Půdopokryvné rostliny jsou pravděpodobně ty nejméně doceněné rostliny na zahradě. Nemají totiž ty nejkrásnější květy, ale jsou nedocenitelné v mnoha ohledech. Zamezují růstu plevele, omezují erozi půdy, vyplňují mezery v záhonech a změkčují okraje zdí a zahradních obrubníků, zútulňují stinné kouty a mohou být skvělou náhradou za trávník. Ne všechny půdopokryvné rostliny jsou si však rovny. Ty nejlepší vyžadují jen malou péči, vypadají skvěle během celého roku a rychle se rozrůstají. Přinášíme vám přehled těch nejzajímavějších půdopokryvných rostlin!

Mateřídouška vejčitá (Thymus pulegioides) – od května do července kvete drobnými růžovofialovými květy, má panašované listy. Ideální do skalek, na okraje trvalkových záhonů, vhodná i k pošlapu. Výška 30 cm.

Brslen Fortuneův (Euonymus fortunei) – nenáročný stálezelený keřík, který je ideální k pokrytí půdy nebo zpevnění svahu. Velmi pěkně vypadá u kamenných zídek a stěn a jako předsadba okrasných dřevin. Daří se mu na slunných až polostinných stanovištích s propustnou vlhkou půdou. Výška 50 cm, s oporou i vyšší.

Reklama

Kakost himalájský (Geranium himalayense) – dlouhokvetoucí trvalka vhodná na slunce i do stínu. Velmi nenáročná a rychle se rozrůstající. Od května do července kvete modrými květy. Výška 20 cm.

Vřes obecný (Calluna vulgaris) – stálezelený keřík, který se uplatní například v podrostu okrasných keřů a na okrajích trvalkových záhonů. Nejlépe se mu daří na slunných stanovištích s vlhčí, hlinitopísčitou půdou, ale snese i polostín. Od července ho zdobí drobné purpurové květy. Výška 20 cm.

Zběhovec plazivý (Ajuga reptans) – zelené nebo tmavě zelenohnědé až červené listy, fialové květy hluchavkovitého tvaru. Ideální jako náhrada trávníku, na stinnější místa skalek, na zamokřená místa a okraje rybníčků. Výška 15 cm.

Tlustonitník klasnatý (Pachysandra terminalis) – stálezelená půdopokryvná, hustě rostoucí trvalka, která se používá jako náhrada trávníku. Od března se na tlustonitníku objevují bílé květy. Vhodná na polostinná až stinná stanoviště. Výška 20 cm.

Kopytník evropský (Asarum europaeum) – domácí trvalka, která se rychle rozrůstá a vytváří souvislý zelený koberec. Vyžaduje stinné vlhké stanoviště, snese občasný sešlap. Pozor, rostlina je jedovatá. Výška 15 cm.

Barvínek menší (Vinca minor) – velmi oblíbená stálezelená  půdopokryvná rostlina vytvářející husté přírodní koberce. Od května do září kvete krásnými růžovými, fialovými nebo bílými květy. Vhodný také do svahů, kde zabraňuje erozi, slouží jako náhrada trávníku. Nejlépe se mu daří v částečném stínu, ideální je jako podsadba keřů a stromů. Rychle až invazivně se rozrůstá. Výška 10 cm. 

Reklama

Comments are closed.