S těžkou jílovitou půdou se potýká mnoho českých zahrádkářů. Jednoznačnou nevýhodou jílovitých půd je jejich tendence k zamokření po deštích, při teplých suchých dnech se pak z vrchní vrstvy jílu stává doslova beton. Jíl je typem půdy, který se velmi špatně obdělává, je hutný a ze své podstaty neposkytuje rostlinám dostatečnou drenáž jelikož na sebe snadno váže vodu, kterou však nepropustí dál. Tyto podmínky tak nejsou vhodné pro mnoho rostlin, které v jílu strádají. 

Přestože je možné jílovitou půdu vylepšit např. vylehčením, kypřením, mulčováním a pravidelným doplňováním humusu, volbou správných rostlin, které si s náročnými podmínkami jílovitých půd přirozeně poradí, Vám ušetří spoustu práce i případných zklamání z pěstitelských neúspěchů. Naštěstí existuje mnoho trvalek, okrasných travin, keřů, i stromů, kterým se budeme v dnešním článku věnovat, které jsou vhodné do jílovitých půd, kde budou přirozeně prosperovat. Jaké stromy tedy vysadit do jílu?

Listnaté stromy do jílovité půdy

Hloh obecný (Crataegus laevigata)

Hloh je početný rod pomalu až středně rychle rostoucích malých stromů a trnitých keřů. Mezi nejkrásnější a nejoblíbenější patří hloh obecný ‚Paul’s Scarlet‘ (Crataegus laevigata ‚Paul’s Scarlet‘), 4 až 5 metrů vysoký strom s širokou korunou. Je velmi odolný a přizpůsobivý, na jaře je obsypán shluky sytě růžových až červených květů. Vhodný pro slunná až polostinná stanoviště.

Reklama

Okrasná jabloň (Malus)

Mnoho okrasných jabloní se díky svému nižšímu vzrůstu skvěle hodí pro malé zahrady. Velmi pěkná je např. okrasná jabloň ‚Evereste‘ (Malus ‚Evereste‘). Dorůstá 4 až 6 metrů a ceněná je zejména pro své krásné bílé květy, které se na jaře rozvinou z růžových poupat, dekorativní zlato žluté žíhané plody i atraktivní podzimní zabarvení listů. Tvoří hustou korunu kulovitého tvaru, nejlépe se jí bude dařit na slunném stanovišti.

Bříza (Betula)

Existuje přibližně 120 druhů bříz, které se na českých zahradách stávají stále více oblíbené. Kromě klasických bříz s bílou kůrou existují i břízy s hnědou až hnědočernou kůrou, jednotlivé druhy se liší i svou výškou. Pro malé zahrady je ideální např. bříza himalájská (Betula utilis) – jedna z nejběžnějších a nejoblíbenějších bříz. Je charakteristická vzdušnou korunou a dekorativní kůrou, která nejlépe vynikne před tmavým pozadím. Dorůstá do výšky 7 až 10 metrů.

Javor amurský (Acer tataricum ssp. ginnala)

Tomuto krásnému stromu se díky jeho úchvatnému podzimnímu vybarvení listů říká také javor ohnivý. Dorůstá výšky 3 až 6 metrů, je zcela nenáročný a odolný. Pěstuje se buď jako menší stromek s jedním kmenem, nebo jako vícekmenný keř. Velkou výhodou tohoto stromu je, že v případě potřeby je možné ho koncem zimy tvarovat řezem dle prostorových možností.

Jeřáb muk (Sorbus aria)

Jeřáb muk je velmi pěkný, středně velký opadavý strom, v mládí spíše vzpřímený, s široce vejčitými tmavě zelenými listy, zespodu bíle plstnatými. Na jaře ho zdobí hrozny bílých květů, po nichž na začátku podzimu následují jedlé oranžové až červené plody. Dorůstá výšky 8 až 12 metrů, preferuje slunné až polostinné stanoviště. Je velmi odolný znečištění i suchu a dlouhověký.

Ambroň západní (Liquidambar styraciflua)

Ambroně jsou velmi adaptabilní a krásné stromy, které dorůstají výšky 8 až 15 metrů. Jsou velmi oblíbené již po staletí, a to zejména díky dekorativním pěticípím listům, které se na podzim nádherně vybarvují. Velmi dekorativní jsou i jeho jemně pichlavé kulaté plody a hluboce vrásněná kůra, která vyniká zejména během zimy. Ambroním se daří v široké škále půd od lehkých písčitých půd až po těžké jílovité půdy, preferují však plně osluněná stanoviště a dle odrůdy i dostatek prostoru.

