Lilie patří mezi nejpůvabnější květiny, které můžeme pěstovat na zahradě i jako hrnkové rostliny. Jejich výrazné, exoticky působící impozantní květy dodávají zahradě eleganci a vznešenost, ať už jsou vysazeny do země na záhonu, nebo jsou pěstovány v květináči na terase nebo na balkoně. Přináší nám radost svými pestrobarevnými květy a nezaměnitelnou intenzivní vůní. Při správné péči se lilie mohou stát skutečným klenotem jak zahrady, tak i terasy, který na sebe zaslouženě strhne veškerou pozornost. Pěstování lilií navíc není náročné a vybírat můžete ze stovek krásných odrůd.

Lilie na zahradě

Lilie vynikají širokou barevnou škálou květů, jejich rozmanitými tvary, různou velikostí i typy kreseb. Liší se také svou výškou a dobou kvetení, což nám otevírá mnoho možností, jak lilie na zahradě využít. Mohou být pěstované nejen jako květiny k řezu, ale mohou být také součástí trvalkových záhonů, velmi pěkně vypadají jako solitéry nebo umístěné do výsadby dřevin. Zároveň jsou ideální pro pěstování v nádobách na balkonech a terasách. Pokud se rozhodnete pro pěstování lilií, pro začátek pro vás budou nejvhodnější asijské hybridy, které jsou nenáročné na pěstování a jejich cibule jsou snadno k dostání. Pro pěstování v nádobách můžete zvolit i náročnější lilie jako jsou orientální a longiflorum hybridy. V nádobách jim oproti venkovním záhonům snáze připravíte podmínky, které potřebují pro vitální růst a bohaté kvetení.

Skupiny lilií

Pěstitelé lilií neustále přichází s novými hybridy a kultivary lilií tak, aby vytvořili lilie nové, odlišné, nebo lilie s vylepšenými vlastnostmi. Kvůli obrovské rozmanitosti jsou tak lilie rozdělené do devíti základních zahradních skupin: asijské hybridy (asiatky), martagon hybridy (eurasiatky), candidum hybridy, americké hybridy, longiflorum hybridy, trubkovité a orleánské hybridy (čínské hybridy, aureliany, číňanky), orientální hybridy, ostatní hybridy a botanické druhy.

Reklama

Na zahradách se častěji pěstují hybridní lilie, nežli jejich původní druhy. Vynikají totiž lepšími vlastnostmi než jejich rodiče, od kterých přebírají jen to nejlepší. Asijské hybridy tvoří nejpočetnější skupinu kultivarů, s květy vybočenými, převislými i vzpřímenými. Jsou ideální volbou, pokud byste si rádi vybrali lilii v jedné konkrétní barvě. Odstíny květů sahají od tmavě purpurové až po krémově bílou, květy mohou být jedno i vícebarevné. Některé květy jsou navíc posety rozvernými tečkami. Právě asijské lilie se nejčastěji pěstují na květinových farmách jakožto květiny určené k řezu. Jejich pěstování na zahradách bývá zpravidla bezproblémové. Čínské hybridy jsou další významnou skupinou lilií pěstovaných na okrasných zahradách. Byly vyšlechtěny z botanických druhů rostoucích v horských oblastech Číny, díky čemuž jsou relativně odolné. Jediným potenciálním problémem jsou pozdní jarní mrazy, které by jim mohly ublížit. Orientální hybridy jsou u komerčních pěstitelů rovněž velmi oblíbené, vynikají totiž opravdu krásnými, exotickými květy a jsou tak považovány za ty nejkrásnější lilie vůbec. Jejich pěstování však bohužel není zcela bezproblémové, vyžadují ochranu před mrazem, proto se pěstují jako jiné, např. jarně kvetoucí cibuloviny nebo jako letničky. 

Pěstování lilií

Při pěstování lilií je zásadní znalost daného druhu na stanovištní podmínky. Vhodně vybrané a vysazené lilie mohou na záhonu vydržet bez nutnosti přesazování klidně deset let i více. Kromě lilií ze skupiny amerických a martagon hybridů, kterým vyhovuje spíše toulavý stín vysokých stromů nebo budov, lilie preferují stanoviště s jihovýchodní orientací, kde slunce svítí přibližně do 13 až 14 hodiny bez odpoledního žáru. Je známo, že lilie potřebují “nohy v chladu a hlavu v teple”, tedy světlé stanoviště s přistíněnou půdou. Na to myslete i při pěstování v lilií v nádobách a nádoby zastiňte tak, aby nedošlo k přehřívání kořenů. 

Lilie jsou náchylné na houbové choroby, proto je vhodné je vysadit na vzdušné stanoviště. Obecně platí, že půda by měla být humózní, tedy bohatá na živiny. Požadavek na typ půdy se liší dle jednotlivých skupin – např. asijské hybridy preferují neutrální až slabě kyselou půdu, orientální hybridy jsou vápnomilné, trubkovým hybridům vyhovuje neutrální až slabě alkalická půda. Při výsadbě lilií myslete také na dobrou drenáž, jelikož lilie nesnáší přemokření.

