Křehké květy eustomy, neboli jícnovky, připomínají květy růží a pravděpodobně ji znáte jako jednu z oblíbených květin, které se používají do řezaných kytic. Ve váze však vydrží déle nežli růže a díky svým něžným květům je velmi žádanou květinou do svatebních kytic a dalších květinových aranžmá pro zvláštní příležitosti.  Zakrslé kultivary je možné pěstovat také jako letničku na balkoně nebo terase, případně doma, jako pokojovou rostlinu.

Eustomy jsou v současné době díky šlechtitelům k dostání v mnoha barevných variantách (existuje téměř 500 druhů) – od původní modrofialové, až po bílou, růžovou, zelenožlutou, lososovou i sytě fialovou. Dokonce jsou k sehnání i bílé eustomy s fialovým nebo růžovým okrajem. Eustomy jsou však krásné nejen díky svým květům, ale i velmi dekorativním, šedozeleným listům.

V zahradnictví narazíte v naprosté většině na kompaktní jícnovku velkokvětou (Eustoma grandiflorum), jejíž stonky jsou doslova obsypány květy. Poupata se začínají otevírat na začátku až v polovině léta a nakvétají postupně. Nejprve ve spodní části stonku a pokračují směrem nahoru. Doba květu každého stonku od prvního otevření květu až do posledního, je dva až čtyři týdny. 

Reklama

Pěstování eustomy

Pěstování eustomy není nijak náročné. Vyžaduje dobře propustný, humózní substrát, který bychom měli udržovat vlhký. Musíme však dávat pozor na přelití, zalévejte ji proto častěji a málo, eustoma by nikdy neměla stát ve vodě, aby nedošlo k hnilobě kořenů. Stanoviště volíme světlé, ale ne na přímém slunci.
Eustomy vyžadují neustýlý přísun živin, proto je nutné je jednou za týden až dva týdny přihnojit klasickým hnojivem pro kvetoucí rostliny. Nedostatek živin poznáte předčasným žloutnutím květů, vytáhlým růstem a vyblednutím listů.


Přestože je eustoma trvalka, v našich podmínkách je pěstována jako jednoletá rostlina, jelikož není mrazuvzdorná. Zazimování je možné ve světlé, chladnější místnosti, kde by teplota neměla klesnout pod 10 °C. Během zazimování omezíme zálivku na minimum.

Reklama

Comments are closed.