Trvalky neboli pereny jsou víceleté rostliny, které jsou nepostradatelné v každé zahradě. Jejich výhoda je především v nenáročnosti pěstování, dlouhověkosti, odolnosti a dlouhém kvetení s minimálními nároky na údržbu. V zahradě by měly být zastoupeny různé druhy trvalek tak, aby nám zajistily radost z jejich květů od brzkého jara až do pozdního podzimu. Přinášíme vám přehled deseti trvalek, které všechna tato kritéria splňují, budete se z nich těšit mnoho let a jsou téměř bezúdržbové.

Šalvěj hajní (Salvia nemorosa)

Šalvěj hajní je poslední dobou velkým favoritem moderních zahrad i městských a parkových výsadeb. Je totiž velmi nenáročná, neúnavně kvete od konce jara až do začátku podzimu a snese i občasný přísušek. Hlavní kvetení obvykle začíná koncem května a poté sama částečně remontuje dalšími květy. Této atraktivní trvalce se bude nejlépe dařit na slunném stanovišti s dobře propustnou hlinitopísčitou půdou, dařit se jí bude rovněž ve štěrku. Vybírat můžete z mnohých odrůd, doporučujeme tmavě fialovou odrůdu Caradonna, růžovofialovou odrůdu Amethyst nebo bílou Schneehügel.

Kosatec sibiřský (Iris sibirica)

Kosatce sibiřské se výborně hodí do přírodních a venkovských zahrad. Jsou to vlhkomilné trvalky, které můžeme pěstovat i podél okrajů jezírek, krásně se vyjímají i jako obruba záhonů. Mají rády slunná stanoviště, kde bohatě kvetou, vyžadují vlhkost ale ne přemokření. Kosatce sibiřské najdete v mnoha barevných variantách, doporučujeme osvědčené odrůdy jako je např. žlutobílý Butter and Sugar, modrý Caesars Brother nebo vínový Miss Apple.

Reklama

Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea)

Třapatkovky nachové (dříve třapatky nachové) jsou opravdu krásné a nenáročné trvalky, které se od začátku léta až do podzimu pyšní různobarevnými květy. Mohou být až 1 metr vysoké, vysazují se na plné slunce, na půdu nejsou náročné. Výhodou těchto trvalek je i to, že se díky silným stonků neohýbají ani za silného deště či větru.  Jednotlivé květy vykvétají na koncích lodyh od června do srpna. Jsou tvořeny jazykovitými okvětními plátky a vystouplým terčem, který na vaši zahradu přiláká vítanou návštěvu v podobě motýlů. Z kultivarů třapatkovky nachové doporučujeme růžový Magnus, bílý White Swan nebo neobvyklý zelený kultivar Green Twister.

Kakost krvavý (Geranium sanguineum)

Kakost je početná skupina trvalek, mezi nejkrásnější však patří kakost krvavý. Používá se jako půdopokryvná trvalka. Od konce jara až do září ho zdobí růžové květy a i po odkvětu je velmi dekorativní, jelikož jeho listy se barví do sytě červené a vínové. Jedná se o velmi nenáročnou rostlinu, která je vhodná pro všechny typy půd, uvítá však spíše slunečné stanoviště. Z mnoha kultivarů, které jsou v nabídce doporučujeme úžasný růžový Max Frei, který nese sytě lila růžové květy.

Hosta – bohyška

Hosty, rovněž nazývané bohyšky nebo funkie se pěstují zejména pro své dekorativní listy, potěší nás ale i svými květy, které se objevují koncem léta ve fialové, lila či bílé barvě. Hosty čítají přes 80 druhů, takže máme opravdu z čeho vybírat. Listy, které vytváří bohaté trsy jsou dle odrůdy od tmavě přes světle zelené, velmi pěkné jsou i panašované odrůdy. Pěstitelsky jsou zcela nenáročné, jen je vhodné je jednou za čas zkontrolovat před slimáky, kteří si na nich občas rádi pochutnávají. Většina druhů bohyšek preferuje stinné stanoviště, některé druhy jsou ale vhodné i pro pěstování na slunci. Velmi efektivně působí i v nádobách a jsou dokonce vhodné k řezu, jelikož ve váze vydrží až několik týdnů. Mezi nejoblíbenější odrůdy patří panašovaný Gold Standard, Blue Boy jehož listy se barví do modra, za zmínku stojí i obří bohyška Big Daddy. 

