Pěstování květin ze semen je nejen velice snadné, je to také jeden z nejlevnějších způsobů, jak Vaši zahradu naplnit hojností a barvami nádherných květin. Navíc můžete vybírat ze stovek různých druhů a odrůd, které v zahradnictvích ani hobby marketech jednoduše nenajdete. Vysévat můžete trvalky, letničky i dvouletky, obecně je však vhodné květiny vybírat tak, aby Vaše zahrada byla krásně rozkvetlá po celou sezónu, tedy od jara až do pozdního podzimu.

Kdy vysévat semínka květin

Letničky které rychle rostou a kvetou již začátkem léta, je vhodné vysévat nejdříve 4 až 6 týdnů před posledními mrazy. Zabráníte tak tomu, že by vyseté rostliny přerostly sadbovače, což by vedlo k oslabení jejich stonků a jejich kořeny by přerostly všechen substrát dříve, než by bylo možné je přesadit ven do zahrady. Týká se to např. slunečnic, krásenek a cínií. Oproti tomu trvalky a jiné pomalu rostoucí rostliny, které k vyklíčení potřebují mnoho týdnů, je ideální vysévat 10 až 12 týdnů před posledními mrazy.

Nejoblíbenější květiny k výsevu

Otužilé letničky

Otužilé letničky, mezi které patří např. ostrožka, islandský mák, paprska, černucha, nebo chrpa, jsou odolné vůči nízkým teplotám, a tak je můžete vysévat jak na podzim, tak na přelomu zimy a jara přímo do záhonu. Navíc jsou nenáročné na pěstování a již koncem jara na zahradě vytvoří doslova záplavu květů.

Trvalky

Nejčastěji se ze semen pěstují letničky, ale předpěstovat ze semen si můžete také trvalky. Vsaďte na nenáročné, odolné a hlavně ty nejdéle kvetoucí trvalky jako je např. rudbékie, krásnoočko, plamenka, astra, náprstník, lupina, sporýš a mnoho dalších.

Semínkové kolekce

Zajímavou možností je zakoupení semínkových kolekcí, které jsou připravené podle témat a navíc jsou cenově výhodné. Chcete dostat na svou zahradu motýly? Nebo se těšit z květin ve stylu babiččiny zahrádky? Stačí si vybrat ze široké nabídky kolekcí, které byly pečlivě sestavené odborníky, získáte tak nádhernou kombinaci rostlin, která bude hvězdou Vaší zahrady po celou sezónu. 

Mezi nejoblíbenější kolekce patří již zmíněná kolekce s názvem “Babiččina zahrádka”, která obsahuje 15 květin, které by neměly chybět na žádné venkovské zahrádce a přenese Vás do časů Vašeho mládí. Dalším favoritem je pak kolekce “13 květin pro motýly” se semínky 13 medonosných květin. Ta obsahuje nejen sporýš, aktuálně jednu z nejoblíbenějších kvetoucích rostlin, ale spoustu dalších oblíbených rostlin jako je cínie, divizna, lupina nebo náprstník, které zaplní Vaši zahrádku krásou po celou sezónu.

Semínkové mixy a exkluzivní semínka

Semínkové mixy obsahují více barevných variant od jednoho nebo více druhů, vždy v pečlivě sladěných barevných tónech. Za pozornost rozhodně stojí i nabídka exkluzivních semínek, tedy rarit, které jen tak někde neseženete. Vyzkoušet můžete např. novinku s názvem Rudbékie „Sahara“, která je velmi populární zejména ve Velké Británii a USA. Odrůda Sahara nabízí mix většinou plnokvětých květů v neobvyklých odstínech pudrově růžové, čokoládové, měděné, světle žluté či vínově rudé barvy. 

Návod jak vysévat semínka květin krok za krokem

Než začnete se samotným výsevem, připravte si vše potřebné. Budete potřebovat výsevní misky, květináče, podmisky, výsevní substrát, vermikulit, průhledné krytky, jmenovky, umělé osvětlení a v některých případech i ohřívací podložky. A samozřejmě kvalitní semena květin.

