Oleandr patří mezi nejoblíbenější přenosné rostliny, pro které je správné zazimování zásadní pro přežití během zimních měsíců. Je to stálezelený, atraktivně kvetoucí keř, který krášlí mnoho českých teras i balkonů. Pochází z teplého Středomoří a tak přes sezonu vyžaduje slunné stanoviště a ještě před příchodem prvních mrazů zazimování na vhodném místě. Jak tedy zazimovat oleandr a zajistit mu optimální podmínky, aby i příští rok krásně kvetl a vitálně rostl, Vám poradíme v následujícím článku.

Kdy zazimovat oleandr

Oleandr má sice schopnost krátkodobě přežít mrazy až do teplot kolem -7°C, avšak pokud by byl dlouhodobě vystaven mrazivému počasí, došlo by k jeho vážnému poškození nebo uhynutí. Ještě před příchodem prvním mrazíků je proto vhodné oleandr zazimovat přenesením na bezmrazé stanoviště v interiéru.

Jak zazimovat oleandr

Oleandr před příchody marzů přesuňte do světlé chladné místnosti. Nejprve však zkontrolujte, zda rostlina není napadena škůdci nebo chorobami a případně ji ošetřete. Důležité je také oleandr sestřihnout, a to ihned po odkvětu.Podpoříte tak bohaté kvetení v následující sezoně. Vzhledem k tomu, že jsou oleandry jedovaté, použijte rukavice, které zamezí kontaktu s jedovatou latexovou šťávou, kterou rostlina při řezu uvolňuje. Menší oleandry stříháme tak, že odstraníme odkvetlé květy těsně nad listy, starší rostliny můžeme zkrátit dle potřeby a požadovaného tvaru až o jednu polovinu. Během řezu odstraňte rovněž všechny poškozené, uschlé či napadené větve. Tímto podzimním řezem podpoříme vitální růst nových výhonů a bohaté kvetení v dalším roce a oleandr snadno udržíme v požadovaném tvaru.

Reklama

Ideálním místem pro přezimování oleandru je světlá místnost s teplotou mezi 5 a 12 °C, kam rostlinu po sestřihu přesuneme. Vhodný je např. chladný skleník nebo zimní zahrada, světlá chodba, zasklený balkon, případně světlý sklep. Pokud byste oleandr umístili na stanoviště s nedostatkem světla, začali by mu opadávat listy a rostlina by strádala. Přes zimu omezíme zálivku, oleandr postačí zalévat jednou za 3 až 4 týdny, nejlépe měkkou odstátou vodou.

Oleandr můžeme po zimě postupně přesouvat zpět na své venkovní stanoviště až v době, kdy nehrozí jarní mrazíky, zpravidla v druhé polovině května. Při náhlém příchodu jarních mrazíků rostlinu ochraňte např. bílou geotextilií nebo ji přeneste zpět do interiéru.

Reklama

Comments are closed.