Rod brslenů (Euonymus) zahrnuje kolem 170 druhů jak stálezelených, tak opadavých keřů, pnoucích i plazivých dřevin a nízkých stromků. Mnoho z nich patří mezi oblíbené okrasné dřeviny našich zahrad, původními druhy jsou však jen brslen evropský a brslen bradavičnatý. Ze stálezelených druhů se u nás setkáme zejména s brslenem japonským, velmi oblíbený je také brslen Fortuneův. V dnešním článku se však budeme věnovat opadavým brslenům, které jsou ceněné zejména pro své úchvatné podzimní zbarvení a nápadné, červenooranžové plody, které zdobí keř až do zimy.

Brslen křídlatý a brslen evropský

Mezi nejkrásnější opadavé brsleny patří brslen křídlatý (Euonymus alatus) a brslen evropský (Euonymus europaeus), které se na podzim stávají opravdovými hvězdami podzimních zahrad.  Jejich doposud spíše nenápadné zelené listy se s příchodem chladných podzimních dnů vybarví do nádherných barev a zahradu tak doslova rozzáří. Zatímco listy brslenu křídlatého se zbarví do jasně červené, karmínové barvy, listy brslenu evropského se nezabarvují tak sytě a mají spíše růžovou barvu. Kromě rozdílného vybarvení se tyto dva brsleny liší také svou výšku. Zatímco brslen evropský dorůstá až pětimetrové výšky, brslen křídlatý je o něco nižší, dorůstá do výšky 1,5 – 2 m a vytváří poměrně kompaktní, rozložitý keř. 


Velmi exoticky působí atraktivní plody brslenu – růžová tobolka, která ukrývá semena obalená oranžovou dužinou (lidově nazývaná „biskupská čepička“). Ty na keři zůstávají dlouho do zimy a jsou velmi oblíbenou potravou ptáků. Za zmínku stojí také neobvyklé, velmi dekorativní čtyřhranné větve brslenu křídlatého s korkovými lištami. Ty vyniknou nejlépe v zimě po opadání listů.

Reklama

Brslen v zahradě

Brsleny se uplatní ve skupinových výsadbách, nejlépe však vyniknou jako solitéry. Díky svému nižšímu vzrůstu se skvěle hodí velkých i menších zahrad, brslen křídlatý je vhodný také pro pěstování v nádobách. Pokud máte malé děti, jejich výsadbu byste měli zvážit, jelikož jejich kůra, listy i plody jsou jedovaté.

Ohnivé zbarvení brslenů vynikne nejlépe ve společnosti dřevin, jejichž listy se na podzim barví do žlutých a oranžových barev. Zkuste je vysadit např. spolu s šeříkem, pustorylem, žlutozeleným brslenem japonským, tavolníkem, mochnou nebo škumpou. Pěkně bude vypadat také jako předsadba zelených jehličnanů, které brslenu vytvoří kontrastní pozadí.

Oblíbené odrůdy brslenů

Brslen křídlatý ‚Compactus‘ (Euonymus alatus ‚Compactus‘) – nízká, pomalu rostoucí odrůda, výška 1 až 1,5 metru, stejná šířka

Brslen evropský ‚Red Cascade‘ (Euonymus europaeus ‚Red Cascade‘) – výška až 3 metry, šířka až 2,5 metru, vytváří velké množství atraktivních plodů

Pěstování brslenu

Brsleny patří mezi nenáročné okrasné keře. Nejlépe se jim daří na slunném, případně mírně stinném stanovišti s běžnou, vlhkou avšak nepřemokřenou půdou. V našich podmínkách jsou brsleny plně mrazuvzdorné a  dobře snáší i znečištěné městské ovzduší. Množení je možné řízky, a to nejlépe v červnu.

Reklama

Comments are closed.