Krásně barevná zahrada nemusí skončit s letní sezónou, stačí vybrat ty správné stromy, které prozáří vaši zahradu i během podzimu. Mnoho listnatých stromů se s přicházejícím podzimem barví do úžasných odstínů žluté, oranžové, červené až fialové a během této sezóny na sebe na zahradě poutají největší pozornost. Na některých stromech se také objevují atraktivní plody, které je zdobí až dlouho do zimy. Jaké stromy tedy vybrat pro barevný podzim na zahradě?

České původní druhy stromů se na podzim většinou barví do žluté barvy, pokud tedy budete chtít do zahrady přinést i tóny jiných podzimních barev, budete muset vybírat spíše z nepůvodních dřevin, jejichž pěstování se u nás však již dlouhodobě osvědčilo. Přinášíme vám výběr těch nejzajímavějších.

Javor dlanitolistý (Acer palmatum)

Javory dlanitolisté, někdy nazývané také jako japonské javory, jsou velmi dekorativní dřeviny, které se dají úspěšně pěstovat na zahradě, ale také v nádobách. Jedná se o nižší stromy, které jsou nenáročné na pěstování, jediné co opravdu uvítají je chráněné stanoviště kryté před větrem a přímým úpalem. Existuje více než 1 000 kultivarů, které se liší zejména barvou a tvarem listů, vybírat je tedy opravdu z čeho. Mezi nejkrásněji podzimně vybarvené javory dlanitolisté patří např. Acer palmatum ‚Orange Dream‘, Acer palmatum ‚Emerald Lace‘ nebo Acer palmatum ‚Asahi-zuru‘.

Reklama

Ruj vlasatá (Cotinus coggygria)

Kromě nejrozšířenějších červenolistých odrůd, jako je Cotinus coggygria ‚Royal Purple‘ jsou velmi zajímavé zelenolisté odrůdy, které se během sezóny vybarvují do odstínů oranžové, červené až červenofialové. Jedná se o menší stromy nebo keře, které dorůstají 3 – 5 metrů a stávají se skutečnou ozdobou zahrady od jara až do podzimu. Nejlépe se jim daří na slunném místě, kde získávají nejintenzivnější vybarvení listů. Zelenolisté odrůdy ruje vlasaté je možné pěstovat i v polostínu, ale i jim se daří lépe na plném slunci. Mezi nejoblíbenější zelenolisté odrůdy patří Cotinus coggygria ‚Golden Spirit‘, Cotinus coggygria ‚Young Lady‘ a Cotinus coggygria ‚Smokey Joe‘.

Javor amurský (Acer ginnala)

Javor amurský, též známý jako javor ohnivý, pochází z východní Asie a pěstuje se zejména kvůli svému intenzivnímu podzimnímu zbarvení listů do žluté, oranžové, červené až tmavě vínové barvy. Právě díky jeho výraznému zabarvení získal své označení ohnivý javor. Kvete od června krásnými vonnými žlutozelenými květy, které vyzrávají v nažky s křídlem. Javor amurský obvykle roste jako vícekmenný strom, který dosahuje přibližně 5 metrové výšky, ale pěstuje se i jako stromek s jedním kmenem. V parcích a ve volné přírodě může javor amurský dosáhnout až dvojnásobné výšky, na konci zimy ho však můžeme snadno tvarovat řezem do požadovaného tvaru. V zahradě se pěstuje zejména jako solitéra, je velmi odolný a nenáročný.

Ambroň západní (Liquidambar styraciflua)

Ambroň je opadavý strom, nebo keř, který může dorůst až 15 metrové výšky a 6 metrové šířky. Je tak vhodný spíše do velkých zahrad, kde se vysazuje jako solitéra. Pěticípé listy připomínají listy javorů, ale jsou více vykrajované a na podzim se vybarvují do odstínů žluté, oranžové a červené. Na jaře vykvétají drobné zelenožluté květy, které na podzim dozrávají v kulaté pichlavé plody. Ambroně jsou naprosto nenáročné na půdní typ, spolehlivě rostou ve štěrkovitých a písčitých půdách, stejně jako v jílovitých až bažinatých půdách. Původní domovinou těchto krásných stromů jsou subtropické a tropické oblasti, proto je vhodné mladé stromky ochránit zimním krytem, starší stromy jsou již plně mrazuvzdorné.

Škumpa orobincová (Rhus typhina)

Dekorativní škumpy dorůstají do výšky 4 – 5 metrů a vytváří vícekmenný keř nebo strom. Pěstují se především pro krásné podzimní zbarvení listů a neobvyklé purpurové šišticové plody, které tuto dřevinu zdobí dlouho do zimy. Listy jsou až 30 cm dlouhé, lichozpeřené, jednotlivé listy jsou jemně vykrajované. Na podzim se škumpy nádherně vybarvují v odstínech žluté, oranžové, červené až fialové. Pokud se rozhodnete pro pěstování této krásné dřeviny, musíte počítat s tím, že roste velmi invazivně, je proto nutné ji pravidelně, nejlépe v předjaří, zastřihávat a zkracovat.

Jeřáb prostřední (Sorbus intermedia)

Tento kříženec jeřábu ptačího a jeřábu muku je krásný opadavý strom, který dorůstá výšky 12 metrů. Na jaře ho zdobí půvabné bílé květy  se světle růžovými prašníky, které se časem promění na červené bobule v bohatých střapcích. Listy jsou sytě zelené a během podzimu se vybarvují do červené až tmavě fialové. Pěstování jeřábu je zcela bezproblémové, je plně mrazuvzdorný, není náročný na půdu a snese i městské znečištěné ovzduší. Na zahradě vynikne nejlépe jako solitéra. Velmi pěkný je i jeřáb obecný (Sorbus aucuparia).

Reklama

Comments are closed.