Hrušeň vrbolistá (Pyrus salicifolia)

Tento elegantní malý opadavý strom se štíhlými převislými větvemi, úzkými stříbřitě zelenými listy a krémově bílými květy se velmi podobá olivovníku. Na rozdíl od něj je však v našich podmínkách plně mrazuvzdorný. Plodem hrušně vrbolisté jsou drobné, zelené hruštičky, které však nejsou jedlé. Dorůstá výšky 4 až 5 metrů, preferuje slunná stanoviště a dobře zvládá sucho.

Vrba (Salix)

Existuje více než 400 druhů vrb různého habitu, od malých plazivých vrb až po opravdu majestátní vrby, které mohou být až 20 metrů vysoké. Jsou ceněné nejen pro svou krásu, ale i rychlý růst, nenáročnost na pěstování a odolnost. Velmi dekorativní jsou vrby japonské (zejména Salix integra ‚Hakuro Nishiki‘). Jejich listy na jaře raší do růžova, dozrávají do pestrých odstínů růžové, krémově bílé a zelené, než se s postupem léta změní na převážně zelené. Díky výšce kolem 2 metrů jsou vhodné i na malé zahrady. 

Jehličnaté stromy do jílovité půdy

Jedle korejská (Abies koreana)

Jedle korejské tvoří malý stromek s keřovitým habitem, růst je spíše pomalejší. Jehlice jsou tmavě zelené, stočené nahoru, z horní strany tmavě zelené a ze spodu stříbřitě bílé. Velkou ozdobou jsou  modrofialové, vzpřímeně rostoucí šišky. Vzhledem k tomu, že dorůstá pouze 3 až 6 metrů, je ideální pro malé zahrady. Preferuje slunná až polostinná stanoviště.

Cypřišek Lawsonův (Chamaecyparis lawsoniana)

Cypřišky patří mezi oblíbené jehličnaté dřeviny českých zahrad, které vynikají širokou škálou barev i tvarů. Existuje mnoho krásných odrůd, které na zahradách dorůstají nejčastěji výšky od 1 až do 6 metrů. Barva jehličí je od světle zelené po tmavě zelenou, velmi pěkné jsou i cypřišky modrozelené. Pro pěstování v jílu se osvědčil např. cypřišek Lawsonův ‚Ellwood’s Gold‘ (Chamaecyparis lawsoniana ‚Ellwood’s Gold‘), sloupovitě rostoucí cypřišek s žlutozeleným jehličím kompaktního tvaru, který dorůstá výšky 4 až 5 metrů. Je zcela nenáročný, nevyžaduje téměř žádnou péči.

Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba)

Přestože jinan dvoulaločný vypadá spíše jako listnatý strom, patří mezi opadavé jehličnaté dřeviny. Jedná se o opravdu dlouhověký a vysoký strom, který může dorůst výšky až 25 metrů. Má velmi pěkné zelené listy tvaru vějíře, které se na podzim barví do žluta. Jsou to velmi přizpůsobivé stromy, které jsou tolerantní k typu půdy, suchu i znečištění. Oblíbený je např. jinan dvoulaločný ‚Saratoga‘ (Ginkgo biloba ‚Saratoga‘), který v podmínkách zahrad dosahuje 8 až 12 metrů. Preferuje slunné stanoviště.

Tisovec dvouřadý (Taxodium distichum)

Tisovec dvouřadý je opadavý jehličnan, který dorůstá výšky až 20 metrů, je proto vhodný zejména na velké zahrady. Díky jeho vlhkomilnosti se mu také lidově říká Bahenní cypřiš. Je opravdu dlouhověký, dožívá se až 1000 let a je vhodný pro těžce zamokřené i jílovité půdy. Existují však i nižší odrůdy vhodné pro malé zahrady, jako je např. tisovec dvouřadý ‚Pevé Minaret‘ (Taxodium distichum ‚Pevé Minaret‘) dorůstající jen 3 metrové výšky, nebo převislý  tisovec dvouřadý ‚Cascade Falls'( Taxodium distichum ‚Cascade Falls‘), který dorůstá do 2 metrů.

Zerav řasnatý (Thuja plicata)

Zerav řasnatý, neboli túje, je díky své úctyhodné výšce kolem 30 metrů nazýván také jako zerav nebo túje obrovská. Roste velmi rychle, roční přírůstek je 50 cm. Využívá se také do vyšších živých plotů, jelikož se poměrně dobře tvaruje a udržuje se tak požadovaná výška. Mladé výhony jsou nejprve zelené, později červenohnědé, plodí šišky, které po dozrání mění barvu ze zelené na hnědou, kůra je rovněž červenohnědá.

Smrk ztepilý (Picea abies)

Smrk ztepilý je naším domácím jehličnanem, který dorůstá výšky až 25 metrů. Má šupinatou kůru, tmavě zelené jehlice, koruna je štíhle jehlancovitá. Má mělký a plochý kořenový systém, proto má často tendenci se vyvracet, je rychle rostoucí. Preferuje spíše slunná stanoviště a chladnější podnebí.

Reklama

Comments are closed.