Čechrava Arendsova (Astilbe arendsii)

Na stinných či polostinných zahradách se budou krásně vyjímat čechravy, které budou spokojené také u jezírek. Dlouhé kvetoucí laty s drobnými kvítky v nejrůznějších barevných odstínech od bílé, růžové, červené, žluté a fialové se objevují od června do září. Čechravy rostou v hustých trsech a i když zrovna nekvetou, jsou velmi dekorativní díky svým děleným ostře pilovitým listům. Mezi nejkrásnější kultivary patří jemně růžový Amethyst, bílá Astary White a růžovočervená Astary Rose.

Denivky (Hemerocallis)

Denivky jsou velmi podobné liliím, na rozdíl od nich jsou ale naprosto nenáročné na pěstování. Kvetou od května do srpna, některé kultivary v září a říjnu remontují. Přestože každý jednotlivý květ denivek kvete pouze jeden den, denivka na svých stvolech nese velké množství květů, které odkvétají postupně. Denivkám vyhovuje slunné a nepřemokřené stanoviště, krásně se vyjímají v trvalkovém záhonu mezi jinými trvalkami i jako skupinové výsadby. Existuje více jak 20 tisíc různých kultivarů, různých barev i tvarů květů, mezi nejoblíbenější a prověřené kultivary patří dlouhokvetoucí Jovial, bohatě kvetoucí China Clipper a jedna z mála vonících odrůd Wineberry Candy.

Rozchodník (Sedum)

Ve výčtu nenáročných trvalek nesmí chybět rozchodník. Rádi bychom zde zmínili hlavně vyšší kultivary, které se hodí snad do každého trvalkového záhonu. Jsou zcela nenáročné, rychle se rozrůstají a výborně snáší i jílovitou půdu. Najdeme je proto na spoustě chalupářských zahrádek, jelikož rozchodníky přežijou s vaší i bez vaší péče. Tyto nádherné sukulenty se řadí k podzimním trvalkám, jelikož vykvétají za pozdního léta a kvetou až do října, radost vám ale budou dělat díky svým krásným listům i před květem. Vyšší kultivary tvoří bohaté kompaktní trsy, kterým se bude nejlépe dařit na plném slunci. Největšími favority jsou Sedum telephium Herbstfreude (Autumn Joy), Sedum spectabile Carl, nebo Sedum telephium Purple Emperor s vínově-červenými listy.

Šanta (Nepeta x faassenii)

Šanta je nenáročná, bujně rostoucí trvalka podobná levanduli, kvete neúnavně od jara po celé léto. Hodí se na obruby záhonů i do smíšených výsadeb, na půdu je zcela nenáročná. Jedná se o trsovitě rostoucí trvalku mírně poléhavého vzrůstu, která dorůstá výšky 30 až 100 centimetrů a je známá svou omamnou vůní. Nejčastěji jsou květy šanty fialové, mohou však být i růžové nebo bílé. Mezi nižší kultivary patří Nepeta x faassenii (mussini), mezi vyšší pak Nepeta x faassenii Six Hills Giant nebo oblíbená Nepeta x faassenii Walker’s Low.

Lupina mnoholistá (Lupinus polyphyllus)

Tato nepřehlédnutelná trvalka se pěstuje doslova sama, celá rostlina je však prudce jedovatá! Lupiny výborně rostou, a tak se již první rok po výsadbě můžete dočkat nádherných vysokých květů. Nejlépe se lupinám daří na slunném nebo jen částečně přistíněném stanovišti s dobře propustnou a vlhčí půdu. Existuje přibližně 200 druhů, které obvykle dorůstají výšky 80-150 cm. I po odkvětu je lupina, také nazývaná vlčí bob, velmi atraktivní díky svým děleným listům. Vyšlechtěné kultivary mohou mít bílou, fialovou, růžovou, žlutou, lososovou, červenou, nebo modrou barvu, některé mají dokonce jednotlivé květy kombinované s bílou barvou.

Reklama

Comments are closed.