Mnoho majitelů zahrad si neví rady, čím osázet stinná místa zahrady, zejména pokud jde o kvetoucí rostliny. Je pravda, že stín je dominantou zejména rostlin, které jsou okrasné svými listy, naštěstí však existuje i mnoho krásných druhů trvalek, které svými květy rozzáří i tato stinná místa. Přinášíme vám velký přehled trvalek, kterým se bude dařit ve stínu a polostínu a ukážeme vám, že i v takovýchto podmínkách můžete vykouzlit místo plné květů.

Čechrava Arendsova (Astilbe arendsii)

Na stinných a polostinných zahradách se budou krásně vyjímat oblíbené čechravy. Dlouhé kvetoucí laty s drobnými kvítky v nejrůznějších barevných odstínech od bílé, růžové, červené, žluté a fialové se objevují od června do září. Čechravy rostou v hustých trsech a i když zrovna nekvetou, jsou velmi dekorativní díky svým děleným ostře pilovitým listům. Nejlépe vyniknou ve skupinové výsadbě alespoň tří kusů, velmi pěkně vypadá i kombinace různobarevných kultivarů. Mezi nejkrásnější kultivary pak patří jemně růžový Amethyst, bílá Astary White a růžovočervená Astary Rose.

Čemeřice (Helleborus)

Čemeřice jsou opravdu otužilé rostliny, které se skvěle hodí pro pěstování na zahradě i v nádobách. Většina z nich je však jedovatá, proto se nehodí do zahrad s malými dětmi. Existuje mnoho druhů čemeřic, které se liší jak svými květy, tak dobou kvetení. Čemeřice černá (Helleborus niger) kvete od prosince do dubna, čemeřice nachová (Helleborus purpurascens) od února do dubna a např. čemeřice korsická (Helleborus argutifolius) vykvétá až v březnu. Nejlépe se jim daří právě na stinných a polostinných stanovištích.

Reklama

Kakost oddenkatý (Geranium macrorrhizum)

Kakosty tvoří početnou skupinu půdopokryvných trvalek (existuje 400 různých druhů), které se liší barvou květů i nároky na stanoviště. Do stínu a polostínu se však nejvíce hodí kakosty oddenkaté kvetoucí od května do července nejčastěji růžovými nebo bílými květy. Dorůstají výšky 40 cm a nejlépe se tak hodí jako podrost stromů a keřů, na okraj záhonů i do skalek. Jedná se o dlouhověkou trvalku, nenáročnou na půdní podmínky, dobře bude prosperovat i v těžších až jílovitých půdách.

Liriope (Liriope)

Liriope jsou stálezelené trvalky kompaktního růstu, které kvetou od srpna do října fialovými nebo bílými květy. Liriope jsou díky svým krásným dlouhým zeleným listům velmi dekorativní, i když zrovna nekvetou. Husté trsy dorůstají přibližně 40 cm a nejlépe se jim daří v dobře propustných, humózních půdách, které jsou mírně vlhké. Mrazuvzdorné jsou do -17 ° C, proto je rostlině v případě silnějších mrazů nutné vytvořit zimní ochranu za pomoci chvojí, listí nebo netkané textilie. Mezi nejoblíbenější kultivary patří fialový Liriope muscari ‚Big Blue‘ a bíle kvetoucí Liriope muscari ‚Monroe White‘.

Plamenka rozkladitá (Phlox divaricata)

Plamenka rozkladitá u nás není příliš známá. Narozdíl od hojně rozšířených plamenek latnatých, kterým se nejlépe daří na slunných stanovištích, je právě tento druh vhodný do stinných a polostinných míst zahrady. Kvete velmi dlouho, a to od dubna až do června, nejčastěji bílými a světle modrými květy. Dorůstá přibližně 35 cm, v našich podmínkách je zcela mrazuvzdorná. Nejlépe prosperuje v humózní, dobře odvodněné, vlhké půdě.

