Katalpy jsou u nás již několik let velmi oblíbené okrasné stromy, které se objevují nejen na zahradách, ale díky své odolnosti i v mnoha městských parcích a alejích. Krásné velké listy srdčitého tvaru poskytují v létě příjemný stín, půvabné vonné bílé květy zdobí katalpy od června a po odkvětu tvoří atraktivní, až 30 cm dlouhé plody, které připomínají fazolové lusky. Co víc, katalpy rostou poměrně rychle a jejich listy odpařují vodu a ochlazují a zvlhčují své okolí.

Katalpy v zahradě

Katalpy jsou atraktivní opadavé stromy s širokou rozložitou korunou, které dorůstají výšky 15 metrů. Nejčastěji se u nás pěstuje Katalpa trubačovitá ‚Aurea‘ (Catalpa bignonioides ‚Aurea‘) a její zakrslý kultivar ‚Nana‘, který byl speciálně vyšlechtěn pro malé zahrady. Ten je nejčastěji roubován a jeho výsledná výška je dána výškou kmínku, nejčastěji kolem 3 – 4 metrů, ale na rozdíl od Aurey bohužel nekvete. Katalpy je vhodné pěstovat zejména jako solitéry, jelikož ke svému vitálnímu růstu potřebují dostatek prostoru. Při výběru správného stanoviště mějte na paměti, že její koruna je opravdu rozložitá a může dosáhnout šířky až 10 metrů, u zakrslého kultivaru pak počítejte přibližně se 4 metry.

Pěstování katalpy

Přestože jsou katalpy nenáročné na půdní typ, uvítají spíše živnou, propustnou půdu a slunné až polostinné stanoviště. Je odolná vůči přísuškům, nesnáší však přemokření. Ve vlhčích půdách je proto při výsadbě vhodné vytvořit drenážní vrstvu. Katalpy jsou v našich podmínkách plně mrazuvzdorné, přesto se doporučuje mladé stromky vysazovat na jaře, aby měly možnost do zimy dobře zakořenit a přečkat tak první zimu bez úhony. Nově vysazené katalpy můžete při vysazení přihnojit dusíkatými hnojivy, později již přihnojování není nutné. Na rozdíl od jiných okrasných stromů katalpy téměř netrpí na různé choroby a jsou odolné vůči škůdcům. Jediné s čím se katalpy během teplého léta za vysoké vlhkosti mohou potýkat, je plísňové onemocnění padlí, kterému zamezíte běžnými prostředky proti padlí s obsahem mědi.

Reklama

Řez katalpy

Katalpy není nutné řezat, pokud však chceme udržet kompaktní tvar a požadovanou výšku, je možné je provést řez brzy z jara ještě před rašením. Pro bohatší a hustší korunu je pak možné ve stejném období provádět řez loňských výhonů, během jednoho řezu neodstraňujeme více než jednu třetinu koruny.

Reklama

Comments are closed.