Mezi rozšířené škůdce zahrad, sadů i vinic patří svilušky, vlnovníkovci a hálčivci, kteří dokáží nadělat spoustu škody. Objevují se zejména na ovocných dřevinách, drobném ovoci a révě vinné. Přestože hálčivci a vlnovníkovci nebývají pouhým okem vidět, jejich přítomnost je jasně patrná z poškození a deformace výhonů a listů, na listech se objevují rovněž ploché puchýřky. Svilušky poznáme tak, že listy jsou obalené drobnou pavučinou, žloutnou a postupně dochází k jejich odumření.

Naštěstí je proti těmto zahradním škůdcům možné bojovat bez chemie a nezatěžovat tak svou zahradu či sad jedy a chemií. V tomto případě nám jako biologická ochrana rostlin poslouží dravý roztoč Typhlodromus pyri, který likviduje tyto škodlivé škůdce, a to včetně třásněnek.

Typhlodromus pyri ochrání vaši zahradu bez chemie

Typhlodromus je roztoč, který patří mezi přirozené nepřátele mnoha škůdců rostlin. Tito drobní tvorové jsou členové rozsáhlé skupiny dravých roztočů, kteří se živí jinými roztoči a larvami hmyzu. Svou přítomností mohou efektivně regulovat populaci škůdců a udržovat tak přirozenou rovnováhu v ekosystému zahrady.  Účinně hubí svilušky, hálčivce, vlnovníky, napadají larvy třásněnek i roztočíka jahodového a malinového.

Typhlodromus pyri je přibližně 0,6 mm velký roztoč čeledi Phytoseiidae, je žlutě zbarvený, ovšem podle obsahu potravy se může jeho zbarvení měnit. Rychle se množí (během jednoho roku vytvoří v našich podmínkách 2 až 3 generace) a výborně se přizpůsobuje aktuálním podmínkám prostředí. Díky této vlastnosti jsou tito drobní roztoči schopni rychle reagovat na změny v populaci škůdců a udržovat jejich počet na nízké úrovni. Pokud nejsou k dispozici škůdci, dokáží se živit pylem či dlouhodobě hladovět. Velkou výhodou je, že Typhlodromus pyri stačí aplikovat pouze jednou, jelikož roztoči se množí a přezimují v sadech a vinicích. Rostlinám tak poskytují  dlouhodobou ochranu.

Aplikace je velmi snadná a provádí se od prosince do konce února pomocí plstěných pásků, ve kterých je Typhlodromus pyri zazimován. Jednotlivé pásky se připevní na kosterní větve nebo kmínky stromů, révy vinné a drobného ovoce, a to sešívačkou nebo provázkem a ponechají se tak do jara, kdy se roztoči rozlezou do listů. 

Na ovocný strom postačí dva až tři pásky dle velikosti stromu, při intenzivní výsadbě jeden až dva pásky na každý druhý strom. Ve vinicích se používá jeden pásek na každý třetí keř. Pásky se prodávají v balení po 25 nebo 50 kusech a k objednání jsou ve specializovaném e-shopu Pasti.cz.

Skladování pásů s Typhlodromus pyri 

Zakoupené pásy obsahují Typhlodromus pyri v hibernujícím stádiu. Po zakoupení pásů je vhodné je co nejdříve aplikovat podle přiloženého návodu. V situaci, kdy aplikaci není možné provést ihned, je nutné, aby byly dodrženy podmínky správného skladování. Pásy by měly být uskladněny v místnosti s teplotou ideálně 0 °C, nejvýše však okolo 5 až 7 °C, a to nejdéle po dobu dvou týdnů.

Udržitelné a ekologické řešení

Použití dravého roztoče Typhlodromus pyri je udržitelnou a ekologickou alternativou k chemickým prostředkům na ochranu rostlin. Tito malí, ale účinní predátoři přirozeně regulují populaci škodlivých roztočů a pomohou Vám udržet Vaši zahradu zdravou bez chemických zásahů. Jejich nasazením vytvoříte příznivé prostředí pro pěstování rostlin a podpoříte ekologickou rovnováhu ve Vaší zahradě, sadu i vinici.

Kompletní nabídku prostředků před zahradními škůdci najdete ve specializovaném e-shopu Pasti.cz.

Comments are closed.