobku velikosti hlízy.

Jak pěstovat pryskyřníky v truhlíku?

Pryskyřníky v truhlíku vysazujeme do lehké humózní půdy, kterou bychom měli udržovat mírně vlhkou, nikdy však přemokřenou, jinak by mohlo docházet k zahnívání hlíz. Pokud pěstujete pryskyřníky v nádobách, myslete na to, že nádoba by měla mít na dně otvor pro odtok přebytečné vody.

Foto: iBulb

Comments are closed.

Exit mobile version