Kadeřavost broskvoní je jedním z nejčastějších onemocnění broskvoní, které může postihnout také další druhy ovocných dřevin jako jsou meruňky, švestky nebo třešně. Toto onemocnění je způsobeno houbou palcatka broskvoňová (Taphrina deformans), která způsobuje deformaci listů, květů a plodů. Infikované listy se začínají kroutit, červenají a získávají charakteristický kadeřavý vzhled, který dal onemocnění jeho název. Při závažném postižení dochází ke snížení produkce ovoce, v konečné fázi může vést až k úhynu stromu.

Jak bojovat proti kadeřavosti broskvoní

To, že došlo k napadení, poznáte již brzy na jaře díky deformovaným mladým listům. Kadeřavost broskvoní je bohužel nakažlivá a může se šířit větrem nebo vodou a může být šířena také prostřednictvím nástrojů používaných při řezu a ošetření rostlin. Navíc v zimě, kdy rostlina odpočívá, může houba přežívat na povrchu pupenů a větví, odkud se na jaře znovu šíří.

V boji s kadeřavostí broskvoní je proto zcela zásadní prevence, která zahrnuje použití fungicidních posřiků a případné ořezávání infikovaných částí rostliny tak, aby se zabránilo dalšímu šíření kadeřavosti. 

Kdy používat postřiky proti kadeřavosti broskvoní

Pro účinné použití postřiků proti kadeřavosti broskvoní je důležité správné načasování aplikace a výběr vhodného fungicidu. Postřiky je vhodné provádět na jaře v okamžiku nalévání pupenů a postřik dále opakovat  během vegetace tak, aby se zabránilo šíření infekce.

Termín prvního jarního postřiku je závislý na aktuálním počasí a stanovuje se propočtem celkové doby hodin, kdy byla teplota v daném roce (tedy od 1. ledna) vyšší než 7°C. Pokud celková doba dosáhla 100 hodin, je ten správný čas, kdy poporvé použít postřik proti kadeřavosti broskvoní. 

Postřiky provádíme za suchého a bezvětrného počasí při teplotě  7 až 10 °C. Pro první jarní ošetření jsou nejvhodnější měďnaté fungicidy. Mějte na paměti, že postřiky jsou po období rašení již neúčinné a postup onemocnění můžete již pouze zmírnit a zpomalit mechanickými metodami.

Další jarní postřik se provádí v době rašení listů, přibližně 7 až 10 dní po prvním postřiku a poslední, třetí postřik se provádí na podzim. Podzimní postřik je vhodné načasovat po shození listů, ještě před příchodem prvních mrazů.

Jaké přípravky použít na kadeřavost broskvoní

Mezi nejúčinnější přípravky proti kadeřavosti broskvoní patří tzv. měďnaté přípravky, které slouží k ochraně rostlin před houbovými chorobami, mírně nižší účinnost pak mají fungicidy na bázi síry. Dostupné přípravky fungují jakožto kontaktní přípravky, což znamená, že postřik se musí aplikovat na celé stromy, tedy na větve i na kůru.

Nejoblíbenějším přípravkem proti kadeřavosti broskvoní je Zdravá broskev plus. Jedná se o sadu dvou přípravků – Champion 50 WG a Harmonie Železo. Champion 50 WG je fungicidní měďnatý přípravek ve formě smáčitelného prášku k ochraně proti houbovým a bakteriálním chorobám rostlin, zatímco Harmonie Železo je kapalné listové hnojivo k prevenci nebo léčbě chlorózy listů. 

Účinnou alternativou je Kadeřavost STOP, což je fungicid pro dvoufázové ošetření broskvoní proti kadeřavosti. Oba přípravky jsou založeny na bázi hydroxidu měďnatého a v současné době jsou považovány za nejvhodnější a nejúčinnější postřiky.

Mezi sirné postřiky se řadí Sulka Extra. Jde o minerální anorganické půdní hnojivo, které patří mezi nejkoncentrovanější zdroje síry v čiré roztokové formě, která je dobře asimilovatelná rostlinami. 

Pokud jste příznivci čistě přírodních přípravků, určitě vyzkoušejte Bio Plantella Natur F-R. Tento přírodní přípravek je založen na bázi přesličky rolní, posiluje rostliny a v době jejich vegetace je udržuje vitální a odolné proti houbovým nemocem. Pomáhá v boji s padlím, plísněmi, strupovitostí, kadeřavostí broskvoní a ostatními houbovými chorobami.

Kompletní nabídku postřiků proti kadeřavosti broskvoní najdete ve specializovaném e-shopu Pasti.cz.

Comments are closed.