Rozchodníkovce, dříve spadající pod rozchodníky, jsou oblíbené rostliny mnoha zahradních architektů a není se co divit. Jsou zcela nenáročné na pěstování, dlouhověké a zároveň jsou velmi dekorativní po celý rok. Od jara zdobí zahrady svými krásnými listy a úhledným kompaktním tvarem, během pozdního léta a podzimu se jejich krása rozvine v plné síle díky jejich květům, které jsou velmi pěkné i po odkvětu během zimy.
Rozchodníkovce (Hylotelephium) byly ještě nedávno součástí rodu rozchodníků (Sedum) a ještě dnes se v mnoha zahradnictvích s tímto označením setkáváme. Jedná se o suchomilné rostliny, které mají silné kořeny a dužnaté, podlouhle vejčité listy, které zadržují vodu. Tvoří 30 až 60 cm vysoké bohaté trsy, jejich vrcholové laty jsou od srpna až do pozdního podzimu obsypané růžovými, červenými nebo bílými květy. Tyto drobné hvězdicovité květy jsou velkým lákadlem pro motýli, včely, čmeláky a další užitečný hmyz.
Rozchodníkovce v zahradě
Díky své výšce se rozchodníkovce uplatní zejména ve střední části záhonů nebo na jejich okrajích. Velmi efektně působí ve skupinové výsadbě i ve smíšeném trvalkovém záhonu nebo na skalce. Skvěle vypadají ve společnosti čistce vlnatého, šalvěje hajní, podzimních aster, zlatobýlu, verbeny nebo okrasných travin. Své místo si najdou i na terase nebo na balkoně vysazené v nádobách.
Pěstování rozchodníkovců
Jakožto suchomilné rostliny preferují rozchodníkovce slunná stanoviště s dobře propustnou, suchou až vyprahlou půdou chudou na živiny. Tam, kde by jiné rostliny strádaly, rozchodníkovce prosperují. Pokud máte příliš živnou nebo vlhkou půdu, může docházet k jejich rozklesávání. V tomto případě vám pomůže, když rostlinu začátkem června mírně seříznete (takto můžete zkrátit i jiné rostliny jako jsou listopadky zahradní nebo vysoké podzimní astry, které mají tendenci se také rozklesávat).
Po výsadbě je důležité, aby kořeny rozchodníkovců nezůstaly delší dobu v zamokřené půdě, mohly by totiž uhnít. Starší rostliny pak občasné zamokření i dlouhé přísušky zvládají lépe. V našich podmínkách jsou plně mrazuvzdorné, zimní ochrana proto není nutná. Rozchodníkovce se stříhají až brzy na jaře, kdy staré stonky opatrně seříznete těsně nad zemí tak, abyste nepoškodili již nově rašící. Starší rostliny je možné jednoduše množit dělením trsů.
Nejkrásnější rozchodníkovce
Rod rozchodníkovců zahranuje přibližně 33 druhů, mezi nejoblíbenější ale jistě patří rozchodníkovec nádherný (Hylotelephium spectabile) a rozchodníkovec nachový (Hylotelephium telephium).
Rozchodníkovec ‚Matrona‘ (Hylotelephium ‚Matrona‘) – dříve označován jako rozchodník nachový ‚Matrona‘ (Sedum telephium ‚Matrona‘). Výška 50 – 60 cm, světle růžové květy, vínové stonky, olivově zelené listy s vínovým žebrováním.
Rozchodníkovec nádherný ‚Brilliant‘ (Hylotelephium spectabile ‚Brilliant‘) – dříve označován jako rozchodník nádherný (Sedum spectabile ‚Brilliant‘). Velmi oblíbený kultivar, výška 40 – 50 cm, světle růžové květy se postupně mění do svítivě růžové až růžovopurporové ke konci kvetení, světle zelené listy.
Rozchodníkovec nachový ‚Purple Emperor‘ (Hylotelephium telephium ‚Purple Emperor‘) – dříve označován jako rozchodník nachový (Sedum telephium ‚Purple Emperor‘). Výška 40 – 50 cm, vínově červené listy, růžové květy.
Rozchodníkovec nádherný ‚Iceberg‘ (Hylotelephium spectabile ‚Iceberg‘) – dříve označován jako rozchodník nádherný (Sedum spectabile ‚Iceberg‘). Výjimečná bíle kvetoucí odrůda, výška 40 cm, bílé až krémové květy, světle zelené listy.
Rozchodníkovec ‚Herbstfreude‘ (Hylotelephium ‚Herbstfreude‘) – nazýván také jako “Autumn Joy”. Dříve označován jako rozchodník nachový (Sedum telephium ‚Herbstfreude‘). Výška 60 cm, květy nejprve světle růžové, později se mění přes sytě růžovou až po cihlově červenou. Listy jsou zelené až modrozelené.
Comments are closed.