Verbena bonariensis, neboli sporýš argentinský je poslední dobou na českých zahradách vidět stále víc a víc. Patří totiž mezi nejdéle kvetoucí letničky nebo krátkověké trvalky a vyžaduje minimální péči. Vykvétá sice až v červenci, ale její fialové květenství zdobí zahradu až do října, a co víc, jsou ve velké oblibě u motýlů i včel.

Verbena v zahradě

Verbeny dorůstají 60 – 180 cm dle kultivaru, jsou vzpřímeného vzrůstu a působí velmi vzdušně, moderně a elegantně. Verbena se uplatní zejména v trvalkovém nebo letničkovém záhonu, kam přináší potřebnou výšku. Skvěle vypadá ve společnosti okrasných trav, rozrazilů viržinských, japonských sasanek, aster, rudbékií nebo třapatek nachových. Nižší kultivary jako je např. Verbena bonariensis ‚Lollipop‘ nebo Verbena bonariensis ‚Royal Dreams‘ jsou ideální pro pěstování v nádobách. Mezi nejoblíbenější vyšší kultivary patří Verbena bonariensis ‚Violetta‘.

Pěstování verbeny

Verbenám se nejlépe daří na slunných stanovištích s dobře propustnými nebo štěrkovými půdami. Tyto rostliny jsou sice mrazuvzdorné do -17 °, pro jejich úspěšné přezimování je nutná zimní přikrývka, kterou vytvoříte z chvojí. Verbeny se velmi dobře obnovují samovýsem a přestože se jedná o krátkověkou trvalku, v trvalkovém záhonu tak může vydržet několik let.

Comments are closed.

Exit mobile version