  • Květináč nebo výsevní misku označte jmenovkou se jménem rostliny, kterou budete vysévat, poznačte si také datum výsevu.
  • Nejprve zvlhčete výsevní substrát tak, aby z něj netekla voda. Doporučujeme použít výsevní substrát s hnojivem.
  • Květináč nebo výsevní misku naplňte substrátem. Aby se substrát usadil a nezůstaly v něm vzduchové kapsy, několikrát se substrátem klepněte o stůl.
  • Prstem nebo tužkou udělejte do každé buňky výsevní misky mělkou dírku. Obecně se semínka vysévají do dvojnásobné hloubky, než je velikost semena.
  • Do každé dírky umístěte 1 až 2 semínka.
  • Po umístění všech semínek zasypte povrch jemnou vrstvou vermikulitu (případně výsevního substrátu) tak, aby byla všechna semínka zasypána.
  • Aby nedošlo k vyplavení semen, čerstvé výsevy by nikdy neměly být zavlažovány ze shora, dokud se neobjeví prvních pár pravých lístků. Proto výsevní misky umístěte do podmisek naplněných přibližně 2 cm vody a nechte je zespoda nasáknout vodou. Jakmile je substrát vlhký, výsevní misky vyjměte.
  • Výsevní misky zakryjte průhlednými krytkami a umístěte je na teplé místo, ideálně s teplotou 18 až 22 °C. Pokud se obáváte, že by sazenice neměly dostatek tepla, můžete použít speciální ohřívací podložky.
  • Výsevy kontrolujte každý den a jakmile semínka vyklíčí, přeneste výsevní misky na světlé místo a odstraňte průhledné krytky. Vyklíčeným semínkám je třeba denně zajistit alespoň 14 hodin světla. Pokud nemáte skleník, může Vám vypomoci zářivkové světlo umístěné maximálně 10 cm nad sazeničkami.
  • Denně kontrolujte vlhkost substrátu a jakmile je suchý, zalijte ho.
  • Sazeničky můžete přesadit ve chvíli, jakmile přerostou výsevní misky. Přesadit je můžete do větších nádob, nebo v případě příznivého počasí ven.
  • Před přesazením ven je nutné rostlinky aklimatizovat. Rostliny tedy nejprve pár dní umisťujte ven pouze přes den a jakmile odezní riziko pozdních mrazů, můžete je finálně umístit na záhon.

Tipy pro výsev květin

  • Kupujte pouze kvalitní semena od specializovaných prodejců.
  • Před výsevem si pozorně přečtěte návod, každá rostlina potřebuje jiné podmínky a přístup.
  • Do sadbovače nevysévejte více než jeden druh květin, zvláště pokud plánujete použít plastová víka. Rychlosti klíčení jednotlivých druhů se liší, takže je nejlepší mít sadbovače pro každý druh samostatně.
  • Semena lnu, máku, chrpy, černuchy, nebo třeba prorostlíku je vhodnější vysít po více kusech do jedné buňky.
  • Některé odrůdy květin potřebují ke zdárnému vyklíčení světlo, a tak při jejich výsevu není vhodné semena zakrývat dalším substrátem, který by jim zabraňoval ve vyklíčení. Týká se to např. slaměnek, máčky, limonky nebo řebříčku.
  • Semena ostrožky, chrpy, černuchy, molučenky a jiných otužilých letniček potřebují k vyklíčení projít tzv. chladnou fází. Můžete je proto ještě před vysetím umístit přibližně na 14 dní do mrazáku. Tento krok není nutný, pokud budete semena vysévat přímo do záhonu.
  • Pokud Vám po výsevu zůstanou nevyužitá semínka, můžete je uložit na suchém, tmavém a chladném místě. Většina semen je životaschopná několik let.

Semínka z květinové farmy 

V malebné krajině mezi Kuřimí a Tišnovem, jen pár kilometrů severně od Brna, provozuje pan Ing. Miroslav Prima se svou manželkou malou květinovou farmu Prima farma, která je zaměřená na prodej semen letniček a trvalek a pěstování a prodej řezaných květin. Těch, které jsou v našich krajích běžné a které bylo možné najít už na zahradách našich babiček. Jarní cibuloviny střídají pivoňky a sezóna vrcholí sklizní jiřin. Mezitím se však všechna políčka zaplní desítkami druhů letniček a trvalek. Na jejich blogu se dočtete spoustu zajímavých informací a rad ohledně pěstování květin a na e-shopu primakytky.cz, který provozují, si můžete objednat kvalitní semena, cibuloviny a hlízy stejných květin, které se pěstují na farmě.

Více na www.primakytky.cz

Promotion

Comments are closed.