Převislé balkonovky a letničky jsou ideální pro pěstování v závěsných květináčích i klasických truhlících. Po celou sezónu jsou obsypané nádhernými květy a mnoho z nich je navíc velmi jednoduché pěstovat, jelikož nevyžadují příliš pozornosti ani péče. Připravili jsme pro vás výběr nejkrásnějších převislých rostlin, které budou ozdobou vaše balkonu, okenního parapetu nebo třeba terasy.

Surfinie

Surfinie jsou vegetativně množené převislé petúnie, jejichž výhony mohou být až 150 cm dlouhé. Po celou sezónu jsou doslova zaplavené nádhernými květy téměř všech myslitelných barev, vyznačují se výborným zdravotním stavem, bujným růstem i odolností povětrnostním podmínkám. Není se proto co divit, že surfinie dnes patří mezi nejoblíbenější balkonovky. Surfiniím se nejlépe daří na slunečném stanovišti, ale dobře zvládají i polostín.

Minipetúnie neboli Million Bells

Tyto keříčkové, bohatě kvetoucí petúnie (Calibrachoa) mají oproti surfiniím drobnější květy, svou krásou si s nimi však nic nezadají. Jsou rovněž poměrně odolné povětrnostním podmínkám, mají samočistící schopnost, takže není nutné odstraňovat odkvetlé květy. Nejlépe se jim daří na slunečných stanovištích a velmi dobře snáší i celodenní úpal. Pro bohaté kvetení je vhodné minipetúnie pravidelně přihnojovat speciálními hnojivy pro petúnie nebo balkonové květiny.

Reklama

Begónie

Asi nejoblíbenější skupinou převislých begóniií jsou plnokvěté hlíznaté begonie pendula a begónie bolívijské. Dosahují výšky přibližně 20 cm, vytváří krásné a bohaté převisy, které bohatě kvetou dle odrůdy od května až do konce sezóny. Květy jsou nejčastěji růžové, červené, oranžové žluté nebo bílé. Nejlépe se begóniím daří na polostinných až stinných místech, ideálně orientovaných na sever nebo na západ. která jsou chráněna před větrem.

Fuchsie

Fuchsie mohou být jak vzpřímené, polopřevislé i převislé. Jedná se o teplomilné rostliny, které však nemají rády přímé slunce, ideální je lehce zastíněné stanoviště, kde se jim bude dařit nejlépe. Patří mezi nejoblíbenější balkonové rostliny, které se po celou sezónu pyšní zvonkovitými, dvoubarevnými květy. Při výsadbě dbejte na to, aby byl substrát dobře propustný.

Lobelky

Lobelky převislé (Lobelia richardii) jsou další oblíbené letničky do závěsných nádob z čeledi zvonkovité. Ceněné jsou nejen pro bohatou záplavu něžných drobných květů v barvě modré, bílé, růžové i fialové, ale také pro dlouhou dobu kvetení. Lobelky vysazujte na slunná stanoviště na jižní nebo jihovýchodní straně. Dbejte na pravidelnou zálivku, ovšem dávejte pozor na přemokření, které lobelky velmi špatně snáší.

Bakopa

Mezi další dlouhokvetoucí převislé balkonovky a letničky patří bakopa. Tato pěkná rostlina má dlouhé výhonky s velkým množstvím malých, bílých, růžových nebo fialových květů, které vydrží krásné celé měsíce. Na pěstování jsou nenáročné, pro vitální růst však potřebují dostatek světla. Přestože se jedná o teplomilnou rostlinu, bakopy dobře snáší i první mrazíky, proto patří mezi rostliny, které v truhlících vydrží krásné až do podzimních dnů.

Muškáty

Kromě klasických muškátů, neboli pelargonií, jsou velmi oblíbené i převislé muškáty. Jsou to dnes již tradiční balkonovky, které měly v oblibě už naše babičky a není se co divit. Spolehlivě kvetou, jsou nenáročné a opravdu odolné. Také barevná škála květů je široká, přesto asi nejoblíbenější zůstávají sytě červené muškáty, které rozzáří každý parapet. Vybírat můžete z převislých muškátů s jednoduchými i plnokvětými květy.

Povíjnice

Povíjnice batátová si stále více získává na oblibě zejména jako bujně rostoucí, doplňková rostlina kvetoucích balkonovek a letniček, se kterými vytváří velmi pěkný kontrast. Dekorativní je zejména díky svým nádherným listům, které mohou vytvářet opravdu dlouhé převisy. Nejčastěji můžete vybírat z povíjnic se světle zelenými, nebo tmavými fialovozelenými listy. 

Reklama

Comments are closed.