Výsadba lilií

Přestože je lilie možné vysazovat i během jara, vhodnějším období pro výsadbu cibulí je podzim, podobně jako u jarních cibulovin přibližně od konce září až do prvních mrazů. Cibule vysazujeme do hloubky, která odpovídá cca trojnásobku výšky cibule. Výjimkou je lilie bělostná (Lilium candidum), kterou vysazujeme oproti většině ostatních druhů lilií mělčeji, a to pouze 3 – 4 cm pod povrch půdy. Cibule vysazujte alespoň 15 cm od sebe, cibule větších a obřích lilií pak v minimálně dvojnásobném rozestupu. Před výsadbou je možné cibule lilií ošetřit fungicidem a do půdy zapracovat dlouhodobě působící hnojivo. 

Péče o lilie

Při péči o lilie je zásadní zejména zálivka a hnojení. Lilie potřebují pravidelnou zálivku, a to zejména během suchých období. Snažte se proto udržovat půdu vlhkou, ale ne přemokřenou. Nejlepší je lilie zalévat ráno, aby půda a listy během dne oschly. Zabráníte tak případným problémům s houbovými chorobami. 

Lilie jsou rostliny náročné na živiny, proto během jarního vegetačního období používejte hnojiva, která podporují tvorbu květů. Ideální jsou plná hnojiva s pomalým uvolňováním živin. Po odkvětu je vhodné přejít z dusíkatých hnojiv na draselná a fosforečná hnojiva, která před obdobím vegetačního klidu pomohou cibulím vyzrát a zároveň je připraví na kvetení v následující sezoně.

Škůdci a choroby lilií

Mezi nejčastější škůdce lilií patří mšice, proti kterým je vhodné ihned po jejich nálezu použít speciální postřik proti mšicím a dále pak chřestovníček liliovitý. Tento červený brouk s černými tečkami na křídlech je na rostlině dobře vidět a nejvhodnější způsob, jak se ho zbavit, je ruční sběr. Pod rostlinu umístěte bílou plachtu, na kterou brouci spadnou jakmile rostlinou lehce zatřesete. Zejména v teplejších oblastech pak může lilie potrápit také vrtalka liliová, jejíž larvy se živí vnitřní částí květních pupenů. Proti vrtalce použijte speciální postřiky, které bývají účinné i proti mšicím. 

Lilie jsou náchylné také na různé houbové choroby. Mezi nejčastější choroby patří botrytida, která se projevuje světle šedými až hnědými skvrnami. Objevuje se za teplého a vlhkého počasí a zasáhnout může stonky, listy i květy lilií. Jako prevenci proti botrytidě vysazujte lilie na vzdušné stanoviště v nepříliš zahuštěné výsadbě, napadené rostliny ošetříme vhodným fungicidním postřikem.

Nejčastější otázky ohledně pěstování lilií

Jak pěstovat lilie v květináči

Pěstování lilií v květináči může být skvělou alternativou pro ty, kteří nemají zahradu, nebo chtějí pěstovat lilie na terase či balkoně. Pro pěstování lilií v květináči volte spíše nižší kultivary lilií a dostatečně velké nádoby s otvory pro odtok přebytečné vody. Nezapomeňte na drenážní vrstvu, kterou vytvoříte tak, že dno květináče vysypete např. jemnějším štěrkem nebo hrubým pískem. Umístěte květináč na slunné nebo polostinné místo podle potřeb konkrétní odrůdy, nádoba by měla být přistíněna tak, aby nedošlo k přehřívání kořenů. Rostliny pravidelně zalévejte, aby půda zůstávala mírně vlhká, ale ne přemokřená, během vegetačního období lilie pravidelně přihnojujte. 

Co dělat když odkvete lilie

Po odkvětu odstraňte pouze odkvetlé květy a stonky s listy ponechte. Pokud byste odstranili listy, třeba již žluté nebo vybledlé, připravili byste tak své lilie o tolik potřebnou energii. Listy odstraňte nejdříve na konci podzimu nebo začátkem jara. Pokud odkvetlé květy neodstraníte, vytvoří se u některých lilií semeník, ze kterého po jeho dozrání můžete získat semena pro množení. Počítejte však s tím, že většina moderních hybridů semeníky netvoří. Odkvetlé lilie přihnojujeme draselnými a fosforečnatými hnojivy, které podporují vyzrávání cibulí před zimním obdobím. Lilie by měly být i nadále zalévány, ale ne příliš hojně. Udržujte půdu mírně vlhkou, ale ne přemokřenou.

Jak daleko od sebe sázet lilie 

Při výsadbě lilií mějte na paměti, že jednotlivé druhy a odrůdy lilií mohou mít odlišné požadavky na výsadbu i pěstování. Lilie nejlépe vyniknou, pokud budete jednotlivé druhy sázet  ve skupině po pěti až deseti kusech. Vzdálenost mezi cibulemi je dána zejména velikostí daného kultivaru. Cibule vysazujte alespoň 15 až 20 cm od sebe, cibule větších a obřích lilií pak v alespoň dvojnásobném rozestupu.

Reklama

Comments are closed.