Břízy patří v současné době k favoritům mnoha zahradních architektů nejen u nás, ale i v zahraničí. Důkazem jsou mnohé zahrady letošní Chelsea Flower Show, nejprestižnější zahradnické výstavy, ve kterých jsme mohli vidět jejich všestranné využití a širokou rozmanitost. Břízy jsou ceněné zejména pro svou eleganci, vzdušnost a lehkost, celoroční atraktivitu, nenáročné pěstování a rychlý růst. V dnešním článku se podíváme zejména na využití těchto krásných stromů v okrasných zahradách a na nejkrásnější druhy a odrůdy.

Bříza (Betula) je rod listnatých opadavých dřeviny, stromů i keřů. Tento rod čítá desítky různých druhů a stovky kultivarů, které se liší zejména svým vzrůstem a kůrou, neboli borkou, která nabízí nejen různé barvy, ale také textury a vizuální efekty. Právě kůra je charakteristickým znakem bříz, dle druhu může být světlá – krémová, bílá, stříbřitá, nebo tmavá – v různých odstínech hnědé až hnědočerné. 

Břízy jsou vyhledávány pro svůj štíhlý a elegantní vzhled, často s klenutými větvemi, které dodávají této krásné dřevině jemnou, avšak působivou vizuální podobu. Rostou jako jedno- nebo vícekmenné dřeviny ve vzpřímených, sloupovitých nebo převislých formách. Pro břízy jsou rovněž charakteristické jejich květy – jehnědy, které jsou zdrojem silně alergenního pylu, proto nejsou vhodné pro výsadbu do zahrad alergiků.

Reklama

Břízy v zahradách

Břízy na zahradách vynikají všestranným využitím. Patří mezi vzácné rostliny, které nabízí krásu a atraktivní vzhled po celý rok – od svěží zeleně jara a léta, po zlatožluté listy na podzim a nápadnou kůru v zimě. Mohou být vysazeny jako impozantní solitéry nebo v menší skupinové výsadbě. Trpasličí odrůdy se výborně hodí do malých zahrad a často se používají k vytvoření přirozených zástěn nebo živých plotů. Na zahradě mohou poskytovat stín i příjemnou atmosféru u venkovního posezení, velmi pěkné jsou vysazené podél příjezdových a zahradních cest i kolem rybníčků a jezírek, ve kterých se budou krásně zrcadlit.
Osvětlené břízy po setmění vykouzlí nádhernou večerní podívanou.  Pro tento účel se hodí především zahradní reflektorová světla, kterými kmen bříz nasvítíte zespodu a dáte tak vyniknout jejich unikátní struktuře.

S jakými rostlinami břízy kombinovat

Tmavší stálezelené dřeviny vysazené za břízy vytvoří působivý kontrast zejména s bělokorými břízami i se zlatavým podzimním zbarvením listů. Podzimní barevný efekt podtrhnete také kombinací se stromy a keři s červeně a oranžově zbarveným listím jako je javor červený nebo muchovník Lamarkův, nebo s dřevinami s červenou kůrou jako je svída bílá. Břízy vypadají pěkně také v kombinaci s azalkami, rododendrony, hortenziemi a vilínem.

Co zasadit pod břízy

Vzdušná koruna bříz umožňuje prosperovat zejména rostlinám, kterým se bude dařit ve světlém stínu a v mírně kyselých půdách. Pod břízy tedy můžeme zasadit např. barvínek menší, srdcovku nádhernou, violky, bohyšky, různé druhy kapradin, zběhovec plazivý, talovín zimní, čemeřice, čechravy, orlíčky, plicníky nebo třeba heuchery.

Oblíbené odrůdy bříz pro okrasné zahrady

  • Bříza himalájská ‚Doorenbos‘ (Betula utilis ‚Doorenbos‘) – roste spíše pomaleji, výška 7 – 10 m, kůra je v mládí krémově bílá a postupem času se mění na zářivě bílou, odlupuje se v tenkých proužcích, držitel prestižní ceny Garden Merit od Royal Horticultural Society za vynikající kvalitu.
  • Bříza čínská ‚Septentrionalis‘ (Betula albosinensis ‚Septentrionalis‚) – krásná čínská červená bříza s atraktivní odlupující se kůrou v barvě měděně růžové až skořicově hnědé s průsvitnými zlatými okraji. Výška 9 – 12 m.
  • Bříza bělokorá ‚Youngii‘ (Betula pendula ‚Youngii‘) – výška 4 – 8 m, převislá, kupolovitá koruna, bílá kůra.
  • Bříza černá ‚Summer Cascade‘ (Betula nigra ‚Summer Cascade‘) – elegantní převislá bříza s lesklými, tmavě zelenými listy, růžová kůra, která se odlupuje. Výška 6 m.
  • Bříza bílá ‚Laciniata‘ (Betula pendula ‚Laciniata‘) – štíhlá, vysoká bříza dosahující 20 – 25 m, bílá odlupující se borka, pod kterou je černá kůra, hluboce vykrajované listy sytě zelené barvy.
  • Bříza bělokorá ‚Purpurea‘ (Betula pendula ‚Purpurea‘) – červenolistá odrůda, výška 4 – 5 m (na volných prostranstvích až dvojnásobná výška), štíhlý habitus, světla šedá kůra, pomalý růst, listy jsou na jaře tmavě fialové až tmavě červené, v létě přecházejí do zelenofialové a na podzim do fialovo-bronzové.

Nejčastější otázky

Jakou břízu do zahrady?

Při výběru břízy do vaší zahrady zohledněte zejména prostorové možnosti. Pro malé zahrady se hodí např. Bříza bělokorá ‚Youngii‘, Bříza bělokorá ‚Purpurea‘ nebo Bříza himalájská ‚Doorenbos‘. Máteli dostatek místa, velmi pěkná je Bříza bílá ‚Laciniata‘. Při výběru bude zásadní také barva kůry, která se liší dle jednotlivých odrůd a kultivarů. 

Kam zasadit břízu?

Břízy jsou nenáročné dřeviny, které dobře snáší v podstatě jakoukoliv půdu. Nejlépe se jim daří v málo až středně úrodných půdách na slunném či mírně přistíněném stanovišti. Půda by měla být vlhká, ale dobře odvodněná, i přesto však dobře snáší zamokření a po dobrém zakořenění i sucho. Břízy jsou velmi přizpůsobivé dřeviny a obecně snášejí exponovaná a větrná místa, suché i vlhké podmínky i zamokření.

Jaké výšky dorůstá bříza?

Výška, do které bříza dorůstá, závisí na konkrétní odrůdě a podmínkách jejího stanoviště. Nejmenší zakrslé odrůdy jako je Betula pendula ‚Globe‘ mohou mít pouze 1,5 až 2,5 metru, ty nejvyšší naopak dorůstají až do výšky 25 metrů. Pro menší zahrady se s oblibou používají břízy himalájské (Betula utilis), které dorůstají výšky kolem 7 až 10 metrů.

Reklama

Comments are closed.