Slimáci a hlemýždi umí potrápit mnoho majitelů zahrad, na kterých dokážou způsobit opravdovou zkázu poničením sazenic i již vzrostlých rostlin. Některých rostlin si ani nevšimnou a některé rostliny, jako jsou např. bohyšky, jsou pro ně doslova lákadlem. V podstatě máte dvě možnosti – každoročně se slimáky a hlemýždi bojovat, nebo vaši zahradu uzpůsobit tak, aby byla slimákům odolná.

Pokud tedy rok co rok marně bojujete se slimáky, plzáky a hlemýždi, zkuste oblíbené rostliny těchto plžů, mezi které patří zejména již zmíněné bohyšky, stračky, jiřiny, některé druhy aster, ostálky, lupiny, slunečnice, zvonky, kopytníky, popelivky  a další rostliny se šťavnatými listy, vyměnit za rostliny, které na jídelníček slimáků nepatří.

Rostliny odolné slimákům, hlemýžďům a plzákům

Existuje mnoho krásných rostlin, které jsou vůči plžům odolné. Některé rostliny obsahují toxické látky, které plžům samozřejmě nechutnají, jiné je odpuzují ochlupením a tvrdostí svých listů. Obecně platí, že plži preferují zejména mladé, křehké a  šťavnaté listy sazenic, proto je takovéto sazenice nutné chránit např. předpěstováním na chráněném místě v interiéru, ve skleníku, nebo alespoň ve vyvýšeném záhonu, kam mají plži přeci jen znesnadněný přístup.

Reklama

Mezi rostliny, které jsou slimákům odolné patří levandule, pryšce, náprstníky, mnohokvěty, srdcovky, divizny, kontryhele, plicníky, stachysy, čemeřice, kakosty, kosatce, netřesky, rozchodníky, rozchodníkovce, podzimní sasanky, dlužichy, oměje, denivky, lichořeřišnice, kostivaly, jarmanky, čechravy, dračíky, růže, zběhovce, konvalinky, kapradí, srdcovky, hledíky, řebříčky, rudbekie, šalvěje, šanty, pivoňky, tulipány, plaménky, montbrécie, bramboříky, fuchsie, tařičky, huseníky, barvínky, trávničky, bergénie, hvozdíky, narcisy, tulipány, okrasné česneky, hortenzie řapíkaté, mochny, břečťany, zimolezy a okrasné trávy.

Reklama

Comments are closed.