Dlouhá doba kvetení, bohatá škála barev, tvarů a velikostí květů činí z těchto hlíznatých rostlin jedny z nejoblíbenějších květin našich zahrad. Skvěle se hodí pro jakýkoliv styl zahrady, jejich pěstování není příliš náročné, pouze je nutné znát základní pravidla. Jiřiny vás za péči odmění úchvatnými květy, díky kterým se mnohdy stávají hlavními hvězdami okrasných záhonů pozdního léta a podzimu. V dnešním článku vám prozradíme vše o jejich pěstování od výsadby, po následnou péči a zazimování.

Pestrý svět jiřin

Jiřiny (Dahlia) pochází z Mexika, spadají do čeledi hvězdnicovité a jejich rod čítá 38 botanických druhů a více než 57 000 kultivarů. Pro své dechberoucí květy okouzlují zahradníky a milovníky květin po celém světě. V našich podmínkách jsou pěstovány jako letničky, jelikož jejich hlízy nejsou odolné mrazu. Mají hustý, keřovitý vzrůst a vynikají opravdu impozantní rozmanitostí velikostí. Od drobných odrůd s výškou 30 cm až po majestátní exempláře dosahující výšky 180 cm. Jejich květy mohou mít průměr pouze  5 cm, ty největší mají květy velké jako 30 cm talíře.

Jiřiny rovněž nabízí širokou škálu barev, jako je růžová, fialová, červená, oranžová, žlutá a bílá, květy mohou být i vícebarevné či zdobené barevnými pruhy. Mohou být jednoduché nebo plné a objevují se v mnoha formách. Dle typu květu se jiřiny dělí do 14 skupin, které obsahují např. jednoduše kvetoucí jiřiny,  sasankokvěté, pomponkovité, pivoňkovité nebo třeba kaktusovité. Velkou předností jiřin je jejich dlouhá doba kvetení. Květy se objevují od poloviny léta a neúnavně nakvétají až do prvních mrazů.

Jiřiny na zahradě

Jiřiny jsou všestranné rostliny, které lze pěstovat v zahradách, na záhonech i v nádobách. Jsou také oblíbenou volbou pro řezané květiny a květinová aranžmá. Skvěle se hodí na venkovské i moderní městské zahrady, díky obrovskému množství krásných a rozmanitých kultivarů si každý jednoduše najde tu pravou odrůdu pro svou zahradu. Jiřiny se skvěle kombinují s různými letničkami a trvalkami jako jsou např. rudbékie, záplevák, kontryhel, astry, kakosty, rdesno, šanta nebo třapatka. Jsou ideální rostlinou pro okraje záhonů nebo pro výsadbu podél zahradních chodníků. 

Pěstování jiřin

Jiřiny budou sice vyžadovat trošku více péče nežli například trvalky, jejich pěstování však není příliš náročné a zvládne to i úplný začátečník. Oproti trvalkám je však nutné počítat s tím, že nejsou mrazuvzdorné, proto je nutné jejich hlízy před mrazy ochránit a přes zimu je umístit do chladné bezmrazé místnosti. 

Hlízy jiřin se vysazují na jaře, nejběžněji během května, kdy je již půda dostatečně prohřátá a nehrozí mrazy. Ideálním stanovištěm je slunné, před větrem chráněné místo, kam bude denně svítit slunce alespoň 6 hodin. Půda by měla být dobře propustná, živná, hlinitá a zejména nezamokřená. Pokud tedy máte těžkou jílovitou půdu, věnujte pozornost jejímu obohacení kompostem nebo rašelinou, do půdy zapravte i trošku písku, zlepšíte tak její odvodnění.

Jak a kdy sázet jiřiny

Při výsadbě jiřin vždy záleží na aktuálním počasí, hlízy jiřin jsou totiž velmi citlivé na mráz, proto by se měly vysazovat až když se půda prohřeje na cca 15° C a již nehrozí přízemní mrazíky, tedy kolem půlky května. 

Půdu nejprve obohaťte kompostem a pokud je to nutné, vylehčete ji troškou písku a na dno 10 až 15 cm hluboké výsadbové jamky zapravte tenkou (5 cm) vrstvu dobře vyzrálého kompostu. Hlízy jiřin poté vysaďte krčkem, nebo narašeným očko směrem vzhůru a zasypte zeminou – postačí cca 5 cm silná vrstva. 

Ideální rozestup mezi jednotlivými hlízami je 30 až 70 cm, záleží na velikosti jiřin a zamýšlenému využití. Pro větší efekt sesazujte alespoň 3 hlízy. Se zálivkou vyčkejte, dokud neuvidíte první zelené výhonky!

Péče o jiřiny

V rámci péče o jiřiny myslete především na pravidelnou vydatnou zálivku, a to zejména během horkých suchých dnů. Zalévejte vždy ke kořenům, snížíte tak riziko výskytu houbových chorob. Zejména větší odrůdy jiřin budou potřebovat oporu, kterou vytvoříte jednoduše např. za pomoci bambusových tyčí a provázku. Jiřiny jsou nejen žíznivé ale také hladové a pro vitální růst a bohaté kvetení potřebují větší množství živin. Než začnou jiřiny kvést, zvolte hnojivo s převažujícím dusíkem (např. Kristalon Start), jakmile uvidíte první poupata, je ideální doba použít hnojivo draslíkaté (např. Kristalon plod a květ). Pravidelně odstraňujte odkvetlé květy, podpoříte tak tvorbu nových květů a rostlina se nebude zbytečně vysilovat tvorbou semen. Produkci květů a košatost můžete podpořit také zaštipováním, a to tak, že ve chvíli, kdy rostlina doroste do cca 30 cm výšky, jednoduše odstřihnete vrcholové části. Pokud budou nové boční výhony dostatečně silné, můžete ještě jednou zaštípnout i je.

Jak zazimovat jiřiny

To, že nastává ta pravá chvíle k zazimování jiřinek poznáte snadno. První mrazy totiž popálí listy jiřin, na kterých se objeví černé fleky, nebo v případě silných mrazů listy zčernají celé. Hlízy je nejlepší vyjmout ze země v den, kdy je půda suchá, ušetříte si tak mnoho práce s jejich očišťováním. Nejprve seřízněte veškerou zbylou zelenou hmotu několik centimetrů nad zemí a za pomoci rycích vidlí (případně rýče, ale buďte opatrní, abyste hlízu neponičili), hlízu vyjměte ze země. Hlízu důkladně očistěte od zbytků hlíny, pokud je to nutné, hlízy opatrně očistěte slabším proudem vody.

Před uskladněním nechte jiřiny zcela uschnout a poté je umístěte do vhodné nádoby (krabice, přepravka..). Tu nejprve vyložte plastovým sáčkem a na dno nasypte vrstvu rašeliny. Hlízám odstřihněte stonky tak, aby byly cca 5 cm dlouhé a umístěte je na rašelinu a zasypte je zbytkem rašeliny tak, aby byly zcela zakryté. Takto zazimované jiřiny umístěte do bezmrazé místnosti jako je např. sklep nebo garáž, ideálně s teplotou 5 °C až 8 °C. Hlízy jednou za čas zkontrolujte, zda se na nich neobjevila plíseň. Místo rašeliny můžeme použít také piliny nebo vermikulit.

Comments are closed.

Exit mobile version