Bohyšky jsou mezi zahradníky velice oblíbené dlouhověké trvalky. Jejich svěží zeleň, krásné květy a nenáročné pěstování z nich činí ideální volbu pro nízkoúdržbové zahrady. Pochází z Orientu a do Evropy se dostaly v 17. století. Dnes jich díky jejich celosvětové oblibě existuje přes 2500 kultivarů, které se liší barvou a tvarem listu i květu. Přestože se jedná o nenáročnou trvalku, je dobré znát základní pravidla pěstování bohyšek.

Pěstování bohyšek

Přestože je většina bohyšek stínomilná, jejich požadavky na sluneční světlo se značně liší. Zde nám napoví barva jejich listů, která může být temně zelená až modrá až po zářivě zelenožlutou a krémově bílou. Platí pravidlo, že čím jsou listy světlejší, tím lépe snášejí slunné stanoviště a naopak, čím jsou listy tmavší, tím lépe budou prospívat na stanovišti stinném. Panašované kultivary pak potřebují světlejší stanoviště, aby si zachovaly své bílé nebo zlaté pruhy. Obecně bohyšky potřebují stín alespoň po část dne, jen velmi málo kultivarů snese přímo osluněné stanoviště, kde dochází k popálení listů.

Vhodné jsou mírně kyselé humózní půdy, které by měly být vlhké a dobře propustné. Půda by však neměla být přemokřená, máte-li proto např. jílovitou půdu, vyplatí se bohyšce vytvořit drenážní vrstvu, která zabrání zahnívání kořenů. Dostatek vláhy bohyšky potřebují zejména po vysazení do plného zakořenění, starší rostliny jsou ke krátkodobým přísuškům tolerantní. Pro udržení vlhkosti je vhodné rostlinu zamulčovat.

Reklama

Bohyšky je možné velmi úspěšně pěstovat také v nádobách, kde je nutné jim zajistit dostatečnou drenáž. Vyhněte se kovovým nádobám, protože kořeny bohyšek je třeba i během léta udržovat alespoň v relativním chladu. Ideálnější jsou větší nádoby, které rostlině umožní se rozrůst do plné krásy a zároveň tak rychle nevysychají jako nádoby malé.

Péče o bohyšky

Aby rostliny dobře prospívaly, na jaře jim dopřejte dávku univerzálního zahradního hnojiva. Přihnojit můžete bohyšky i během léta, není to však nutné. Další možností je na jaře rostlinu přihnojit hnojivem s řízeným uvolňováním živin (například Osmocote), které rostlině zajistí dostatečný přísun živin po celou sezónu.

Během léta kontrolujte, zda si na vašich krásných bohyškách nepochutnávají slimáci, kteří je mají ve velké oblibě. Najdete-li na listech vykousané díry, pomůže rozprostření slabé vrstvy písku kolem rostliny.

Bohyšky jsou ceněné především pro své listy, ale mají také atraktivní, často krásně vonící květy různých barev. Na konci vás tak potěší svými bíle, fialově, modře, šeříkově fialově nebo purpurově fialovými květy, které je po odkvětu i se stonky vhodné sestřihnout.

Přestože jsou bohyšky plně mrazuvzdorné, v chladnějších oblastech je doporučujeme na zimu přikrýt chvojím.

Nejoblíbenější kultivary bohyšek

  • Hosta Gold Standard – panašovaný kultivar, fialové květy, výška 50 cm
  • Hosta Blue Boy – listy se barví do modra, fialové květy, výška 40 cm
  • Hosta Big Daddy – velká vzrůstná hosta, bílé květy, výška 70 cm
  • Hosta Wide Brim – sytě zelené široké listy s krémovým okrajem, fialové květy, výška 50 cm
  • Hosta Invincible – krásné lesklé listy zelené barvy, fialové květy, výška 50 cm

Nejčastější otázky ohledně pěstování bohyšek

Kdy stříhat bohyšku?

Bohyškám po odkvětu odstraňte stvoly s květy, podpoříte tak vitální růst rostliny. Listy bohyšek se stříhají během pozdního podzimu. Zpravidla po prvních mrazech listy bohyšek odumírají a vadnou, a to je přesně ten správný čas, kdy listy ostříhat a připravit tak rostlinu na přezimování. Zabráníte tak škůdcům, jako jsou např. slimáci, aby v odumřelých listech bohyšek přezimovali.

Kdy přesazovat bohyšky?

Ideální dobou pro přesazování a dělení bohyšek je jaro nebo podzim. Jakmile na jaře začnou bohyšky rašit, trsy starších bohyšek vyjměte z půdy, trs opatrně rozdělte a přesaďte. Bohyšky by se měly dělit pravidelně, a to každé 3 až 4 roky.

Co zasadit k bohyškám?

K bohyškám vysazujte rostliny s podobnými nároky na pěstování. K bohyškám můžete zasadit např. dlužichy, kapradiny, čechravy, škornice, srdcovky, zběhovce, plicníky, krásně vypadají také jako předsadba hortenzií nebo svídy.

Reklama

Comments are closed.