Komule Davidova, známá spíše jako motýlí keř, je jeden z nejkrásnějších v létě kvetoucích keřů. Je rychle rostoucí, zcela nenáročný na pěstování a jeho nádherné květy zdobí zahradu od července až do října. Jak jeho název napovídá, je velkým lákadlem pro motýly a další opylovače, kterými bývá často doslova obalen.

Motýlí keř v zahradě

Díky dlouhému kvetení a minimálním požadavkům na péči je komule velmi oblíbeným okrasným keřem našich zahrad. Nejčastěji dorůstá výšky kolem 3 až 4 metrů, existují však i malé zakrslé odrůdy. Barva i více než 30 cm velkých květů je nejčastěji fialová, růžová nebo bílá a svým tvarem připomínají květy šeříku. I proto se komuli přezdívá nejen motýlí keř, ale také letní šeřík. Roste velmi rychle a už v prvním roce spolehlivě vykvétá.

V zahradě se uplatní jako solitéra např. v popředí jehličnatých i listnatých dřevin, ale i ve skupinové výsadbě. Komule se skvěle hodí pro venkovské i městské zahrady, jelikož jí nevadí znečištěné městské ovzduší. Nižší kultivary se výborně hodí pro pěstování v nádobách na terasách nebo balkonech.

Reklama

Nejkrásnější odrůdy motýlího keře

Díky své oblibě bylo vyšlechtěno téměř sto různých kultivarů, které se liší nejen barvou květů, ale i tvarem a barvou listů.

  • Komule Davidova ‚Black Knight‘ (Buddleia davidii ‚Black Knight‘) – výška až 4 metry, barva květu fialová až modrofialová, jedna z nejtmavších odrůd
  • Komule Davidova ‚Pink Delight‘ (Buddleja davidii ‚Pink Delight‘) – výška 3 metry, barva až 40 cm velkých květů je růžová až růžovočervená
  • Komule Davidova ‚White Profusion‘ (Buddleja davidii ‚White Profusion‘) – výška 3 metry, barva květů bílá
  • Komule Davidova ‚Summer Bird Magenta‘ (Buddleja davidii ‚Summer Bird Magenta‘) – kompatkní zakrslá odrůda, výška 0,5 – 1 metr, purpurové květy, ideální pro pěstování v nádobách

Pěstování motýlího keře

Motýlím keřům se nejlépe daří na slunných stanovištích. Snesou sice i polostín, ovšem nepokvetou zde tak bohatě. Na půdu náročné nejsou, preferují však dobře odvodněné propustné půdy s dostatkem humusu. Velmi dobře snáší i přísušky, během delších horkých dnů jim ale přeci jen dopřejte zálivku. Jediné, co nemá ráda, jsou přemokřené půdy, kde mohou zahnívat kořeny, proto v při výsadbě nezapomeňte na drenážní vrstvu.

Během sezóny pravidelně odstraňujte odkvetlá květenství. Není to sice nutné, ale podpoříte tak tvorbu nových květů a keř tak spolehlivě pokvete až do pozdního podzimu. Na jaře je keř vhodné hluboce seříznout, podpoříte tak jeho kompaktní tvar i bohaté kvetení.

Otázky a odpovědi

Jsou motýlí keře mrazuvzdorné a jak na jejich přezimování?

Ano, naprostá většina motýlích keřů jsou v našich podmínkách plně mrazuvzdorné a nevyžadují tak speciální zimní ochranu.Pokud však pěstujete motýlí keř v chladnějších oblastech, raději kolem spodní části v místě kořenového krčku keře přihrňte půdu.

Kdy a jak stříhat motýlí keř?

Ideální dobou pro řez motýlího keře je předjaří, případně brzké jaro, když se začínají nalévat pupeny. Řezu se nemusíte bát, komule pro bohaté kvetení a udržení kompaktního růstu vyžaduje každoroční hluboký řez a výborně regeneruje a spolehlivě obráží. Řez provádíme tak, že nejstarší větve odstraníme 5 – 10 cm nad zemí, ostatní 50 cm nad zemí, slabé větve odstraníme zcela.

Jak a kdy množit motýlí keř?

Motýlí keře se množí řízkováním během pozdního léta, nejčastěji od července až do října. Koncem léta jednoduše nařežte ideálně jednoleté konce výhonů, na bázi odstraňte listy a zbytek listů zkraťte. Můžete použít stimulátor nebo výsevní substrát, ale není to nutné, jelikož komule velmi dobře zakořeňují.

Jak pěstovat motýlí keř v květináči?

Pěstování motýlího keře je velmi snadné a hodí se pro něj zejména menší odrůdy jako je např. Komule Davidova ‚Summer Bird Magenta‘. Tyto keře mají mělké kořeny a navíc se dají snadno tvarovat, proto stačí zvolit dostatečně velkou nádobu s dobře propustnou a humózní půdou. Nezapomeňte na drenážní vrstvu a myslete na to, že nádoba nebo květináč musí mít na spodní straně otvory pro odtok přebytečné vody.

Kdy se sází motýlí keř?

Motýlí keře můžete sázet od jara během celé sezóny. Pokud zvolíte podzimní období, ujistěte se, že rostlina má dostatečně vyvinutý kořenový systém, aby v pořádku přečkala zimu. Jako ideální měsíce pro výsadbu jsou považovány květen a červen. 

Reklama

Comments are closed.