Rodgersie (Rodgersia)

Rodgersie jsou impozantní, až metr vysoké trvalky, které se pyšní dekorativními listy, které jsou rozdělené do pěti lístků a nádherným latnatým květenstvím. Květy mohou být bílé, růžové až červené, objevují se během června a července, jsou vonné a jejich plodem je tobolka. Rodgersiím se nejlépe daří na stinných a polostinných stanovištích s vlhkou, humózní a kyprou půdou. Pro těžší a jílovité půdy není vhodná. Mezi nejoblíbenější druhy patří rodgersie zpeřená (Rodgersia pinnata) a rodgersie noholistová (Rodgersia podophylla).

Srdcovka (Dicentra)

Tradiční trvalka zahrad našich babiček s okouzlujícími květy ve tvaru srdíček. Nejčastěji se u nás pěstuje srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis) kvetoucí od května do června a srdcovka nízká (Dicentra formosa), která kvete po celé léto od června do srpna. Lodyhy srdcovky po odkvětu seschnou a zatahují a koncem léta tak ze záhonu mizí až do příštího jara. Proto je vhodné ji vysazovat zejména do nitra záhonů a zkombinovat ji s jinými stínomilnými rostlinami, které kvetou během léta a podzimu. Krásně vynikne také ve společnosti bohyšek, dlužich nebo pomněnkovce. Stanoviště preferuje polostinné až stinné s vlhkou, humózní půdou. Jediné co nesnáší, je přemokření, nebo dlouhé sucho, jinak je zcela nenáročná.

Bohyška (hosta)

Bohyšky, hosty, rovněž nazývané funkie se pěstují zejména pro své dekorativní listy, potěší nás ale i svými květy, které se objevují koncem léta ve fialové, lila či bílé barvě. Hosty čítají přes 80 druhů, takže máme opravdu z čeho vybírat. Listy, které vytváří bohaté trsy jsou dle odrůdy od tmavě přes světle zelené, velmi pěkné jsou i panašované odrůdy. Pěstitelsky jsou zcela nenáročné, jen je vhodné je jednou za čas zkontrolovat před slimáky, kteří si na nich občas rádi pochutnávají. Většina druhů bohyšek preferuje stinné stanoviště s humózní, dobře propustnou půdou. Velmi efektivně působí i v nádobách a jsou dokonce vhodné k řezu, jelikož ve váze vydrží až několik týdnů. Mezi nejoblíbenější kvetoucí odrůdy patří hosta ‚Tall Boy‘, hosta ‚Sparkling Burgundy‘, Hosta sieboldiana ‚Ginko Craig‘ nebo Hosta ‚Blue Mouse Ears‘.

Barvínek menší (Vinca minor)

Velmi oblíbená stálezelená půdopokryvná rostlina vytvářející husté přírodní koberce o výšce přibližně 10 cm. Od května do září kvete krásnými růžovými, fialovými nebo bílými květy.  Barvínek je ideální jako podsadba keřů a stromů, je vhodný také do svahů, kde zabraňuje erozi, slouží jako náhrada trávníku. Nejlépe se mu daří v částečném stínu, velmi dobře snáší i stinná místa. Rychle až invazivně se rozrůstá, proto je vhodné ho na jaře sestřihnout dle potřeby. Krásný kultivar je Vinca minor ‚Rubra‘ s purpurovými květy, dále Vinca minor ‚Rubra Plena‘ s neobvykle tvarovanými modrými květy, nebo bílý barvínek Vinca minor ‚Alba‘.

Další kvetoucí trvalky do stínu

Mezi další trvalky, které krásně pokvetou ve stínu patří bergénie, brambořík, dlužicha, dymnivka, hluchavka, jarmanka, jaterník, konvalinka, mitrovnička, plicník, pomněnkovec, pupkovec, škornice, udatna, zběhovec.

Reklama

Comments are closed.