Švábi patří mezi notoricky známé odpudivé škůdce, kteří jsou pověstní svou odolností. Říká se o nich, že v případě apokalypsy budou právě oni patřit mezi poslední přeživší. Z hygienického hlediska patří švábi mezi nejzávažnější domácí škůdce, kteří nejen že znehodnocují potraviny, ale především přenášejí bakterie a roztoče a šíří zárodky nemocí, včetně salmonely a žloutenky typu A. Švábi mají navíc schopnost rychle se množit, a tak mohou během několika týdnů zamořit většinu místností v domě. Jak se tedy úspěšně zbavit švábů?

Švábi (Blattodea) je řád hmyzu, který se hojně vyskytuje po celém světě. Existuje téměř 4 000 druhů švábů, v České republice se  setkáme s pěti původními a šesti zavlečenými druhy. V domácnostech se nejčastěji vyskytuje  šváb obecný, rus domácí nebo také velký šváb americký.

Švába většina z nás pozná na první pohled – je přibližně 15 mm velký, má hnědé zploštělé tělo s typicky hmyzí stavbou. Má šest nohou, někteří švábi mohou, ale nemusí mít křídla. Švábi sice nepatří mezi dobré letce, zato mají velmi dobře vyvinuté nohy, které jim umožňují rychlý pohyb. V domácnostech se nejčastěji vyskytují ve spížích, pod kuchyňskými linkami a skříňkami, v koupelnách a toaletách, i v rozvodech tepla. Švábi mají v oblibě zejména tmavé kouty a škvíry, ve kterých se skrývají, potravu vyráží hledat zejména v noci. Pro šváby je rovněž typický velmi nepříjemný nasládlý zápach. 

Jak se zbavit švábů

Stejně jako u jiných domácích škůdců je důležitá prevence. Pravidelný úklid a udržování čistoty v domácnosti může výrazně snížit riziko výskytu švábů. 

Švábi se často skrývají ve škvírách, trhlinách a v potrubí. Pravidelně proto prohlížejte a utěsňujte možné vstupy do domu nebo bytu. Pokud jste však již zaznamenali přítomnost švábů, v boji proti nim Vám pomohou přípravky proti švábům jako jsou spreje, lepové nebo tunelové pasti, při silném zamoření jsou účinné jedová nástrahy,  které vyhubí celé hnízdo švábů, nebo dýmovnice, které pronikají do všech škvír.

Spreje proti švábům

Pokud se potřebujete zbavit švábů v kuchyni, vyzkoušejte Sprej proti mravencům a švábům BROS Zelená síla. Jedná se o netoxický insekticidní aerosol určený pro likvidaci mravenců, švábů a pavouků na bázi rostlinného extraktu Pyrethrum – insekticidu rostlinného původu získaného z květů chryzantémy. Sprej můžete aplikovat přímo na šváby, nebo na místa, kde se vyskytují. Mimo kuchyňské prostory můžete použít sprej na hubení lezoucího hmyzu Vigonez Neptune – aerosolový přípravek s okamžitým a dlouhotrvajícím účinkem. Je vysoce účinný na hubení lezoucího hmyzu jako jsou mravenci, rusi domácí, švábi, blechy, štěnice a jeho larev v uzavřených prostorách, ve venkovním prostředí a v hospodářských budovách.

Lepové a tunelové pasti

Mezi účinné metody, jak se zbavit a zlikvidovat šváby patří lepové a tunelové pasti. Mezi osvědčené lepové pasti patří například ATRASET na šváby a rusy – kartonová lepová past s atraktantem na šváby, rusy, cvrčky a jiný lezoucí hmyz žijící v domácnostech. Jedna lepová past ochrání před šváby plochu o rozloze 6-10 m2. Do kuchyně zvolte netoxickou lepovou past na šváby Alcochem, kterou je možné použít všude tam, kde je aplikace chemických přípravků nevhodná nebo nebezpečná. Využít ji můžete i ke zjišťování výskytu škůdců.

Jedové nástrahy proti švábům

Při silném zamoření jsou vhodnou volbou jedové nástrahy jako je např. IMIDASECT Gel na šváby a rusy domácí. Je vhodný pro byty, domy, restaurace, potravinářské provozy, hotely, školy, zdravotnická zařízení, sklady, průmyslové objekty i jiné budovy. 

Rusi a švábi jsou lákáni potravinovými atraktanty obsaženými v gelu, který na šváby působí požerově i kontaktně. Obsahuje účinnou látku Imidacloprid, kterou škůdci zanesou až do hnízda ostatním jedincům a způsobí tak vyhubení celé kolonie.

Dýmovnice proti švábům

Výhodou aplikace dýmovnic je jejich průnik do všech škvír. Mezi účinné dýmovnice proti švábům patří Dýmovnice Dobol Fumigator na hubení hmyzu, štěnic, vší, blech a lezoucího hmyzu. Použití této dýmovnice je bezpečné, jelikož dýmovnici aktivuje voda, proto nehrozí nebezpečí požáru nebo výbuchu. Při použití vzniká suchý kouř, který perfektně proniká i do těch nejmenších mezer, škvír, do textilií, a hubí tak i dobře schovaný hmyz. Kouř při fumigaci nezanechává žádné stopy na stěnách, nábytku ani na oblečení.

Kompletní sortiment proti švábům najdete na Pasti.cz.

Comments are closed.